Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τις Αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν κάνω λάθος, όλο το site παίζει με MySQL. Από τη στιγμή που καμία αγγελία δε σβήνεται τελείως, δεν είναι εύκολο από την μεριά κάποιου που έχει πρόσβαση στη βάση, να κοιτάξει ποιοί βάζουν κάθε εβδομάδα την ίδια αγγελία 10 φορές?

 

και mysql  να μην είναι ο έλεγχος αυτός μπορεί να γίνει, πρακτικά όλες οι βάσεις σήμερα SQL γλώσσα υποστηρίζουν

 

ωστόσο τέτοιο έλεγχο μπορεί κανείς να τον ξεγελάσει γράφοντας διαφορετικά την αγγελία

 

θέλει αναγκαστικα επίβλεψη από άνθρωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 213
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το σπαστικό είναι ότι ενώ υπάρχει η ΑΜΕΣΗ ΑΓΟΡΑ η οποία λειτουργεί σαν καπάρωμα ορισμένοι δεν αποδέχονται αυτόν τον όρο και πουλάνε αλλού....

Ειλικρινά έχω πέσει σε 6-7 τέτοιες αγγελίες και ενώ θέλω να αγοράσω κάτι και δεν υπάρχει δέσμευση από άλλον, μου την σπάει να μου λένε ότι έχω κανονίσει τηλεφωνικά κλπ π@π@ριές.

Δεν έχω προσωπικά με κανέναν αλλά όταν υπάρχουν κανονισμοί καλό θα είναι να τηρούνται.

Από εδώ και πέρα αν κάποιος δε σεβαστεί την προτεραιότητά μου σαν αγοραστή εγώ θα δίνω αρνητική ψήφο (νομίζω ότι έχω αυτό το δικαίωμα).

 

Η δική σας άποψή ποιά είναι?

 

Δεν συμφωνώ. Θεωρώ ότι η "Άμεση Αγορά" είναι ανούσιο feature στις Αγγελίες και θα πρέπει να μπαίνει (αν γίνεται τεχνικά) μόνο με επιλογή από τον πωλητή.

 

Ειδικά για πιο ακριβά πράγματα, είναι πολύ συνηθισμένο να υπάρχει "σειρά προταιρεότητας" για δοκιμή, κλπ. Ακόμα και για τα φτηνά, μου έχει τύχει άπειρες φορές να μου ζητάνε τηλεφωνικά να κρατήσω το είδος για 2-3 μέρες. Πάντα ενημερώνω τους επόμενους που θα πάρουν τηλέφωνο. Και δεν είναι πάντα βολικό να κάνεις edit την αγγελία για να γράψεις "σε κράτηση" κλπ.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι η "Άμεση Αγορά" είναι ανούσιο feature στις Αγγελίες και θα πρέπει να μπαίνει (αν γίνεται τεχνικά) μόνο με επιλογή από τον πωλητή.

 

Συμφωνω. Καποια πραγματα χρειαζονται συνεννοηση και δοκιμη. Εγω προτιμω οταν πουλαω να το δοκιμαζει πρωτα ο αγοραστης και οταν αγοραζω να το δοκιμαζω εγω. Ετσι ολοι ειναι ευχαριστημενοι και οι πωλησεις ειναι οριστικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά έχω πέσει σε 6-7 τέτοιες αγγελίες και ενώ θέλω να αγοράσω κάτι και δεν υπάρχει δέσμευση από άλλον, μου την σπάει να μου λένε ότι έχω κανονίσει τηλεφωνικά κλπ π@π@ριές.

 

δεν πρέπει η "άμεση αγορά" να λειτουργεί εξαναγκαστικά για τον πωλητή, όπως θα προτιμούσες

 

μπες στη θέση του πωλητή λίγο...  ;)

 

και ακριβώς γι' αυτό το λόγο συμφωνώ πως είναι μια ανούσια λειτουργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κανόνες αγαπητοί μου είναι κανόνες συμφωνούμε δεν συμφωνούμε πρέπει να τηρούνται.

Κατα δεύτερον όταν είμαι πωλητής δεν θα πρέπει να με απασχολεί ποιός θα αγοράσει αλλά αν είναι αξιόπιστος ο αγοραστής. Όταν αγοράζεις από το EBAY δοκιμάζεις τίποτα ??? ΟΧΙ απλά πληρώνεις και αν σου κάνει είσαι οκ αλλιώς ξαναπουλάς.

 

Αν αγοράσεις έναν μαγνήτη θα τον δοκιμάσεις στην κιθάρα σου ??? Σιγά μην σ΄αφήσει ο πωλητής.....

 

Γιατί το βλέπετε ανούσιο ρε παιδιά εφόσον επιθυμείς να πουλήσεις εδώ μέσα πρέπει να δεχτείς και την σειρά προτεραιότητας που σου επιβάλει το site, ένα κουμπάκι είναι το πατάς και δεσμεύεσαι, δεν σου κάνει??? σε συνενόηση με τον πωλητή ακυρώνεις την πώληση που το δύσκολο ???

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στο φινάλε αν μιλάμε σε προσωπικό επίπεδο δεν νομίζω ότι υπάρχει εδώ μέσα άνθρωπος που να πεί ότι δεν ήμουν ΑΨΟΓΟΣ στις συναλλαγές μου..... και οι 600 θετικές μου στο Ebay το ίδιο νομίζω λένε.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα κουμπάκι είναι το πατάς και δεσμεύεσαι, δεν σου κάνει??? σε συνενόηση με τον πωλητή ακυρώνεις την πώληση που το δύσκολο ???

 

αυτό ακριβώς κάνει κι ο πωλητής όταν  σε ενημερώνει πως έχει κάνει κάποια συνεννόηση εκτός φόρουμ και θα προχωρήσει προς εκείνη την κατεύθυνση, πράγμα που αποτελεί δικαίωμά του  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς κάνει κι ο πωλητής όταν  σε ενημερώνει πως έχει κάνει κάποια συνεννόηση εκτός φόρουμ και θα προχωρήσει προς εκείνη την κατεύθυνση, πράγμα που αποτελεί δικαίωμά του  ;)

 

Αν έκανε συννενόηση εκτός φορουμ ας μην έβαζε εδώ μέσα αγγελία και ας πωλούσε εκτός φόρουμ.

Όταν προχωρήσει σε εκτός φόρουμ πώληση οφείλει να κλείσει πρώτα την αγγελία του εδώ και να μην μας γράφει όλους στα παλαιότερα των υποδημάτων του. Αν είναι η πώληση εντος φόρουμ να σεβαστεί την προτεραιότητα και ή να κλείσει ο ίδιος την αγγελία ή ο αγοραστής, τι φταίμε οι υπόλοιποι να παίρνουμε τηλέφωνα και να σπαταλάμε τζάμπα χρόνο και χρήμα ?

Δεν μιλάμε για μιά περίπτωση ρε παιδιά αλλά για 6-7.... ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανε συννενόηση εκτός φορουμ ας μην έβαζε εδώ μέσα αγγελία και ας πωλούσε εκτός φόρουμ.

Όταν προχωρήσει σε εκτός φόρουμ πώληση οφείλει να κλείσει πρώτα την αγγελία του εδώ και να μην μας γράφει όλους στα παλαιότερα των υποδημάτων του. Αν είναι η πώληση εντος φόρουμ να σεβαστεί την προτεραιότητα και ή να κλείσει ο ίδιος την αγγελία ή ο αγοραστής, τι φταίμε οι υπόλοιποι να παίρνουμε τηλέφωνα και να σπαταλάμε τζάμπα χρόνο και χρήμα ?

Δεν μιλάμε για μιά περίπτωση ρε παιδιά αλλά για 6-7.... ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εξανίστασαι έτσι...  ::)

 

Βάζω κάτι προς πώληση. Δέκα λεπτά μετά με παίρνει κάποιος τηλέφωνο και μου ζητάει να κλείσουμε ραντεβού για την επόμενη μέρα, για να αγοράσει το προϊόν. Τρία λεπτά μετά απ'αυτό, μου τηλεφωνεί δεύτερος και ζητάει κι'αυτός το προϊόν. Τον ενημερώνω ότι ήδη κάποιος έχει ενδιαφερθεί και, αν κάτι στραβώσει, θα τον ενημερώσω αμέσως.

 

Τις επόμενες 2 ώρες, έχω λάβει 7 (!!!!) τηλεφωνήματα ή μηνύματα για το προϊόν, και ενημερώνω όλους. Το προϊόν πωλείται στον πρώτο που εκδήλωσε ενδιαφέρον την επομένη μέρα.

 

Πραγματική ιστορία από αγγελία μου.  ;)

 

Τώρα, αν κάποιος πατούσε το @#$#@%$ το κουμπάκι, απλά θα τον ενημέρωνα για την κατάσταση όπως όλους τους άλλους. Αν μου έκανε "αρνητική αξιολόγηση" να είσαι σίγουρος ότι θα τα έπαιρνα πολύ άσχημα στο κρανίο.

 

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε, το κουμπάκι "Άμεση Αγορά" που γράφει ακριβώς ότι με ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ να πουλήσω στον συγκεκριμένο? Μήπως τα έχεις μπερδέψει με το ebay?

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πωλητής έχει κάθε δικαίωμα να βάλει αγγελία σε δύο και τρία κανάλια ταυτόχρονα, όχι μόνο στο κανάλι του φόρουμ εδώ, δεν θα του πεις εσύ πώς θα πουλήσει

 

και σε μια δεδομένη στιγμή προτεραιότητα μπορεί να έχει το "άλλο" κανάλι, εκτός φόρουμ

 

απλά τα πράγματα φίλε μου, κοινή λογική και αλληλοκατανόηση θέλει και τίποτε άλλο  ;)

 

είναι πια ΤΟΣΟΣ κόπος να κάνεις ένα τηλέφωνο για να μάθεις το στάτους;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου