Προς το περιεχόμενο

Την προσοχή σας παρακαλώ! Καιρός για κοινωνική προσφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,

 

Τόσοι νομάτοι μαζεμένοι τα λέμε όμορφα κι ωραία. Μιας και είμαστε τόσοι μαζεμένοι και ένεκα της εποχιακής συγκυρίας, τι θα λέγατε να συμβάλλαμε όλοι κατιτίς από το τα περισσευούμενα και να τα δίναμε εκ μέρους του forum σε εκπρόσωπο αναξιοπαθούσας κοινωνικής ομάδας;

 

Προτάσεις για το που, μπορείτε να κάνετε και εσείς.

 

Λογαριασμός ξέχωρος και διάφανος μπορεί να ανοιχτεί και στις γιορτές σεμνά κι ωραία δίνουμε το τσεκ εκεί που πρέπει.

 

Σας ακούω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Ακούγεται πολύ ωραίο και είναι ευγενική σκέψη.

Τα διαδικαστικά όμως πρέπει να λυθούν πρώτα και σκοποί υπάρχουν πολλοί.

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία και η διαδικασία πρέπει να είναι απόλυτα διαφανής, οπότε ας πέσουν οι ιδέες από τους έμπειρους στο θέμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δύσκολο δεν είναι να μαζευτούν, από 1 ευρώ να βάλει το κάθε μέλος μαζεύτηκαν κάμποσα φράγκα. Το δύσκολο είναι να διαλέξεις που θα πάνε αυτά τα φράγκα, μιας και τα πράγματα είναι εντελώς σκατά και υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν τα απαραίτητα.

 

Π.χ. υπάρχουν ελληνικά σχολεία στην βόρεια ήπειρο εντελώς ξεχασμένα από όλους, που τα πιτσιρίκια δεν έχουν μολύβια και γόμες. Και βέβαια υπάρχουν άπειρες οικογένειες δίπλα μας που ζουν στα όρια της εξαθλίωσης.

 

 

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν για να μην αναλωθούμε σε ατέρμονες συζητήσεις, προτείνουμε 2-3 συγκεκριμένους φορείς, κάνουμε ένα shortlist, ψηφίζουμε και αποδίδουμε.

 

Εν παραλλήλω η συγκέντρωση των χρημάτων μπορεί να λαμβάνει χώρα στον συγκεκριμένο λογαριασμό. Δεν χρειάζεται να περιμένουμε να αποφασίσουμε για να μαζεύουμε. Οπου και να πάνε για καλό θα είναι.

Θα κοιτάξω, άν όχι και σήμερα, το αργότερο Δευτέρα, να μιλήσω με τράπεζα για το άνοιγμα τέτοιου λογαριασμού.

 

Με την προϋπόθεση πάντα, ότι υπάρχει η εγκριτική απόφαση κατ' αρχήν της διαχειριστικής αρχής του ΝΟΙΖ και κατόπιν του συνόλου του forum.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Audiocostas κι εμένα στη σκέψη μου ήταν αλλά πάντα κολλάω στα διαδικαστικά! Αλλά δε μπορεί, θα βρεθεί μια λύση.

 

Αντί για λογαριασμό σε τράπεζα πάντως ενα καλό site που έχω δει να χρησιμοποιείται αρκετά είναι αυτό http://www.pledgie.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω εγω μια ιδεα...γιατι να τα δωσεις σε καποιο ιδρυμα που σιγουρα 8α βαλει χερι στα λεφτα και να μην εισαι σιγουρος οτι θα πιασουν τοπο?????

 

εκει εξω υπαρχουν απειρες πολυτεκνες οικογενειες η και ανθρωποι οι οποιοι για τον Α η Β λογο τους στερησε η ζωη τα βασικα...Ας πουμε γονεις,ειναι παραπληγικοι  κτλ κτλ

 

Θελω να καταληξω στο εξης:εδω μεσα ειμαστε καποιες χιλιαδες μελη

Αν πουμε οτι δινουμε απο 5-10 € o καθενας απο εδω μεσα μπορει να μαζευτει ενα αξιοσεβαστο ποσο

που μπορει να βοηθησει ας πουμε μια οικογενεια πολυτεκνη να αποκτησει ενα σπιτι... :o :o :o

Η ας πουμε καποιον παραπληγικο για ενα ταξιδακι εξωτερικο για αποκατασταση κτλ κτλ

 

 

Παραδειγματα υπαρχουν απειρα αρκει να ανοιξουμε τα ματια μας γυρω μας παντου

 

Μπραβο στο φιλο για την πρωτοβουλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια για την εκινηση αυτου θεματος.

Μολις μιλησα τηλεφωνικα με μια οικογενειακη φιλη που βρισκεται σε μια οργανωση και κατεληξα σε καποιες ημι-προχειρες αποψεις:

 

Επειδη η καλη προθεση δεν σταματαει στον αποχωρισμο καποιου ποσου απο το πορτοφολι μας,αλλα καλο θα ειναι να ξερουμε οτι αυτο το ποσο θα φτασει στον προορισμό του,προτεινω το ποσο που θα συγκεντρωθει να το παραδωσουμε οι ιδιοι.Το προτιμοτερο μαλιστα ειναι να βρεθουμε με τους υπευθυνους του ιδρυματος που θα επιλεξουμε να βοηθησουμε και να τους ρωτησουμε τι χρειαζονται και τοτε να παμε οι ιδιοι να αγορασουμε τα προϊόντα και να τους τα παραδωσουμε.

 

Τηλεφωνικα η φιλη μου ,μου ανεφερε οτι αναμεσα στις πολλες οργανωσεις που εχουν την αναγκη εισφορων,κινειται με την οργανωση της (η οποια ΔΕΝ θα εμπλακει,αλλα θα μου δωσει την κατευθυνση για να το κανουμε εμεις οι ιδιοι) προς την υποβοηθηση 2 αμεσων περιπτωσεων.Για αυτες θα μου δωσει συντομα ακριβη στοιχεια ,τα οποια θα δημοσιευσω αμεσα,αλλα για να παρετε μια ιδεα μου προτεινε :

 

α)ΟΚΑΝΑ στην Αλεξανδρας.

β)Σπιτι στη Θηβα που εχει ενοικιαστει για τη διαμονη σπαστικων και συντηρειται απο τους γονεις τους.

 

 

Η δικη μου θεση συμπιπτει με αυτή  που προτεινε η φιλη μου (τα στοιχεια της φυσικα διαθεσιμα),οσον αφορα στην αμεσοτητα της βοηθειας για να ειμαστε σιγουροι οτι πραγματι καναμε ακομα και το ελαχιστο δυνατο και επιασε τοπο.

 

Οσον αφορα στην πιστη στη διαφανεια,ενω εχω καθε καλη προθεση να συμμετασχω ενεργα (πχ να επισκεφτω τους αρμοδιους φορεις),επειδη δεν εχω προηγουμενη αμεση εμπειρια,δηλωνω εξαρχης οτι ακομη και να δω στον υπνο μου οτι καποιος υπονοησε στρεβλωση της πραγματικοτητας που περναει απο τα χερια μου,αποχωρω αμεσα απο το εγχειρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω εγω μια ιδεα...γιατι να τα δωσεις σε καποιο ιδρυμα που σιγουρα 8α βαλει χερι στα λεφτα και να μην εισαι σιγουρος οτι θα πιασουν τοπο?????

 

Παραδειγματα υπαρχουν απειρα αρκει να ανοιξουμε τα ματια μας γυρω μας παντου

 

Μπραβο στο φιλο για την πρωτοβουλια

 

Δεν συμφωνώ.

 

Το να βρίσκουμε ειδικές μεμονωμένες περιπτώσεις είναι χρονοβόρο και στο συγκεκριμένο forum είναι σίγουρο ότι θα φέρει τριβές.

 

Προτιμώ να βρούμε κάποιους δονκιχωτικούς ήρωες που εκπροσωπούν μια ομάδα και να τους αποδώσουμε τα χρήματα.

 

Εκατομμύρια υποφέρουν. Δεν θα το λύσουμε με μια one-off προσπάθεια του forum. Απλώς να κάνουμε την μέγιστη δυνατή χρήση μια προσπάθειας.

 

Σας ευχαριστώ για τα μπράβο, αλλά θα προτιμούσα να μοιραστούμε τα μπράβο όλοι μας ολοκληρώνοντας την ιδέα.

 

Φίλε blue, ευχαριστώ.

Η απόδοση των χρημάτων είναι σαφές ότι θα γίνει από τον Yameth.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απλα να σημειώσω ότι είμαι μέσα.

 

Και μάλιστα, ακόμη και απο paypal, θα ήμουν εντάξει (να έδινα τα λεφτά σε κάποιον σαν τον yameth, που τον εμπιστεύομαι, ή κάποιον άλλο που θα αναδείξει η κοινότητα. Άλωστε χωρίς να εμπιστεύεται ο ένας τον άλλον, κάτι τέτοιο δεν παίζει).

 

Το ΠΟΥ θα πάνε τα χρήματα, είμαι σίγουρος ότι θα βρεθεί. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου