Προς το περιεχόμενο

δειξτε τα εφφε σας...


brain_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να δουμε λοιπον τι κουπακια παταει ο καθενας... ποσταρετε μια αντιπροσωπευτικη φωτο απο τα εφφε σας... ειτε ειναι πεταλια ειτε rack... καντε και μια συντομη περιγραφη της ροης του σηματος για να παιρνουμε ιδεες...

 

η σειρα ειναι

κιθαρα- tuner (προσωρινα μεχρι να στηθει και το rack)- dunlop wha- masotti overdrive- ibanez ts9-lovepedal karl fuzz-boss digital metalizer-tc nova system (με boss fv500 expression)-eventide modfactor-eventide timefactor- mesa boogie studio 22+

trex fuel tank για την τροφοδοσια των πεταλιων και evidence καλωδια με Νeutric βυσματα. το tc και τα eventide συνδεονται με midi ωστε να αλλαζουνε ταυτοχρονα τα preset....

 

...και το rack ετοιμαζεται συντομα!!! ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kανείς δεν "έφαγε πόρτα". Έχουμε ξαναπεί ότι το γεγονός ότι μερικά θέματα έχουν ξανασυζητηθεί στο παρελθόν δεν σημαίνει

 

(α) ότι δεν μπορούμε ή ότι "απαγορεύεται" να τα συζητήσουμε πάλι, ειδικά αν υπάρχει γόνιμο έδαφος για περαιτέρω συζήτηση,

(β) ότι θα αρνηθούμε να απαντήσουμε σε μια τυχόν απορία συνφορουμίτη, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα έχουμε τον χρόνο να παραπέμψουμε οι ίδιοι σε αποτελέσματα της αναζήτησης προηγουμένων ποστ που διέφυγαν της προσοχής του.

 

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα κανω "σεφτε" στο thread του brain_g...    ;D

 

αν και εχω ...αρκετα πεταλια, παιζω κυριως μ' αυτα:  (τον τελευταιο καιρο)

 

rig.jpg

 

DIY Wah, DIY Resonance (parked Wah), DIY Uni-Vibe, Stock FD-II, DIY OCD, DIY Thor (Marshall amp soundalike).

 

Τα καλωδια ειναι ολα george L's.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν βαλω μυαλο... ;D

 

083594763616153871f1a957d143f42685745e204d1b60ff065427b2.jpg

 

 

80712684a07b4b60795436e8478a9f435d2213fcb0d7c0f74b382bca.jpg

 

 

τωρα που εβαλα ;D

 

VOX_TONELAB-SE.gif

 

+

 

23_01.jpg

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...θα είχε πιο πολύ πλάκα (και ενδιαφέρον...ώστε να ξεφύγει το πράγμα από την απλή - αλλά πάντα ευπρόσδεκτη ;) - οπτική τέρψη) να εξηγεί ο καθένας το signal chain του (όπως έκανε ο brain_g) , τι τον οδήγησε τελικά σε αυτή την σειρά (μπας και πάρουμε καμμιά ιδέα) και επίσης μια μικρή περιγραφή του πως χρησιμοποιεί τον κάθε επεξεργαστή (...μετά την φωτό του Γιάννη με το Eventide δεν μπορώ να πω πλέον πεταλάκια :)) και πιθανούς συνδυασμούς....

 

Νομίζω έτσι θα αποκτήσει μια μοναδικότητα το θέμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό ;)

 

....πάω να βγάλω πεταλο - φωτογραφίες τώρα  ;D ;D ;D ;D

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να εξηγεί ο καθένας το signal chain του

 

σωστος.. ;)

 

η δικη μου φιλοσοφια ειναι η ...κλασσικη modern country φιλοσοφια αν και αυτα που παιζω ουδεμια σχεση εχουν με country... ;D

 

παντα θαυμαζα τον τεραστιο ΚΑΘΑΡΟ ηχο που εχουν οι κιθαρες σε αυτη τη μουσικη οποτε ψαχνοντας εμαθα οτι πολυ απλα μπορουσα και εγω να τα καταφερω.

 

τα συστατικα του ειναι τα εξης:

 

ενας καλος λαμπατος ενισχυτης με εξαιρετικο ΚΑΘΑΡΟ ηχο,ενα "σοβαρο μεγαφωνο" (τουλαχιστον 4 φορες μεγαλυτερο σε wattage απο τον ενισχυτη),ΛΟΓΙΚΗ ενταση (το πολυ στο 3 δηλ.) .

 

εχοντας εναν τετοιο ενισχυτη το αμεσως επομενο σταδιο ειναι να "ταϊσεις" την εισοδο του με ενα "ανδρικο" δυνατο και ΚΑΘΑΡΟ σημα το οποιο μεταφραζεται σε Fender style ΜΟΝΟΥΣ μαγνητες με ΧΑΜΗΛΟ output & εναν "διαφανο" κομπρεσορα με το sustain ΧΑΜΗΛΑ & το level να δινει 4 db παραπανω.

 

ετσι πετυχαινω ΔΥΝΑΤΟ ,γεματο και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ηχο ο οποιος μετα "χρωματιζεται" ανετα με overdrive,distortion,modulation & οτιδηποτε αλλα εφε.

 

ο λογος που κατεληξα στην Tonelab ειναι οτι ολα της τα εφε (και τα "βρωμικα" της) ακουγονταν πολυ πιο "καθαρα","λεπτομερη" & "μουσικα" απο τα πεταλακια μου και βεβαια οτι εχει τρομακτικες δυνατοτητες eq που ειναι και το Α & το Ω σε αυτο που ζηταω. ;)     ενω κανει και ενα εκπληκτικο buffering σε σχεση με το direct σημα και βεβαια με το σημα που ειχα μεσα απο τα 234 πεταλια που χρησιμοποιουσα.

 

ο EH BF ειναι χαλαρα ο καλυτερος comp που εχω χρησιμοποιησει και βεβαια ενας εκπληκτικος προενισχυτης ο οποιος δινει απιστευτη χροια στο original σημα (καταλαβα με αλλα λογια γιατι ο Γκιιλμορ εχει σαν "βαση" του ηχου του τον αρχαιο Alembic προενισχυτη που χρησιμοποει εδω και χρονια μπροστα απο ολο το rig του)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λοιπον προτεινε ο Νικοδημος, εξηγω:

 

Τα drive δεν τα χρησιμοποιω μαζι, απλα τα εχω για να παιρνω διαφορετικες "γευσεις" βρωμιας.

 

Και φυσικα εχοντας τον 5καθαρο Twin ως βαση, μπορω να προσθαφαιρω βρωμιτσες. (ΠΟΤΕ high gain_μονο για χαβαλε εις βαρος των γειτονων)  ;D

 

Το Thor δινει μια (πολυ πειστικη) marshall χροια στο σημα και παιζει πολυ ωραια με το Wah και το Uni-Vibe.

Το OCD το χρησιμοποιω ως επι το πλειστον ως booster/fattener γιατι με την εικονιζομενη κιθαρα κανει εκπληκτικο καθαρο boost, ενω με αλλες το παει προς early breakup προσθετοντας παχος γενικα στο σημα.

Το Fulldrive το χρησιμοποιω οταν θελω να προσθεσω τον κλασσικο "πατημενο" ηχο των screamers. Το δουλευω κυριως σε flat mids ή vintage Mode. Για τα δικα μου γουστα το μονο πεταλι που μ' αρεσει πριν το FD-II ειναι το Wah (και το resonance wah ειναι ουσιαστικα).

Για παρα πολυ καιρο το ειχα να δουλευει στα 18V, αλλα μετα την προσθηκη του OCD το ξαναγυρισα στα 9 γιατι ετσι ταιριαζει καλυτερα στα νεα δεδομενα.

Το Uni-Vibe παιζει καλυτερα σκετο, ή με resonance/Wah πριν και το Thor μετα. (αυτο δουλευει στα 24V)

 

Το Wah εχει διαφορες customιες οπως η επιλογη αναμεσα σε 4 πηνια.

Αυτα ειναι: το σπανιο πλεον Fulltone (εκ-πλη-κτι-κο), ενα Banzai (Πολυ αερατο/καθαρο) και δυο fasels (κοκκινο και κιτρινο με μαγνητη).

Στο 98,5% των περιπτωσεων παιζω με το fulltone και τις υπολοιπες με το Banzai και σπανιοτερα με τα fasels.

 

Υπαρχει διακοπτης που προσθετει μεσαια, ποτενσιομετρο που μεταβαλει το Q (το πως "αρπαζει" το wah), καθως και διακοπτακι που ενεργοποιει ενα φιλτρακι που κανει bypass μια ελεγχομενη ποσοτητα πριμων για πιο οργανικο/φυσικο ηχο. (not bad...)

 

 

Θα συμφωνησω με τον SF περι low output single coil μαγνητων, ως πηγη σηματος.  8)  (η 335 αναπαυεται στη θηκη μονιμως)... 

 

Κομπρεσσερ δε χρησιμοποιω, αν και εχω φτιαξει εναν κλωνο του Ross (+Mods) και εναν κλωνο του orange squeezer.

Καμια φορα τα βαζω στο rig, αλλα δεν ειναι σταθερα μεσα.

 

αυτα εν ολιγοις...    (...και προς στιγμην  ;D )

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου