Προς το περιεχόμενο

Περί πεταλιερών και ακουστικών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε Roger,

Χτυπα ΑΖΥΖΗΤΗΤΗ Line 6 Pod X3...Ειμαι σιγουρος οτι θα σε βολεψει  και θα σε καλυψει 100%..

Μην το σκεφτεσαι ΚΑΝ για zoom...Ειναι επιεικως ΑΠΑΙΣΙΑ και ΑΙΣΧΡΑ...

Τσεκαρε βεβαια και ΤΟΝΕΛΑΒ της VOΧ αλλα pour moi παρε pod...και θα με θυμηθεις...Απειρες επιλογες,τρομερες προσωμοιωσεις και τρελη ευχρηστια(το Live)

 

θα συμφωνησω εν μερει λεγοντας σου να παρεις κατι σε Line6 x3 που λεει και ο φιλος αλλα δεν θα συμφωνησω στο οτι ειναι απαισια και αισχρη η zoom Καθως ως κατοχος την ειχα δουλεψει πανω απο ενα χρονο και μπορω να πω οτι ειναι απιστευτη στα γκαζια μιας και εκει εριξαν το περισσοτερο βαρος (+2 λαμπες)η κατασκευαστες δηλαδη δεν εχει μπλιμπλικια και περιεργα περα απο τα απλα Mod,reverbs,delays,wah,συγκεκριμενα πανω σε λαμπατους βλεπε vht απλα επαιζε απιστευτα και κατα πολυ καλυτερα απο Boss που παλι εχω ακουσει/παιξει/δουλεψει + οτι τα καταφερνε πολυ καλα Και στο recording με τις προσομοιωσεις της..anyway και γω για τωρα προτεινω την συγκεκριμενη στιγμη ανετα μια Χ3 που ειναι κορυφη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κατι ξερω και το λεω...

 

Βασικά...το περίμενα αυτό. ;D ;D

Κοίτα ότι δεν παίζουμε μεταλ δεν σημαίνει ότι παίζουμε για να χοροπηδάει ο κόσμος με κάτι που είναι απλά easy listening .Τυχαίνει απλώς αυτά που ακούμε και κυρίως αυτά που παίζουμε να είναι και εμπορικά αλλά δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίνει απλώς αυτά που ακούμε και κυρίως αυτά που παίζουμε να είναι και εμπορικά αλλά δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό.

σαφως και δεν ειναι κακο, απλα μου θυμισε εναν γνωστο μου που ακουει πολυ βαρυ metal αλλα παιζει με μια μπαντα ελληνικο rock και εντεχνο αντε και κανα smoke on the water ή paranoid οταν αναψουν τα αιματα  ;D. οι υπολοιποι βεβαια δεν ξερουν που παν τα τεσσερα, εχουν μια 18χρονη drummer και τραγουδανε 2-3 ατομα μαζι για να φανταστεις...  επειδη ειναι στην επαρχια μονο για τετοιες καταστασεις υπαρχει αρκετο κοινο και καλο ειναι να βγαζουν και κανα χαρτζιλικακι που και που. καλη επιτυχια και απο μενα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και εμείς θα θέλαμε να παίζαμε κάτι πιο hard ή πιο alternative π.χ. θα θέλαμε όλοι ας πούμε να μπορούσαμε να παίξουμε Muse αλλά του τραγουδιστή παρόλο που θέλει δεν του βγαίνει ,έχει καλή φωνή αλλά  σε νορμαλ κλίμακα ;D.(εμένα μου βγαίνουν κάτι τέτοια ***στικα αλλά δεν με αφήνουν!!! ;D).

Ευχαριστώ πάντως για την καλή επιτυχία. :)

 

Από ακουστικά κάποια άλλη πρόταση έχετε?

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες!!

Έχω μία τελευταία  απορία να παραθέσω για το θέμα. :)

Λοιπόν,η line 6 μου ταιριάζει απόλυτα αλλά θα ήθελα μία διευκρίνιση μιας και δεν έχω και την απόλυτη σχέση με τις πεταλιέρες.

Σε κάποια φάση θα πάρω ενισχυτή ,λαμπάτο,απλά τώρα αυτό που είναι περισσότερο χρήσιμο και αναγκαίο είναι μία πεταλιέρα τέτοιου τύπου.

Η πεταλιέρα αυτή πως θα συμπεριφέρεται μπροστά σε έναν λαμπάτο (Marshall πχ) , θα πρέπει να κλείνω τα μοντελιινγκ ενισχυτών??

Κοινώς θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν ένα αξιοπρεπές πολυεφε?

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και θα πρεπει να κλεινεις τα modeling ( αλλιως αν δεν κανω λαθος θα εχεις πολυ σφυριγμα,τουλαχιστον στα distortion ισχυει αυτο-εξαλλου αν θες να χρησιμοποιησεις μονο εφε γιατι να ενεργοποιησεις τα modeling; ).Kαι βεβαια μπορει να χρησιμοποιηθει σαν πολυεφε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιαιτερα για τη σειρα pod xt-x3 εχουν πολυ ευελιξια στο πως θα τις συνδεσεις κ με τι. Π.χ. επιλογες για: Κατευθειαν σε κονσολα και p.a., σε ενισχυτη εμπρος απο τον ενισχυτη, σε ενισχυτη στον τελικο του ενισχυτη(Power amp in η effects, loop) και Bose συστημα ειδικα σχεδιασμενο για live με το pod. Ολα αυτα οχι απλα δουλευουν αλλα αλλαζουν τρομερα τον ηχο κ τον προσαρμοζουν ωστε να ταιριαζει. Φαντασου οτι για τους ενισχυτες περιλαμβανει επιλογες οπως μικρος, combo ενισχυτης, ενισχυτης με καμπινα 4χ12 κ ρυθμιστικο focus του ηχου ωστε να ταριαξει ακομη περισσοτερο με τα συχνοτικα χαρακτηριστικα της καθε καμπινας/μεγαφωνου/ηχειου P.A.

 

Με απλα λογια το Pod xt/χ3 παιζει παντου κ παντα. Αρκει να πειραματιστεις να επιμενεις κ να δουλεψεις. Αν τελικα το παρεις, κ επειδη το χρησιμοποιουσα καιρο ρωτα με για να σου προτεινω ρυθμισεις!Μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο τα εφε της με την παραμορφωση/ηχο του ενισχυτη, η το καθαρο του καναλι με τα preamp sims (modelling)του Pod. Επισης εχει modelling πεταλιων distortion που και αυτα μονα τους δουλευουν σαν κανονικα πεταλια σε εναν ενισχυτη.

 

Οσο για τα zoom θα εκτιμουσα αν ο καθενας ελεγε πολυ απλα οτι δεν του αρεσουν, οχι ομως κ αφορισμους σαν αυτους που διαβασα παραπανω. Και στην τελικη αν καποιος δεν μπορεσε να βγαλει καλο ηχο ας τα ριξει στη δικια του ελλειψη ικανοτητων η υπομονης κ οχι στην εταιρεια γενικως κ αοριστως. Και απο τη στιγμη που εχω ακουσει αριστα αποτελεσματα ακομη κ με τα απλα μηχανακια της, απορω...

 

Φυσικα συμφωνω απολυτα με το παλληκαρι που ειπε οτι σε καλο ενισχυτη με καλο κιθαριστα ειναι αναμενομενο να ακουστει καλα. Το μονο κακο με τα zoom digitech ktl ειναι οτι συνηθως τα επιλεγουν κακοι κιθαριστες με κακους ενισχυτες!

 

Και κατι αλλο: Το οτι ο φιλος παραπανω ακουσε ενα 707 κατευθειαν πρεπει να ριχνει στον καιαδα την καθε νεα δημιουργια της εταιρειας? Δηλαδη απαγορευται τα επομενα να ειναι πολυ καλα???Έλεος...π.χ. ηξερε κανεις οτι στην gfx8 μπορουσες με pc να σχεδιασεις την κυματομορφη στο distortion???ούτε amp designer να ειμασταν κ να τη σωσεις σε δικο σου patch! Πολυ ψαγμενο χαρακτηριστικο...πολυ καλοι ηχοι.

 

Έχω δοκιμασει/χρησιμοποιησει τα περισσοτερα multifx, εχω δει γνωστο μου κιθαριστα να βγαινει live με το pod xt απευθειας στην κονσολα στη μοτοσυγκεντρωση σε 5000 ατομα κ να ακουγεται καταπληκτικα νομιζω οτι με ορεξη, υπομονη κ δυστυχως ταλεντο τα περισσοτερα εχουν πολλα να δωσουν.

 

Τελος στο συντομο αυτο post οσον αφορα τα ακουστικα υπαρχει μια συσταση της Line6 που καλα ειναι να την ξερεις πριν το αγορασεις, συνιστα ακουστικα με πολυ μεγαλη αντισταση νομιζω 100η 500 ΚΩ και πανω(studio grade or professional τα ονομαζει). Εγω με απλα ακουστικα εστω κ καλης ποιοτητας στα 32 ΚΩ ειχα παραμορφωση μολις ανεβαζα την ενταση κ υπερβολικα πριμα, Καλη τυχη με το schoolwave!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση. Καλά αυτά, αλλά μην περάσουμε στο άλλο άκρο, να θεωρούμε ό,τι μπουρούχα κυκλοφορεί καλή, καθώς με έναν λαμπάτο και καλά χέρια θα ακουστεί καλά. Προσωπικά όσες φορές δοκίμασα προϊόντα της zoom ποτέ δε μου έκατσαν. Τζτιτζίκια και μπάμπουρες βγαίνανε.

Βέβαια την Zoom G9.2tt δεν την έχω δοκιμάσει, οπότε δεν ξέρω αν όντως είναι καλή  πράμα που δεν το αποκλείω καθόλου!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μια φορα που επαιξα με zoom δε μου αρεσε καθόλου...

και οσοι φιλοι μου πήρανε κατι της zoom...ακομα κλαινε!!!

πηρα και εγω ενα πολυ - εφφε...(αλλης εταιριας) και ουτε αυτο μου αρεσε!!!

**μηπως ειμαι εγω περίεργος???**

και τελικα κατεληξα...

τα οποια και εχω...

Κεφαλη καμπινα λάμπα...και μια ντουζινα pedals!!!

 

το καλυτερο!!!γιατι στη λαμπα και σκουποξυλο με χορδες να βαλεις θα το κανει οργανο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια δεν είναι ούτε το ίδιο με τις πεταλιέρες, ούτε έχεις ποικιλία, ούτε παίρνουν ακουστικά ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου