Προς το περιεχόμενο

Περί πεταλιερών και ακουστικών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βέβαια δεν είναι ούτε το ίδιο με τις πεταλιέρες, ούτε έχεις ποικιλία, ούτε παίρνουν ακουστικά ;D

 

Οκ...συμφωνοι!!!

στην ποιοτητα του ηχου.....!!!η ζυγαρια γερνει προς pedals!!!

βεβαια θα συμφωνήσω απολυτα στη ποικιλία!!!

αν παιζεις με pedals πρεπει να παιζεις συγκεκριμένα πραγματα...να εχεις καταλήξει σε κατι δικό σου!!!Τον ΗΧΟ σου!!!

Am i wrong???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η λάμπα δεν είναι πανάκεια. Τίποτα δεν είναι. Και ο δικός σου ήχος θα προέλθει από πειραματισμό με οτιδήποτε διαθέτεις, είτε αυτό είναι μια παλιοκιθάρα καρφί σε ένα κουβαδάκι, είτε το νέο σου απόκτημα παρέα με μια πεταλιέρα σε έναν αξιοπρεπή ενισχυτή, είτε με μια Huber σε ρακ πάνω σε Τwins ή Μesas.

 

 

Όσον αφορά στα Zoom, θα σας πω τα εξής: τα drives είναι κάπως τζιτζικέ αλλά τα modulation και space effects εξακολουθούν να είναι θαυμάσια. Και ένα παράδειγμα για τα "κακά ψηφία": είχα αγοράσει προ δεκαετίας περίπου αυτό το Zoomάκι για την ηλεκτρακουστική μου...

 

zoom-504u.jpg

 

και με είχε βοηθήσει πολύ σε ηχογραφήσεις και λάιβ. Το έχω κρατήσει μέχρι σήμερα, (α) λόγω συναισθηματικής αξίας, (β) γιατί αν θελήσω να το πουλήσω θα πιάσει... 50 σεντς, οπότε στην τελική δεν αξίζει και τον κόπο.

 

Τις προάλλες είπα για πλάκα να το συνδέσω στην στρατ πάνω στον Koch, χωρίς κομπρέσσορα ή οτιδήποτε άλλο. Όπερ και εγένετο... με την πρώτη νότα απλά ΔΕΝ μπορούσα να πιστέψω τον ΘΕΙΟ ήχο που άκουγα, καθαρά επαγγελματικής ποιότητας.  :o :o :o :o :o :o Και στο bypass λίγο κομπρεσσαρισμένος αλλά καλύτερος από την στρατ καρφί στον ενισχυτή... οπότε σαν ηθικό δίδαγμα να μην περιφρονείτε τίποτα, και όπου ακούτε πολλά κεράσια να κρατάτε μικρό καλάθι μεν, αλλά και όπου ακούτε πολύ θάψιμο να είστε επίσης επιφυλακτικοί δε.  ;)

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Am i wrong???

 

yes you are.

 

τον δικο σου ηχο θα τον πετυχεις με το ΜΥΑΛΟ σου και την προσωπικοτητα σου,τα αν χρησιμοποιεις boutique πεταλια,πεταλια της σειρας,πολυεφε ή οτι αλλο υπαρχει δεν εχει καμμια σχεση με την προσωπικοτητα του ηχου σου.

 

δεν ειναι τα μηχανηματα φιλε μου,ο ΧΡΗΣΤΗΣ ειναι.

 

στα ...140 χρονια που ασχολουμαι με το..αθλημα εχω ακουσει απαραδεκτο ηχο απο κιθαριστες με τα "καλυτερα" μηχανηματα και θεϊκο ηχο απο κιθαριστες με μηχανηματα "της σειρας"...να φανε και οι κοτες.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ζημιά στο κακό όνομα που έχουν βγάλει οι πεταλιέρες την έχουν κάνει όσοι βάζουν τις ρυθμίσεις στο τέρμα και ψάχνουν να βρούν μετά γιατί η υπερκιθάρα τους ακούγεται σκατά.

 

ΠΡΙΜΑ ΣΤΟ 10 + ΝΤΙΣΤΟΡΣΙΑ ΣΤΟ 10 = ΤΖΖΖΖΖΖ

 

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μηντρελενομαστε στην ιδεολογια!!!

ολα ειναι αριθμοί!!!

και σα μαθηματικος σας λεω οτι όλα ειναι θεμα ρυθμισης!!!

απο την κιθαρα μεχρι τα πεταλια και τον ενισχυτή!!!

αλλα και αυτα πρεπει να σε βοηθάνε!!!

δεν είναι τυχαιο που οι μυθοι της κιθαρας(χωρις να εχω τετοια κολληματα ετσι), και  ολοι οι μπλουζο - τζαζιστες παιζουν πεταλι λαμπα!!!!

και εγω ελεγα ολα καλα είναι...μεχρι που πηρα λάμπα!!!

η λαμπα δεν συγκρινεται...ακομα και του μπάνιου...ΕΙΝΑΙ ΦΩΣ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι βρε Peruvian αλλά πρέπει να μην προπαγανδίζουμε οτιδήποτε εδώ (δεν λέω φυσικά ότι εσύ κάνεις κάτι τέτοιο), απλά να παραθέτουμε όλες τις πιθανές λύσεις και να δίνουμε την δυνατότητα & ευχέρεια μιας συνειδητοποιημένης επιλογής με τα υπέρ και τα κατά της. Εγώ προσωπικά έχω ακούσει ουράνιους ήχους και από λαμπάτους ενισχυτές, και από solid state, από άσημους, διάσημους και σουπερστάρ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μονο που το ΘΕΜΑ μας στο thread αυτο ειναι πεταλιερες ;)

 

ο λαμπατος ενισχυτης οντως  ειναι και κατα τη δικη μου γνωμη απαραιτητος και αποκλειεται να ξεπεραστει ποτε το instant gratification που νοιωθει καποιος κιθαριστας παιζοντας μεσα απο εναν καλο λαμπατο ενισχυτη,τα πεταλακια ομως εχουν παψει προ πολλου να ειναι μονοδρομος μια και οι νεες πεταλιερες μαμαουν και δερνουν (αν βεβαια ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις και φυσικα εχεις ΠΕΙΡΑ απο πεταλακια)..προσωπικα ας πουμε βγαζω τραγικα καλυτερο ηχο απο την αγαπημενη μου VOX Tonelab (απο ωδειο στην Ιαπωνια με τελε την εχω παρει ;D ;D) & τους λαμπατους ενισχυτες μου απο αυτον που εβγαζα παλια με τα δεκαδες ακριβα πεταλακια μου ;) στην τελικη αυτο που μετραει ειναι τι ΒΟΛΕΥΕΙ τον καθενα για τον δικο του τροπο εκφρασης και τις δικες του αναγκες.

 

και οχι δεν παιζουν ΟΛΟΙ οι μεγαλοι κιθαριστες μονο με αναλογικα πεταλακια... ;) παιζουν και με τεραστια ψηφιακα ρακ γεματα....ψυχρα...ψηφιακα εφε,παιζουν και με πεταλιερες ,παιζουν και με solid state ενισχυτες παιζουν και connect ,παιζουν και παιζουν και παιζουν με τσι παναγιας τα ματια... ;D ;D

 

τα εχουμε συζητησει ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορες αυτα κανε ενα search να δεις τις γνωμες και τις αντιδικιες που εχουν ξεσπασει μεσα στα...χρονια....    ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μονο που το ΘΕΜΑ μας στο thread αυτο ειναι πεταλιερες ;)

 

ο λαμπατος ενισχυτης οντως  ειναι και κατα τη δικη μου γνωμη απαραιτητος και αποκλειεται να ξεπεραστει ποτε το instant gratification που νοιωθει καποιος κιθαριστας παιζοντας μεσα απο εναν καλο λαμπατο ενισχυτη,τα πεταλακια ομως εχουν παψει προ πολλου να ειναι μονοδρομος μια και οι νεες πεταλιερες μαμαουν και δερνουν (αν βεβαια ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις και φυσικα εχεις ΠΕΙΡΑ απο πεταλακια)..

 

τα εχουμε συζητησει ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορες αυτα κανε ενα search να δεις τις γνωμες και τις αντιδικιες που εχουν ξεσπασει μεσα στα...χρονια....    ;)

 

Σορρυ bloody_sunday αλλα και εγω πιτσιρικας την πατησα απο τετοιες συζητησεις και φορτόθηκα laney ενισχ. και μια korg....και το εχω αχτι...ειδικα στους ποιο νεους να το λεω...Σορρυ και παλι εχεις δίκιο!!!Εβγαλα όλο το μενος μου για την ψηφιακη τεχνολογια!!!χαχα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εγραψε ο φιλος bloody sunday  για την πεταλιερα το επαθα κ εγω αρκετο καιρο πριν, ξεθαβοντας κατι φθηνοπεταλακια SANOX ( οποιος τα θυμαται μαρτυραει την ηλικια του!!) αγορασμενα την 10ετια του 80 απο Αρμαο!! Το distortion k to flanger ζωγραφιζαν στον Koch κ απο την αλλη κοιτουσα το pedalboard μου με τα ''boutique'' καλουδια κ ...αναστεναξα!!!!!! Κιθαρα εμαθα τοτε παντως  , τωρα απλα δοκιμαζω ηχους , συνδιασμους κλπ κ που κ που μελεταω!!!  Πολλα λεφτα για το τιποτα τελικα?? Η αποτι την αλλη εχοντας καλυτερο ηχο γινεσαι πιο ολοκληρωμενος μουσικος? Δεν ξερω  , ακομα το ψαχνω....

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου