Προς το περιεχόμενο

Περί πεταλιερών και ακουστικών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

                                  [move]  Καλησπέρα . ;)[/move]

 

Μιας και τα χριστούγεννα έρχονται , έχω στο μυαλό μου να κάνω κάποιες αγοραπωλησίες, θα σας κάνω μία περίληψη του πως κατέληξα εδώ:

 

Λοιπόοοον :), φέτος είμαι τρίτη λυκείου  και γενικά τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα(φροντιστήρια ,διαβάσματα....)μιας και θέλω να περάσω σε κάποια συγκεκριμένη σχολή,κιθάρα ποια πάιζω μόνο στις πρόβες με το συγκρότημα,δηλαδή μία φορά στις δύο βδομάδες και αν κάτσει το σαββατοκύριακο.

 

Μιας και βγάλαμε  κάποια καινούργια τραγούδια που μας αρέσουν αρκετά είπαμε να ξαναπροσπαθήσουμε για την τελευταία μας ευκαιρία στο Schoolwave.Μπορεί να το θεωρείται χαζό :P αλλά είναι το όνειρο κάθε συγκροτήματος παιδιών της ηλικίας μας.

 

Το θέμα είναι πως ο ήχος στις πρόβες,λόγω τεράστιου χώρου χωρίς μόνωση,έλλειψη PA κλπ κλπ είναι πολύ χάλια :(.Τον τελευταίο καιρό παιρνάμε τις φωνές και τα πλήκτρα από την κονσόλα και την κιθάρα με ένα μικρόφωνο,με αμφίβολα αποτελέσματα και ακούμε με ακουστικά από έναν προενισχυτή που έχουμε για αυτά.Από τα τέσσερα  ακουστικά που έχουμε τα 2 είναι καλά ,όποιοι έχουν τα καλά ακούνε ότι ακριβώς πιάνει η κονσόλα,όσοι έχουν τα άλλα... ;D

 

Έχω καιρό τώρα αποφασίσει να πουλήσω τον ενισχυτή γιατί δεν μου κάνει στους ήχους που κινούμαστε τελευταία.Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω μία πεταλιέρα με μοντελινγκ η οποία θα βγάζει πολύ καλό ήχο καρφί στην κονσόλα και ένα καλό ζευγάρι ακουστικά,στις πρόβες θα παίζω καρφί και σπίτι  ή σε έναν μικρό ενισχυτή που έχω εδώ ή αν πάρω την Zoom δεν ξέρω αν μπορώ να παίζω στο pc χωρίς latency.

 

Το καλοκαίρι ,αν έχω περάσει :), θα πάρω έναν καλό ενισχυτή αλλά μεχρι τότε θα μπορώ να βολεύομαι έτσι πιστεύω.

 

1.Για πεταλιέρα σκεφτόμουν την Zoom G9 .2tt λόγω των 2 λυχνιών,των 2 expression και του z-pedal,του USB και των χαρακτηριστικών της γενικά,παρόλο που δεν την έχω ακούσει.Έχετε κάποια άποψη για αυτή,ή κάποια πρόταση για άλλη??

 

2.Επίσης,έχετε να προτείνετε ακουστικά???

Με in ear θα είχα την ίδια ποιότητα??

 

Συνολικά σκοπεύω να διαθέσω γύρω στα 500 euro.Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.  :):) :)

 

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε Roger,

Χτυπα ΑΖΥΖΗΤΗΤΗ Line 6 Pod X3...Ειμαι σιγουρος οτι θα σε βολεψει  και θα σε καλυψει 100%..

Μην το σκεφτεσαι ΚΑΝ για zoom...Ειναι επιεικως ΑΠΑΙΣΙΑ και ΑΙΣΧΡΑ...

Τσεκαρε βεβαια και ΤΟΝΕΛΑΒ της VOΧ αλλα pour moi παρε pod...και θα με θυμηθεις...Απειρες επιλογες,τρομερες προσωμοιωσεις και τρελη ευχρηστια(το Live)

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Roger,

Χτυπα ΑΖΥΖΗΤΗΤΗ Line 6 Pod XT3...Ειμαι σιγουρος οτι θα σε βολεψει  και θα σε καλυψει 100%..

Μην το σκεφτεσαι ΚΑΝ για zoom...Ειναι επιεικως ΑΠΑΙΣΙΑ και ΑΙΣΧΡΑ...

Τσεκαρε βεβαια και ΤΟΝΕΛΑΒ της VOΧ αλλα pour moi παρε pod...και θα με θυμηθεις...Απειρες επιλογες,τρομερες προσωμοιωσεις και τρελη ευχρηστια(το Live)

 

Σε ευχαριστώ, θα το τσεκάρω.

Για ακουστικά έχεις κάποια άποψη?

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, θα το τσεκάρω.

Για ακουστικά έχεις κάποια άποψη?

Ακουστικα,γι αυτο που ψαχνεις,κλασσικη αξια

 

http://www.thomann.de/gr/akg_k121_studio.htm

 

Ακουστικα for life... ;)

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hμουνα σίγουρος ότι είχα ποστάρει εδώ....τελος πάντων.

 

Απο ακουστικά εγώ έχω εδω και αρκετο καιρο τα numark PHX και είμαι πολύ ικανοποιημένος, ειδικά για αυτη την κατηγορία τιμής.Θα τα βρεις γύρω στο 80αρι οποτε σου μένουν και αρκετα λεφτά για πεταλιέρα.

 

Και τα AKG που έβαλε ο φίλος παραπάνω είναι κλασσικότατη λύση και σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δύο. :)

Το POD X3 live ομολογώ με έχει τουλάχιστον εντυπωσιάσει με τις άπειρες δυνατότητες του.Θα πάω να το ακούσω σε κάποια φάση μάλλον στον Νάκα. ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου