Προς το περιεχόμενο

String spacing του Stingray 4


Thkioups

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@fleamail

Οχι δεν μπερδεύτηκα.

Δεν εννοώ το neck width. Εννοούσα "από τον διαμήκη άξονα της Ε ως τον διαμήκη άξονα της G χορδής".

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κατάλαβα πάντως.

 

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το 5αρη

 

 

Το μπασσο ειναι φοβερο στο παιξιμο πηγα στον ζοζεφ και το δοκιμασα αλλα δεν παιζεται. πηγαινε εκει και κοιτα το και ασε τα string spacing γιατι και εγω στην αρχη τα ιδια εκανα και τα συγκρινα με τα jazz bass αλλα καμοια σχεση με βολευει καλυτερα το stingray.

 

 

Κοιτα το παντως, για το 5αρη δεν το συζηταω παρτο με κλειστα τα ματια βγαζει οτι ηχο θες.. ετσι ειναι και το 4ρη..απλα μαλλον δεν θα εχει το switcher για τους μαγνητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το παντως, για το 5αρη δεν το συζηταω παρτο με κλειστα τα ματια βγαζει οτι ηχο θες.. ετσι ειναι και το 4ρη..απλα μαλλον δεν θα εχει το switcher για τους μαγνητες

 

Όλοι οι συνδυασμοί είναι πλέον διαθέσιμοι και στο πεντάρι και στο τεσσάρι. Τώρα όσο αναφορά την ποιότητα εγώ βλέπω τραγικά πράγματα στα καινούργια stingray αλλά αυτό είναι θέμα συζήτησης από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους τραγικά δηλαδή? Για πες, μέσες άκρες.

Λόγω τιμής βέβαια δεν μιλάω για καινούριο. Μιλάω για δεύτερο χέρι από ebay, οπότε οτι διαθέτει το μαγαζί.

Οταν λες καινούρια, από πότε περίπου και μετά?

Προτιμότερο ένα του π.χ 1990 από του 2004-5?

 

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους τραγικά δηλαδή? Για πες, μέσες άκρες.

Λόγω τιμής βέβαια δεν μιλάω για καινούριο. Μιλάω για δεύτερο χέρι από ebay, οπότε οτι διαθέτει το μαγαζί.

Οταν λες καινούρια, από πότε περίπου και μετά?

Προτιμότερο ένα του π.χ 1990 από του 2004-5?

 

 

Όταν λέω καινούργια εννοώ από τα μέσα 2006 και μετά που η musicman (η ernieball βασικά) άρχισε αλλάζοντας το πλαστικό κάλυμμα του μαγνήτη με ένα εντελώς φτηνιάρικο και μετά ακολούθησαν χάλια pots με υποβαθμισμένα ηλεκτρικά και γενικά το όλο θέμα hardware έδινε μια αίσθηση far east! Αν παίξεις ένα stingray αρχών τις δεκαετίας και μετά πας σε ένα κατάστημα και δοκιμάσεις ένα καινούργιο θα καταλάβεις τι θέλω να πω. Δεν τίθεται θέμα ποιότητας κατασκευής και ήχου, αλλά αισθητικής περισσότερο. Όταν δίνεις όμως 1500-2000 για ένα όργανο σε πειράζει και η παραμικρή αίσθηση του φθηνού!

 

Tι διαφορά την καταλαβαίνεις στο καπάκι του μαγνήτη. Τα καινούργια είναι έτσι:

 

724-big-musicman-stingray-nouvelles-configs-de-micros.jpg

 

Ενώ τα παλιότερα ήταν έτσι:

 

MusicmanStingray.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flemail εγω εχω του 2002 και ειναι super δεν θα το δωσω ποτε...  ακολουθησα την συμβουλη σου παλιοτερα..  και το πηρα 2002 ευτυχως για μενα ηταν ξεχασμενο στο κουτι του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου