Προς το περιεχόμενο

Sample Libraries


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως αδικείς λίγο την Ελληνική σκηνή και ίσως θα έπρεπε να δώσουμε λίγο respect σε ονόματα όπως ο G-Pal, και τελευταία ο Christian Cambas, οι οποίοι έχουν κάνει τεράστια βήματα, ειδικότερα με την Swift Records και με releases σε κολοσσούς όπως η Bedrock και η Plastic Fantastic. Κάθε χρόνο έχουμε Ελληνικές συμμετοχές στο Miami Winter Music Conference και τέλος, μετράμε άπειρα remixes και airplays σε Αμερική και Ευρώπη, καθώς και events σε Ελλάδα και εξωτερικό με τα μεγαλυτερα ονόματα της σκηνής παγκοσμίως.

Παρ'όλα αυτά, έχω την εντύπωση οτι ένα μικρό Label είναι πιο πιθανό να κάνει ένα νέο καλλιτέχνη sign-up σε σχέση με τα μεγάλα που λαμβάνουν 400 demos την ημέρα και κατ'ανάγκη είναι πολύ πιο επιλεκτικά όσο αφορά το τι θα κυκλοφορήσουν.

Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι ρόδινα ακόμα και στο εξωτερικό, αλλά βλέποντας τόση σαβούρα να κυκλοφορεί σε βινύλιο (ανάμεσα βέβαια και σε πολύ καλές παραγωγές), με κάνει να πιστεύω πως έχω ελπίδες για ένα release μόλις καταφέρω να φέρω τον ήχο μου στα επίπεδα που θέλω.

Formant.

P>Not everyone understands house music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Formant : Δεν διαφωνώ για G-Pal αλλά σε σχεση με το δικό μου&συγκεκριμένο είδος (Afro-soulful) δεν έχω ούτε ένα παράδειγμα. Εκτός κι αν κάτι μου ξεφεύγει, αν και δύσκολο διότι παρακολουθώ καθημερινά ότι βγαίνει σε vinyl.

Σχετικά με το μικρό label. Η λογική λέει αυτό που ανέφερες. Η δικιά μου εμπειρία είναι αυτό που σου έγραψα. Έχω στείλει demos σ' αρκετά Labels. Νόμιζα ότι μάλλον αρέσουν μόνο σ' εμένα, μέχρι που ενημερώθηκα για το πως δουλεύει το σύστημα.

Elavd: Βαδικά το πιο απλό που σκέφτομαι αυτή τη στιγμή (αν σε ενδιαφέρει το DANCE)&βάλε ένα MIDI FILE drum set (loop) μπες μέσα στο arrangment και μελέτησέ το.

Επίσης μπορείς να βρεις (πχ απο AKAI) Samples loops που αναλύουν πέρα απο το Loop τα στοιχεία του Kit, hi hat, snare etc. Βάλε στο ένα κανάλι το sample και στο απο κάτω κανάλι προσπάθησε να φτιάξεις ακριβώς το ίδιο.

Σχετικά με τον τρόπο. Οδηγός είναι το Kit απο κει και πέρα γεμίζεις. Ένα καλό arpeggiator είναι πάντα χρήσιμο. Προσωπικά τα περισσότερα τα κάνω pre-programming μέσα στο arrange window. Τέλος ένα Quantize μπορεί να δώσει ένα groovy αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

&

Παραθέτω και αυτό το Link που αναφέρεται στις Ελληνικές παραγωγές που προωθούνται στο εξωτερικό...

http://www.progressive-sounds.com/features/Audio-Therapy-Across-Borders-Greece.asp

&

Formant.

P>Not everyone understands house music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου