Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπάσου σε άταστο...Αξίζει;;;


staaronis3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

σκεύτομε να αγοράσω σιγά σιγά ένα αρκετά καλό μπάσο, και αυτό που έχω τώρα να το δώσω σε ένα μαγαζί για να μου το κάνουν άταστο. Αυτό που έχω τώρα είναι ένα Ashton 5άρι Active λίγο της κακιάς ώρας, ήδη το έχω πηράξει λίγο (στα ηλεκτρονικά-είχε χαλάσει το βύσμα και του έβαλα μόνιμο καλώδιο, και τώρα το ανοιγοκλείνω βγάζοντας τη μπαταρία, μέχρι να κάνω μια πατέντα με XLR). Η ταστιέρα του είναι Maple απ όσο ξέρω. Πριν 2 χρόνια που το πήρα έκανε 230 ευρώ.

Αξίζει να κάνω τη μετατροπή ή να το αφήσω έτσι;;; Θέλω να πειραματιστώ λίγο με άταστο μπάσο και αν με βολέψει θα πάρω κάτι καλύτερο.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε χρεωσει πολλα ο μαστορας για να βγαλει ταστα να μπαλωσει βαθουλωματα να τριψει να γυαλλισει να σημαδεψει να μετρησει και και και.. οποτε παρε κανα ετοιμο....εκτος αν δεν εχεις προβλημα οικονομικο οποτε περιμενουμε το project σου 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περάσω να τον ρωτήσω πόσο περίπου θα παει. Αν πάει μέχρι 50-60 ευρώ (χωρίς χορδές) αξίζει;;; Επειδή είναι λίγο της πλάκας το λέω

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περάσω να τον ρωτήσω πόσο περίπου θα παει. Αν πάει μέχρι 50-60 ευρώ (χωρίς χορδές) αξίζει;;; Επειδή είναι λίγο της πλάκας το λέω

 

50-60? ;D εγω υπολογιζω αμα ειναι και μαστορας που γδυνει κιολας κοσμο κανα 200αρι+...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κάνω μόνος μου ακόμα δυσκολότερα ε;;;

Έχω γνώσεις κυρίως ηλεκτρονικών και υπολογιστών αλλά και ξυλουργικών, υδραβλικών,τρυπών, τριφτικών, γρεμιστηκών, σπασονευρικών. Επίσης ξέρω να βάφω.

Λέτε να μπορώ να τα καταφέρω;;;

 

gpiad δε θα το λεγα ότι γδύνει. είναι αρκετά οικονομικός. θα του στήλω ένα μέιλ και θα σου πω

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα βρει ενα πολυ ωραιο αρθρο σε ενα γερμανικο περιοδικο σχετικα με το πως να κάνεις το μπάσο σου άταστο και δε φαινοτανε τρομερα δύσκολο για κάποιον που έχει και 5-6 γνώσεις επι του θεματος.Βεβαια επουδενι μη περιμένεις αποτελεσμα επιπεδου ενος επαγγελματια τεχνιτη...θα στο συνιστουσα μονο αν το μπασο το ειχες για πεταμα και είχες μπολικο χρόνο και διαθεση για πειραματισμο.

 

 

Επίσης αν το μπάσο σου είναι όντως maple τότε άστο καλύτερα...πιθανον να πρέπει να μπλέξεις και με φινιρισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο δικό μου ξήλωσα τα τάστα μόνος μου ;D

Αυτό που διαπίστωσα ήταν:

Θέλει σιγά-σιγά ωστε να μην τραυματίσεις την ταστιέρα...

Κάπου είχα διαβάσει οτι ήθελαν ζέσταμα τα τάστα ωστε να φεύγει η κόλλα αλλά δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο...

Αφού τα ξήλωσα είχα την καταπληκτική ιδέα να τρίψω την ταστιερα με ψιλό γυαλόχαρτο για να την επαναφέρω και να κρατήσω τις ίδιες χορδές...(δηλαδή το έσκισα...!)

Απλά να καταλήξω οτι για σετάρισμα και βάψιμο στο Βόλο βρήκα εναν μάστορα με 50Ε...

Πάντως αξίζει τον κόπο αν δε θες να δώσεις πολλά λεφτα αλλά μετα αλλάζει ο ήχος σου εντελώς(και το παίξιμό σου) και δεν υπάρχει φυσικά δρόμος επιστροφής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου