Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπάσου σε άταστο...Αξίζει;;;


staaronis3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να το κάνω μόνος μου ακόμα δυσκολότερα ε;;;

Έχω γνώσεις κυρίως ηλεκτρονικών και υπολογιστών αλλά και ξυλουργικών, υδραβλικών,τρυπών, τριφτικών, γρεμιστηκών, σπασονευρικών. Επίσης ξέρω να βάφω.

..Εσυ και η αλλη μιση Ελλαδα,χεχε!

Ισως και να το καταφερνες,ομως συντομα θα το μετανοιωνες....

 

Το κελεμπεκι (maple) δεν κανει για αταστα οργανα,και ειδικα αυτο στα φτηνα...

Σκεψου οτι πρεπει να τριβεται συνεχως απο μεταλλο.

Ασε που αν τα αυλακια των ταστων δεν κλεισουν σωστα,θα σκευρωσει τοσο,που θα γινει τοξο...

 

Και φυσικα η κατηγορια τιμης του μονο σου λεει να μην το πειραξεις!

Κρατα το σε φορμα,για τον επομενο "νεο" που ισως το πουλησεις,

και παρε κατι που θα σε "ανεβασει σκαλι".Και το επομενο σκαλι...και το επομενο...

 

Καλη δυναμη οτι και αν αποφασισεις! :)

 

yann

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να το κρατήσεις ως έχει (προς θεού βάλε κι ένα Jack.......) και να αναζητήσεις κάποιο άταστο μπράτσο αν έχεις όρεξη και κάποια λεφτά να διαθέσεις.Σετάρισέ το και σε κάποιο καλό μαγαζί βάσει των παικτικών σου γούστων και θα είναι ΟΚ για τα χρήματά του. Εγώ προσωπικά είχα επιχειρήσει να κάνω άταστο ένα οικονομικό μπάσσο washburn με φαγωμένα τάστα αλλά τελικά πήρα ένα νέο (πιο λεπτό) μανίκι από ebay και έγινε απίστευτα καλύτερο το μπάσσο. To φόρεσα και το σετάρισα εγώ για να μείνει το κόστος χαμηλά. Δε μου κόστισε όσο ένα καινούργιο μπάσο άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το πουλήσω δε το νομίζω. Έλεγα να το κάνω άταστο για την πλάκα μου, αλλά ίσως να το αφήσω τελικά έτσι.

Και αφού άνοιξα τέτοια κουβέντα, μέχρι κανένα 200άρι από μιούζικ στορέ ή του θωμα υπάρχει κανένα άταστο μπάσο σχετικά της προκοπής;;; Δηλαδή να το έχω για την πλάκα μου, απλα να μην παω να το πιάσω και σπάσει ή να μην βγάζει προβλήματα και τελικά να δώσω τα διπλά λευτά.

 

Όσο για το βύσμα, αν το πάρω καινούριο για μπάσο θα βγει γύρω στο 30άρι χωρίς την τοποθέτιση, αν κάνω την πατέντα που έχω κάνει τώρα (στερεοφονικό θυλικό καρφί για καλώδιο χωρίς το πλαστικό του, με λίγη μονοτική για να σφηνώσει) θέλει 2-3 ευρώ και αλαγή κάθε χρόνο γιατί διαλύει. Απο την άλλη το XLR θα το βάλω με 2 βιδούλες και δεν θα διαλύει τόσο εύκολα γιατί στο καλώδιο μου θα βάλω XLR που κάνει γωνία. Κανονικά για να ανάψει το μπάσο γειώνω το - με το βύσμα, άρα μπορώ να βάλω το καλώδιο που είναι για να ανάβει στο pin3 έτσι ώστε να ανάβει με οποιοδήποτε unbalanced xlr καλώδιο.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vintage_modified_jazz_fl.htm

Κάτι παραπάνω απο 200 αλλά πιο ποιοτικό πιστεύω. Βεβαίως θέλει αρκετό ψάξιμο η αγορά νέου μπάσσου κι αρκετή δοκιμή.

Ποιος θίφης σου ζητά 30 για stereo βύσμα και βάση???? Με >10ευρώ τα παίρνεις απ΄τον Αρμάο (armaosmusic.gr) στην Αθήνα. Tespa, καλή η δουλειά με το xlr αλλά απ ότι κατάλαβα και πάλι θέλει βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααααα, τάστα μου φενόταν πως ήταν. Χαχα :P Φένετε καλή περίπτωση για πειραματισμούς.

 

Σε λιβέ να βγω με τέτοιο;;; Αν είναι μεγάλη ανάγκη πάντα. Μέχρι στιγμής με το ashton που έχω, έχω κάνει ένα λάιβ. ΛοΛ.

Πάντως προς το παρών θα πάρω ένα Warwick από του θωμά πολύ κουκλι http://www.thomann.de/gr/warwick_corvetteltd_zebrano_2008.htm αυτό εδώ.

Αργότερα (είτε άμα πάρω ένα μέρος του ενυσχητή ή και ολόκληρο) θα πάρω ένα άταστο δηλαδή περίπου μετά το πάσχα. Βέβαια μπορεί να πάρω και κάτι πιο καλό από αυτό.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου