Προς το περιεχόμενο

BOSS GT-8...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε janick o Dime ποτέ δεν εκθειάστηκε για τους ήχους του(δικαίως κατα την άποψή μου) αλλά κυρίως για το παίξιμο του.

 

Η άποψη εκείνη είναι καθαρά προσωπική.¶σε που το "έσκιζε" πήγαινε στον Darrel όχι στο transistor.Προφανώς δεν είσαι οπαδός του high gain ήχου :D Ίσως καταλάβαινες τι ακριβώς εννοούσα.Η λάμπα για κάποιους δεν ήταν μονόδρομος(βλέπε Darrel)και φυσικά για όλους εμάς που δεν έχουν τη δυνατότητα να βολευτούν με λάμπα(οι high gain λαμπάτοι ενισχυτές ξεφεύγουν λίγο)τη βολεύουν με πεταλιέρες πεταλάκια simulators.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α.Σε γενικές γραμμές θεωρώ λάθος να υποθέτεις οτι μπορεί να υπάρχει έστω και ένα κοινό σημείο μεταξύ ημών , του απλού λαου και ενός ζάμπλουτου πασίγνωστου κιθαρίστα σχετικά με τον τρόπο που θα φτιάξει κάποιος το σύστημά του. Οι παράμετροι που εμπλέκονται και καθορίζουν το setup π.χ. του Dime είναι τέτοιες που απαγορεύουν σε οποιδήποτε νοήμων κιθαρίστα (έστω και με βαθιές τσέπες) οπιαδήποτε προσπάθεια αντιγραφής.(Αναφέρω ενδεικτικά τον όρο endorsement που είναι ένα κεφάλαιο απο μόνος του).Το να μελέτας αντιθέτως ένα επαγγελματικό σύστημα για να κατανοήσεις την λειτουργία του και στη συνέχεια να απορροφάς τα ιδιαίτερα και χρήσιμα στοιχεία του είναι άλλη υποθεση :wink:

 

 

 

Β.Συμφωνώ πως οι hi gain ενισχυτές κοστίζουν ΠΟΛΥ.Παρόλα αυτά, δυστυχώς αν είσαι σοβαρός πάνω στο θέμα ήχος αποτελούν μονόδρομο κατα γενική ομολογία και αποδεδειγμένα.Αυτό που δεν έχεις ίσως σκεφτεί είναι οτι ο χόρος των αγοροπωλησεων στον οποίον μπαίνουμε όλοι μας μέχρι να καταφέρουμε να αγοράσουμε τελικά έναν "καλό" ενισχυτή μας κοστίζει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο οτι την απευθείας αγορά ενος τέτοιου μηχανήματος.Τώρα ειδικά με το net τα πράγματα είναι πανεύκολα....

 

 

 

Υ.Γ.

 

 

 

Μιας και ανέφερες τον Dime προσπάθησε να βρείς μερικές συνεντεύξεις απο το παρελθόν.Θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις την λογική του πάνω στους ενισχυτές και γενικά την κοσμοθεωρία του(ένα απο τα φοβερά στοιχεία του χαρακτήρα του).Ο ανθρώπος είχε πει οτι για μια πενταετία δεν ήξερε τι ενισχυτές έπαιζε μιας και ο τεχνικός του "τα είχε αναλάβει όλα αυτά" :lol: Απ ότι καταλαβαίνεις όχι απλά είμαι οπαδός του higain ήχου αλλά τελείως καμμένος οπαδός.

 

(Να είχα και το ψιλό για να ικανοποιήσω τα σατανικά μου σχέδια... :twisted: :evil: :cry:)

endrix was a tweaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Dexter,

 

Νομίζω ξέφυγες λίγο απο αυτό που ήθελα να πω.Ωραία όλα αυτά σύμφωνοι αλλά δεν ήθελα να το πάω τόσο μακριά.Ούτε υπέθεσα καμιά σύγκριση.Το όλο θέμα το πήγαινα οτι για εμάς τους "καμμένους" που δεν μπορούμε να συνεισφέρουμε σε μια λάμπα τη βγάζουμε με το gear του λαού.Καλώς η κακώς καλός χρυσός πχ ένας Rivera αλλά εμένα δε μου κάνει που είμαι "καμμένος.

 

Φυσικά δεν τίθεται θέμα το όποιος έχει λεφτά μπορεί να βγάλει ήχο Darrel.Φυσικά ο σοβαρός ήχος είναι η λάμπα και εγώ μαζί σου αλλά εμείς ο απλός λαός που πολύ σωστά είπες όχι λάμπα τον καφέ στην καφετέρια τον πίνουμε με το ζόρι(εντάξει όχι όλοι ίσως αλλά οι περρισότεροι φοιτητές πιστεύω που είναι και το μεγάλο ποσοστό που ασχολούνται με τη μουσική)

 

Όσο για τις αγοροπωλήσεις που λες έπεσες στην περίπτωση έχω αλλάξει πάρα πολλά πεταλάκια μέχρι να βρώ κάτι να μου κάθεται στο αυτί καλά και ακόμη ενώ είμαι κοντά close but no cigar.Εγώ δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό που λες.Μου αρέσει να δοκιμάζω και δεν εννοώ να πάω σε ένα μαγαζί και να παίξω 3 λεπτά και να με στραβοκοιτάει ο υπάλληλος.Να παίξω σπίτι μου,να το δοκιμάσω σε συνθήκες live και σε ηχογραφήσεις.Για να γίνουν αυτά πρέπει να το αγοράσω δυστυχώς και αν δε μου αρέσει έχασα 100 ευρώ.Τουλάχιστον όμως έμαθα πέντε πράματα παραπάνω έμαθα καλύτερα τον εξόπλισμο μου,καταστάλαξα πιο πολύ μεσα μου τι θέλω να ακούσω και τι δε θέλω.

 

Και τον πραγματικά καλό ενισχυτή να πάρεις κάποια στιγμή μπορεί να θέλεις να παρεις άλλον αργότερα.Εν τέλει πιστεύω αν την ψάχνεις με τον ήχο σου τα λεφτά είναι το δύσκολο μέρος όπως και να έχεις.Είναι ακριβό hobby η μουσική πιστεύω το ξέρεις :wink:

 

Για να τελείσω η όλη προσέγγιση μου ήταν σε επίπεδο απλού λαού και το παράδειγμα του Darrel ήταν απλώς ένα παράδειγμα απο προσωπική σκοπιά

 

Με σεβασμό,

Μπάμπης

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά και λόγω ηλικίας & πείρας (πω,πω σαν γερος αισθάνομαι.. :lol: ) θα ηθελα να σας πω τι γνώμη μου (& τη συμβουλή μου..σαν γέροντας... :lol: ) για το τι πρέπει να κάνετε παιδιά μου αν η τσεπη ειναι άδεια & η καρδιά γεμάτη... :lol:

 

Καταρχήν συμφωνώ με την λογική ότι η συνεχής αγορά ενισχυτών (με την εννοια αγοράζω εναν φθηνο για να τον πουλησω και αργοτερα να παρω εναν καπως καλυτερο κτλ) οδηγει ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ στο ξοδεμα παρα πολλων χρηματων με μετριο αποτελεσμα...

 

Εχουν περάσει απο τα χέρια μου λογω επαγγελματος αλλα και ...χρονου ενα σωρο εξαιρετικοί vintage & modern λαμπατοι ενισχυτές (απο MARSHALL PLEXI & FENDER TWIN μεχρι RIVERA,BOOGIE & VHT ) & συγκρινοντας τους με τις πεταλιέρες & γενικα με το modeling που ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ κυκλοφορεί μπορω να πω ότι ναι μεν το modeling δεν ακουγεται ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το original (αν & ΠΟΛΛΕΣ φορες η αγαπημενη μου VOX TONELAB SE με εχει "κοροϊδεψει" σε blind tests ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗΣ κιθάρας....) έχει φτασει όμως σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ειδικά στα ΒΡΩΜΙΚΑ .

 

Ισως λογω... ηλικίας & μουσικων προτιμησεων δεν πολυασχολειστε με τα ΚΑΘΑΡΑ αλλα προσωπικά ΕΚΕΙ ειναι που τα modelers "χανουν" σημαντικα σε σχέση με τους καλούς λαμπάτους ενισχυτες.

 

Παρόλα αυτα ακόμα & έτσι θεωρω ότι ειναι καταπληκτικο που στην εποχή μας ενας κιθαριστας με λιγα χρηματα μπορει με 400-500 ευρω να αγοράσει ενα "μηχάνησμα" :lol: με πολλα & εξαιρετικα εφφε & ταυτοχρονα μια πλειάδα "ενισχυτων" ετσι ωστε εστω και εικονικα να "ψαξει τον ηχο πολλων απο αυτούς & οταν ερθει ο καιρός να αγορασει πραγματικο λαμπατο ενισχυτη να ξερει τι περίπου γουσταρει .

 

Η GT8 στα δικα μου τα γερικα αυτια τουλαχιστον :lol: ακουγεται πιο "πλαστική" & "digital" στα καθαρα απο την Vox Tonelab (της οποίας τους κλασσικούς "βρωμικους" ηχους τους προτιμω απο αυτούς της GT8) εχει ομως πολυ εξυπνότερο menu (αλλα & δυσκολότερο) & απιστευτη ευελιξία καθως και τη δυνατοτητα πολυ περισσότερων εφφε (& συνδιασμων τους) (δεν ξερω βεβαια αν οντως στον πραγματικο κοσμο τα χρειάζεται καποιος ολα αυτα).

 

Παντως εξακολουθώ να πιστευω ότι για ενα κιθαριστα που ΔΕΝ ενδιαφερεται να παιξει heavy μουσικη (& υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ τετοιοι κιθαριστες) η αγορά κατευθείαν ενος καλού "φθηνου"λαμπατου ενισχυτη (π.χ PEAVEY CLASSIC,FENDER HRD,LANEY,ENGL) με 400-800 ευρω ειναι η καλύτερη λύση μια & το μονο που θα χρειασθεί μετα ειναι μερικα πεταλακια & θα εχει λύσει το προβλημα του ηχου του για πάντα.

 

Πιστεψε με ΟΛΟΙ σχεδον οι κιθαριστες καποια στιγμη καταλήγουν στον προσωπικο τους ηχο & μετα παύουν να πειραματιζονται και απλως ΠΑΙΖΟΥΝ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μπαμπη και γω φοιτητής είμαι και ότι λεφτά έχω βγάλει απο το '99 το χω δώσει σε ενισχυτές και κιθάρες.Μακάρι να μπορούσα να πάρω μια Ultralead με οικονομίες μιας χρονιάς.Η όλη υπόθεση απαιτεί θυσίες , πως να το κάνουμε.

Σχετικά με το θέμα της δοκιμής στρίψε 180 μοίρες.Σου προτείνω να αδιαφορείς για την συμπεριφορά του πωλητή γιατί αν σε στραβοκοιτάει παει να πει πως δεν κάνει καλά την δουλειά του καλά αυτός σε πρώτη φάση.Δοκίμαζε μέχρι θανάτου.Το κέρδος (σε όλα τα επίπεδα) είναι πολύ μεγάλο.Φυσικά θα ήταν καλό να δοκιμάζεις οτιδήποτε στο σπίτι σου και σε live αλλά δυστυχώς δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε τέτοιο επίπεδο εξυπηρέτησης.

To ρεζουμέ της υπόθεσης για μένα είναι οτι π.χ.ενας μτχ JCM 800 κάνει όσο 7/8 πεταλάκια οπότε παίρνεις κάτι τέτοιο και είσαι σε καλό δρόμο (ξελασπώνεις που λέει και ο register).Τώρα αν δεν ξέρεις πως ακούγεται ο JCM πας και τον ακούς αδιαφορώντας για τα βλέμματα των πωλητών που έτσι και αλλιώς πληρώνονται για αυτή την δουλειά...

 

 

Υ.Γ. Όλα τα posts μου έχουν σκοπό να σου δώσουν να καταλάβεις την άποψη μου.Συγνώμη αν λόγω κακής διατύπωσης μπορεί να φάνηκαν κάπως εχθρικά.Δεν ήταν αυτή η προθεσή μου.

 

Γιάννης

endrix was a tweaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Παρεπιπτόντως αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν και μάπες στην λαμπάτη οικογένεια :roll: ( :arrow: Marshall DSL' date='TSL π.χ.)

[/quote']

 

Πως γίνεται ρε παιδιά τόσο ακριβοί ενισχυτές να είναι μάπα....? επίσης γιατί ακούω συνέχεια ότι ο παλιός jcm800 είναι καλλίτερος απο τον καινούργιο...δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται τα καινούργια μοντέλα να είναι κατώτερα των παλαιών... δεν έχω γνώμη επι του θέματος γιατί δεν έχω πείρα αλλά δεν είναι λίγο παράξενο... δηλαδή εφόσων ο ήχος των παλαιών μοντέλων είναι ανώτερος γιατί να τον αλλάξουν σε υποδεέστερο... :roll: λόγω αξίας των υλικών?

μήπως είναι απλά θέμα γούστου....? ή όντως υπάρχουν αντικειμενικά "σφάλματα" στις επανεκδόσεις.. ή στους DSL για τους οποίους και ο λόγος....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν και μάπες στην λαμπάτη οικογένεια :roll: ( :arrow: Marshall DSL' date='TSL π.χ.)

[/quote']

 

Πως γίνεται ρε παιδιά τόσο ακριβοί ενισχυτές να είναι μάπα....? επίσης γιατί ακούω συνέχεια ότι ο παλιός jcm800 είναι καλλίτερος απο τον καινούργιο...δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται τα καινούργια μοντέλα να είναι κατώτερα των παλαιών... δεν έχω γνώμη επι του θέματος γιατί δεν έχω πείρα αλλά δεν είναι λίγο παράξενο... δηλαδή εφόσων ο ήχος των παλαιών μοντέλων είναι ανώτερος γιατί να τον αλλάξουν σε υποδεέστερο... :roll: λόγω αξίας των υλικών?

μήπως είναι απλά θέμα γούστου....? ή όντως υπάρχουν αντικειμενικά "σφάλματα" στις επανεκδόσεις.. ή στους DSL για τους οποίους και ο λόγος....?

 

ΔΕΝ υπάρχει καινούργιος JCM800 το μοντέλλο εχει καταργηθεί.

Τωρα αν ηταν να σου κανω εναν κατάλογο άχρηστων ακριβων ενισχυτων & κιθαρων δεν θα τελειώναμε ούτε αύριο... :lol:

 

Πάντως ενας απο τους ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΥΣ λόγους για τον οποίο οι παλαιότεροι ενισχυτες θεωρούνται "καλύτεροι" ειναι οτι μεχρι & τα μεσα της δεκαετίας του 70 η συντριπτικη πλειοψηφία τους ηταν ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟΙ point to point (χωρις πλακέτες δηλ.) πράγμα που εκανε το service πολυ ευκολότερο καθως & τον ενισχυτη πιο reliable.

Βεβαια αυτο δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν και σύγχρονοι ενισχυτες με ΠΛΑΚΕΤΕΣ που ειναι παρα πολυ γεροί (Boogie,Rivera,Soldano κτλ) αλλα σιγουρα οι σύγχρονοι Marshall,VOX & Fender δεν εχουν την ποιότητα της κατασκευής των original (ειναι πρακτικα αδύνατον να γινει μαζικη παραγωγη point to point ενισχυτων..)

 

παρεμπιπτόντως ο JCM800 ΔΕΝ ειναι point to point (παντως ο καινούργιος DSL JCM 2000 ειναι κατα τη γνωμη μου ο καλυτερος ενισχυτης που εχει βγαλει εδω & 20 χρονια η εταιρεία)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν εννοούσα

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=JCM800

 

Ναι καταλαβαίνω ότι το χειροποίητο είναι καλλίτερο. Οπότε εκ των πραγμάτων έχουν και διαφορετικό ήχο λόγω διαφορετικών υλικών και τρόπου κατασκευής, κατάλαβα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον επανεκδόσανε λοιπόν!

Καλός ενισχυτης αλλα δυστυχως ΜΟΝΟ για βρώμικα...

Πάντως δεν ειναι απαραίτητο ότι ο ήχος είναι & ΤΟΣΟ διαφορετικός μεταξυ των original & των reissue .Οι RI TWIN REVERB π.χ. ακούγονται το ΙΔΙΟ με τους vintage & ας εχουν τελειως διαφορετικη κατασκευη...

& ας μη ξεχνάμε ότι οι πολύ παλιοί ενισχυτες είναι πλέον unreliable σε σχεση με τις επανεκδόσεις λόγω ηλικίας... :cry:

(& δυστυχως στην Ελλάδα δεν εχουμε & τιποτα σπουδαίους μάστορες για να τους περιποιηθεί όπως τους αξίζει...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου