Προς το περιεχόμενο

Ποιός είναι ο αγαπημένος σας "Μarshall type" ενισχυτής;


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαν αρρωστημενος μαρασαλακιας την καλυτερη λυση που βρηκα ηταν να μου φτιαξει εναν ενισχυτη ο Telegun!

σωθηκα!  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ' ότι βλέπω όλο και περισσότεροι απομακρύνονται από την συγκεκριμένη εταιρεία, προτιμώντας boutique kit ή κλώνους των φημισμένων της μοντέλων (JTM,JMP,JCM800) κλπ. Θα ήθελα κάποιες γνώμες, ίσως από κάποιους που έχουν ήδη δοκιμάσει κάποιες από αυτές τις λύσεις...

 

Ποιος απομακρυνεται? Εχεις δει κανεναν να απομακρυνεται?

Για κοιτα καλυτερα τη σκηνη στο 99% των Rock συναυλιων. Aκου απομακρυνεται λεει :)

 

Δεν εχω παιξει με ΠΑΡΑ πολλες εκδοχες Marshall αλλα γι αυτο που ξερει να κανει ΚΑΛΥΤΕΡΑ ο ενισχυτης ο good ol' jcm800 μου ειναι more than JUST FINE

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος απομακρυνεται? Εχεις δει κανεναν να απομακρυνεται?

Για κοιτα καλυτερα τη σκηνη στο 99% των Rock συναυλιων. Aκου απομακρυνεται λεει

 

για να λεμε και του στραβου το...δικιο....σωστα ομιλεις... ;D

 

μπουτικα.....ξεμπουτικα  ;Dτο 99% των κιθαριστων με Fender,Marshall & Vox θα παιζει οτι και να λεμε εμεις.... ;D

(ακριβως οπως θα συνεχισει να παιζει και με ..Φεντεργκιμπσον.. ;D)

 

ειναι βαρυ το ονομα,βαρια η..κληρονομια παλικαρι μου...και αν δεν το γραφει η..ούγια...υπαρχει προβλημα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν δεν απομακρυνεται αλλα κι η Marshall εχει να βγαλει καποιον πραγματικα καλο ενισχυτη ο οποιος να αφησει ονομα εδω και 20+ χρονια, απο τις εποχες των JCM800 k 6100. Mετα ηρθε η επιφοιτηση με κατι JCM900 και τραγικους TSL. :( :( :( :( :( :(

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα τον Vintage Modern με KT66, και κατα την γνωμη μου ειναι μεγαλη αποτυχια οπως και οι JCM 800 RI

 

Παρέλειψα να πω ότι ο Vintage Modern έχει πολλές διακρίσεις, αλλά αυτό δεν λέει και πολλά γιατί έχω δει αρκετές πατάτες να διακρίνονται σε περιοδικά...  :-X

 

Κατά τα άλλα, τα παραδοσιακά backline με νέους JCM800 και JCM2000 εξακολουθούν να βγάζουν θεσπέσιους ήχους, όσο κι αν διάφοροι μη επαγγελματίες τους σνομπάρουν ανελέητα. Πχ. ο Jeff Beck, πριν το γυρίσει κι αυτός στους Vintage Modern, έπαιζε μέχρι πρότινος με έναν JCM2000... τι να του πεις? Να αλλάξει ενισχυτή γιατί είναι μάπα?  ;D ;D

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν δεν απομακρυνεται αλλα κι η Marshall εχει να βγαλει καποιον πραγματικα καλο ενισχυτη ο οποιος να αφησει ονομα εδω και 20+ χρονια, απο τις εποχες των JCM800 k 6100. Mετα ηρθε η επιφοιτηση με κατι JCM900 και τραγικους TSL. :( :( :( :( :( :(

 

...και πως να βγάλει,αφού κάποια από τα πιο δυνατά μυαλά στο r&d department τους όπως ο Ian Robinson (πρώην Marshall R&D Director), και ο  Bruce Kier (πρώην Marshall Technical Director) προτίμησαν να φτιάξουν δική τους εταιρία (Blackstar) παρά να δουλεύουν γι'αυτούς  :)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλειψα να πω ότι ο Vintage Modern έχει πολλές διακρίσεις, αλλά αυτό δεν λέει και πολλά γιατί έχω δει αρκετές πατάτες να διακρίνονται σε περιοδικά...  :-X

 

Κατά τα άλλα, τα παραδοσιακά backline με νέους JCM800 και JCM2000 εξακολουθούν να βγάζουν θεσπέσιους ήχους, όσο κι αν διάφοροι μη επαγγελματίες τους σνομπάρουν ανελέητα. Πχ. ο Jeff Beck, πριν το γυρίσει κι αυτός στους Vintage Modern, έπαιζε μέχρι πρότινος με έναν JCM2000... τι να του πεις? Να αλλάξει ενισχυτή γιατί είναι μάπα?  ;D ;D

 

 

 

Εγω παντως που τον ακουσα τον Vintage Modern εμεινα εντυπωσιασμενος,τοσο καλα καθαρα απο την εποχη του JTM45 εχω να ακουσω και ο ενισχυτης με 2-3 πεταλακια μπροστα εσκιζε στα βρωμικα ;) ενταξει το reverb του ηταν για τα πανηγυρια αλλα ετσι κι αλλοιως αχρηστο ειναι.... ;D

 

Μια χαρα ενισχυτες βγαζουν ακομα και αλλωστε οτι κλασσικο ηταν να βγαλουν το εβγαλαν (αλλωστε εχουν και πληρη σειρα RI οπως και η Fender σε λογικες τιμες,ο κιθαριστας των Blur που λατρευω ας πουμε.. ;D εδω και χρονια με στοκ 1959 RI παιζει και ο ηχος ειναι θεϊκος.... ;))

 

Παντως για να πω και την αμαρτια μου ποτε μου δεν ..συνδεθηκα με καποιον απο τους δεκαδες "κανονικους" λαμπατους ενισχυτες που κυκλοφορουν σε λογικες τιμες και δεν εβγαλα καλο ηχο,μια χαρα μου φαινονται ολοι...  :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ. ο Jeff Beck, πριν το γυρίσει κι αυτός στους Vintage Modern, έπαιζε μέχρι πρότινος με έναν JCM2000... τι να του πεις? Να αλλάξει ενισχυτή γιατί είναι μάπα?  ;D ;D

και το 2008 εμφανίστηκε να  παίζει και με rivera combo's αλλά...

Για την ακρίβεια,ο μόνος Marshall που χρησιμοποιεί μόνιμα είναι ένας JTM45,όπως λέει και ο τεχνικός του:

 

 

...η ρημάδα η ούγια δεν κόβεται με τίποτα  8)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατα την προσωπική και ταπεινή μου άποψη οι stock Marshall διακρίνονται κυρίως σε δύο κατηγορίες.

 

α) Αυτοί που όσο τους "ανοίγεις" ακούγονται καλύτερα (pre '84 models)

β) Αυτοί που όσο τους "ανοίγεις" ακούγονται χειρότερα (post '84 models)

 

όσο για τα reissue της Marshall ισχύει αυτό που (τελείως παραδόξως και ηλιθίως) ισχύει για όλα τα reissue από καταβολής μουσικού εξοπλισμού - Αυτοί που τα βγάζουν είναι σαν να έχουν ορκιστεί οι επανεκδόσεις τους να μην μοιάζουν σε τίποτα με τα original που οι ίδιοι κάποτε έφτιαξαν.

 

Τώρα αν κάποιος θα αγόραζε έναν Marshall για να παίξει αποκλειστικά με το drive των πεταλιών του... :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Αυτοί που όσο τους "ανοίγεις" ακούγονται καλύτερα (pre '84 models)

β) Αυτοί που όσο τους "ανοίγεις" ακούγονται χειρότερα (post '84 models)

 

Καλα τα λες  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου