Προς το περιεχόμενο

Ποιός είναι ο αγαπημένος σας "Μarshall type" ενισχυτής;


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα αν κάποιος θα αγόραζε έναν Marshall για να παίξει αποκλειστικά με το drive των πεταλιών του

 

Μωρε μαζι σου,αλλα δεδομενου οτι δεν υπαρχει ΟΥΤΕ μια "σκηνη" στην Ελλαδα οπου θα μπορουσες να ανοιξεις εναν 100αρη Marshall για να βγαλεις "βρωμα" ΤΙ μπορεις να κανεις?

 

& μη μου αρχισεις τα attenuators μενουεϊτορς και αλλα τετοια ημιμετρα.... ;D ;D

 

Παντως κακως θεωρουμε τους Marshall ικανους μονο για βρωμικο ηχο βγαζουν πολυ καλα καθαρα αν ξερεις τι κανεις (π.χ. ολο το Blood Sugar Sex Magic των Peppers με εναν Major εχει γραφτει ενω φυσικα δεν πρεπει να ξεχναμε και τον εκπληκτικο καθαρο ηχο που εβγαζε ο Hendrix)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

μη μου αρχισεις τα attenuators μενουεϊτορς και αλλα τετοια ημιμετρα.... ;D ;D

 

Παντως κακως θεωρουμε τους Marshall ικανους μονο για βρωμικο ηχο βγαζουν πολυ καλα καθαρα αν ξερεις τι κανεις (π.χ. ολο το Blood Sugar Sex Magic των Peppers με εναν Major εχει γραφτει ενω φυσικα δεν πρεπει να ξεχναμε και τον εκπληκτικο καθαρο ηχο που εβγαζε ο Hendrix)

 

Κοίτα εμένα το ultimate attenuator που τα άκουσα μου φάνηκε απλά εντυπωσιακό. Έτυχε και το άκουσα πρώτο, μετά άκουσα και κάτι Marshall PowerBrake και T.H.D Hotplate και πραγματικά αν έχεις ακούσει μόνο αυτής της ποιότητας attenuator καταλαβαίνω τι λες.

 

Αλλιώς επειδή εγώ δεν αναφέρθηκα αποκλειστικά σε 100άρη ενισχυτή κάποιος θα μπορούσε να προτείνει κάποιους από τους boutique 18άρηδες bluesbreakers. Αν και ιδανικά επειδή μου αρέσει πολύ η 2x12 με τα G12 65 που ήδη έχω θα προτιμούσα head...

 

Eπίσης δεν νομίζω ότι υπάρχει από μόνος του κακός ήχος. O Frusciante παίζει μονίμως με thin ήχους που όμως επιτρέπουν στο μπάσο να είναι συχνοτικά τεράστιο μιας και δεν γίνεται να έχεις ταυτόχρονα πολυ μεγάλους ήχους σε όλα τα όργανα σε μια μίξη. Και αυτός την εποχή που βγήκε, όταν δεν υπήρχε πραγματική σημασία για το αν υπάρχει ή όχι μπάσο στις μπάντες στα τέλη του '80 με το hard rock και το heavy metal σε πλήρη άνθηση, ήταν ένας πρωτότυπος και signature ήχος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν κάποιος θα αγόραζε έναν Marshall για να παίξει αποκλειστικά με το drive των πεταλιών του... :o :o :o

Αγορασα το Marshall PA 50 1971 για να παιζω σπιτι μου με τα πεταλακια.

Λες να εκανα βλακεια ???

 

SL380710.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κακως θεωρουμε τους Marshall ικανους μονο για βρωμικο ηχο βγαζουν πολυ καλα καθαρα αν ξερεις τι κανεις (π.χ. ολο το Blood Sugar Sex Magic των Peppers με εναν Major εχει γραφτει ενω φυσικα δεν πρεπει να ξεχναμε και τον εκπληκτικο καθαρο ηχο που εβγαζε ο Hendrix)

Παααρα πολλοι το ξεχνουν αυτο.

 

Παντως κατα την γνωμη μου οι 100αρηδες ακουγονται καλυτερα clean,εχουν περισσοτερο χωρο.

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kpeyos μπορείς να πεις ποιο attenuator χρησιμοποίησες;

Αυτο ειναι... θελω και εγω να παρω εαν καποιος το παραγγειλει.

 

http://ultimateattenuator.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

SL380710.jpg

 

Μόλις πούλησα τον Marshall JMP PA 50 1971  :(

Μπορώ να πω ότι τα καθαρά του είναι σκέτη γλύκα !!! 

Κρίμα που ξέμεινα από προενισχύτη,έπρεπε να το ακούσετε.

Οτι ποιο καλό έχω ακούσει, φυσικά... μετά από τον AC-50  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου