Προς το περιεχόμενο

Ποιός είναι ο αγαπημένος σας "Μarshall type" ενισχυτής;


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν βαλεις τον JTM45 & τον Bassman στην ΙΔΙΑ καμπινα (το εχω κανει πολλακις με original μοντελλα) ακουγονται ΙΔΙΟΙ και οταν λεμε ΙΔΙΟΙ ενοουμε ΙΔΙΟΙ ;) (ειδικα αν βαλεις στον Bassman KT66 που ετσι κι αλλοιως ειναι κλασεις ανωτερες απο τις 5881)

 

Φυσικα και δεν εχουν ουδεμια σχεση ομως οταν τους συγκρινουμε πλαϊ-πλαϊ στη μορφη που πωλουνται ;)

 

παντως προσωπικα ως γνησιο Φεντερακια ;D οι KT66 υλοποιησεις της Marshall (& των copies της)  με συγκινουν ιδιαιτερα ενω οι EL34 με αφηνουν αδιαφορο ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Yπαρχουν πολλες λυσεις αυτη τη στιγμη για ολες τις τσεπες. Απο τα κιτ μεχρι ετοιμα μοντελα. Αν βρεις vintage μοντελο με τον αυθεντικο μετασχηματιστη εξοδου, δεν εχει (πολλες) αλλαγες τιμων σε πυκνωτες & ποντεσιομετρα και ειναι σε λογικη τιμη αξιζει να επενδυσεις. Αν πας σε κιτ πρεπει να ριξεις μελετη ωστε οτι περιλαμβανει το κιτ να ειναι οσο το δυνατον κοντα στα specs του μοντελου Marshall που θες αλλα και με ποιοτικα υλικα. Οποτε αν αφησεις στην ακρη κινεζικες λαμπες και πας για NOS και ακριβους πυκνωτες και μετασχηματιστες η τιμη ανεβαινει τοσο που δε συμφερει.

 

Προσωπικα δεν εχω vintage κολληματα και παντα προτιμω καινουργια οργανα και μηχανηματα. Το καλοκαιρι ημουν σε αναζητηση ενισχυτη και οταν ακουσα στο live του M. Knopfler τους Reinhardt ημουν ετοιμος να παραγγειλλω κατευθειαν απο τον κατασκευαστη. Πρεπει να πω οτι ειναι καταπληκτικος & ευχαριστος ανθρωπος, απαντησε σε ολα τα mail μου και ολα τα options που του ζητησα ηταν δωρεαν εκτος απο το power scaling.

 

Tελικα κατεληξα στην πρωτη μου επιλογη, τον Suhr Badger 30, αφου ο αντιπροσωπος μου εκανε παρα πολυ καλη τιμη και το βασικοτερο ειναι οτι σε περιπτωση αναγκης εχω την εγγυηση και το αψογο service, κατι που δε θα ειχα με τον Reinhardt. Ο Badger ειναι 38W βασισμενος σε Marshall κυκλωμα με καποιες αλλαγες απο τον κατασκευαστη και με το πιο χρησιμο (για μενα) option που εχει βγει μεχρι στιγμης σε ενισχυτες: το Power Scaling το οποιο κατεβαζει τον ηχο του ενισχυτη σε εντασεις ψιθυρου αλλα δεν αλλoιωνει τον ηχο οπως ενα attenuator. Eπειδη ειμαι bedroom player, ηταν πολυ σημαντικο να το εχει ο ενισχυτης γιατι ειναι οτι χειροτερο να εχεις ενα πολυ καλο ενισχυτη και να μη μπορεις να τον ανοιξεις.

 

Εχουν ηδη αναφερθει εταιρειες και υπαρχουν και παρα πολλες αλλες που βασιζουν τα κυκλωματα τους σε παλιους Marshall. Το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι ολοι αυτοι οι ενισχυτες δεν εχουν αντιπροσωπο στη χωρα μας και πρεπει να παραγγειλεις χωρις ν' ακουσεις. Επισης τα 1500 ευρω ειναι το minimum αν και στις περισσοτερες περιπτωσεις ξεπερνας ανετα τα 2000 ευρω. Υπολογιζε επισης μεταφορικα και τελωνειο απο χωρες εκτος ΕΕ. Παντως αν δεν ειχα αγορασει τον Suhr, θα κατεληγα στον Reinhardt γιατι βαζει power scaling στους ενισχυτες του (αν το ζητησεις) και ειναι ελαφρα φθηνοτερος απο τον Germino. Απο αυτες τις δυο εταιρειες εχω ακουσει τοσα clips και εχω διαβασει τοσα κειμενα που νιωθω σαν να τους ειχα σπιτι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν θες "φτηνο" VINTAGE Marshall υπαρχουν ακομα σε πολυ λογικες τιμες αρκετοι P.A που ουσιαστικα ειναι οι ιδιοι ενισχυτες με τους φημισμενους (και πανακριβους) αδελφους τους. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαιρι ημουν σε αναζητηση ενισχυτη και οταν ακουσα στο live του M. Knopfler τους Reinhardt ημουν ετοιμος να παραγγειλλω κατευθειαν απο τον κατασκευαστη. Πρεπει να πω οτι ειναι καταπληκτικος & ευχαριστος ανθρωπος, απαντησε σε ολα τα mail μου και ολα τα options που του ζητησα ηταν δωρεαν εκτος απο το power scaling.

 

Πραγματι στο συγκεκριμενο live o ηχος ηταν μνημειωδης...αλλα ειμαι σιγουρος πως το ιδιο θα συνεβαινε και με οποιοδηποτε αλλο ενισχυτη επαιζε ο M.K.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι στο συγκεκριμενο live o ηχος ηταν μνημειωδης...αλλα ειμαι σιγουρος πως το ιδιο θα συνεβαινε και με οποιοδηποτε αλλο ενισχυτη επαιζε ο M.K.

Απολυτα σωστο και ισχυει για ολους τους μεγαλους κιθαριστες, γνωστους ή αγνωστους. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι χρησιμοποιησε ελαχιστα τους Tone King* για καθαρο ηχο και ποσο καλα καθαριζε ο ηχος με χαμηλωμα του volume της κιθαρας.

 

*Ο Tone King Imperial ειναι οτι "καλυτερο" εχω ακουσει (απο κοντα) σε Fender ηχο γι αυτο και η εκπληξη που ανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Tone King Imperial ειναι οτι "καλυτερο" εχω ακουσει (απο κοντα) σε Fender ηχο γι αυτο και η εκπληξη που ανεφερα.

 

ενταξει υπαρχουν και ΠΟΛΥ καλυτεροι ενισχυτες για Fender ηχο... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κανείς δεν παίζει με SOVTEK???

Η "ψήφος" μου θα πάει εκει... τον τελευταιο χρονο χρησιμοποιώ έναν mig50 (από τα πρώτα μοντέλα που αναγράφεται το model one μπροστά στο panel).

Πολλοί τον χαρακτηρίζουν σαν "Jcm 800 for poor..." χεχε!! Αν και δεν βρίσκεται τόσο ευκολα, είναι απίθανος ενισχυτάκος και πραγματικά θηρίο!!! Αλλά μόνο σε ένταση, μιας και από μέγεθος είναι μια σταλιά!!  :D

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κανείς δεν παίζει με SOVTEK???

Η "ψήφος" μου θα πάει εκει... τον τελευταιο χρονο χρησιμοποιώ έναν mig50 (από τα πρώτα μοντέλα που αναγράφεται το model one μπροστά στο panel).

Πολλοί τον χαρακτηρίζουν σαν "Jcm 800 for poor..." χεχε!! Αν και δεν βρίσκεται τόσο ευκολα, είναι απίθανος ενισχυτάκος και πραγματικά θηρίο!!! Αλλά μόνο σε ένταση, μιας και από μέγεθος είναι μια σταλιά!!  :D

Τον εχω ακουσει και ειναι πραγματι καλος αλλα δε βρισκεται ευκολα και ειναι πολυ δυνατος για σπιτι.

 

ενταξει υπαρχουν και ΠΟΛΥ καλυτεροι ενισχυτες για Fender ηχο... ;D ;D

Αυτο κανεις δε μπορει να το ορισει οποτε ο καθενας εμπιστευεται τα αυτια του... :)

 

Κατι σημαντικο που δεν αναφερθηκε ειναι και το σωστο matching με καμπινα και μεγαφωνα για να πλησιαζει ο ηχος περασμενες δεκαετιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω όλο και περισσότεροι απομακρύνονται από την συγκεκριμένη εταιρεία, προτιμώντας boutique kit ή κλώνους των φημισμένων της μοντέλων (JTM,JMP,JCM800) κλπ. Θα ήθελα κάποιες γνώμες, ίσως από κάποιους που έχουν ήδη δοκιμάσει κάποιες από αυτές τις λύσεις...

 

Θαναση μια χαρα σε ακουω αλλα ο kpeyos μιλαει για ΚΛΑΣΣΙΚΟΥΣ Marshall (δηλαδη ΜΟΝΟΚΑΝΑΛΟΥΣ) δεκαετιας 60 & 70  οποτε το ποστ σου "δεν παιζει" ;)

 

O JCM800 βγήκε στα 80s!  ;D

 

 

παντως προσωπικα ως γνησιο Φεντερακια ;D οι KT66 υλοποιησεις της Marshall (& των copies της)  με συγκινουν ιδιαιτερα ενω οι EL34 με αφηνουν αδιαφορο ;) 

 

Kι εγώ συμφωνώ απόλυτα αλλά ΕL34 δεν σημαίνει απαραίτητα και Μάρσαλ ηχόχρωμα, πάρε για παράδειγμα τους πολύ αγαπητούς μου HiWatt και Orange... γεγονός πάντως είναι ότι οι KT66 υλοποιήσεις που λες μου αρέσουν και εμένα πολύ περισσότερο.

 

Οι Μάρσαλ δεν είναι πάρα πολύ του γούστου μου αλλά για να απαντήσω στο ερώτημα του θρεντ, από τους Μάρσαλ που βγαίνουν σήμερα δυο είναι αυτοί που μου αρέσουν περισσότερο (ειδικά ο πρώτος είναι σκέτο φετίχ):

 

mar1974x.jpg

1974x (handwired series, 18 βατ)

 

p45142h-7f0fe11569767a1379ec2a7f74291644.jpg

Vintage Modern 2266 στα 50 βατ (με KT66 βεβαίως-βεβαίως)

 

Από παλαιότερους, δεν θα πήγαινα σε πλέξι (όσο κι αν ακούγεται περίεργο!!!) αλλά θα κυνηγούσα αυτόν:

 

marshall.silver$20Kopie.jpg

Silver Jubilee 2555 στα 100 βατ (επιλογή και για 50 βατ)

 

Aπό μαρσαλοειδείς αλλά μη Μάρσαλ, θα κυνηγούσα έναν Dr.Z ή έναν Budda. Απίστευτοι.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου