Προς το περιεχόμενο

Song No.2


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι υπάρχει μια ανισορροπία μεταξύ της κάσας και του ταμπούρου' date=' με την πρώτη να προβάλεται πολύ έντονα. Ισως επειδή εμένα μου αρέσει το ξεκάθαρο χτύπημα του ταμπούρου.[/quote']

 

Ναι, προβάλλεται έντονα, δεν ξέρω πόσο έντονα, γιατί και το μπάσσο είναι αρκετά...μπάσσο, αν και νομίζω ότι είναι θέμα του πως δένει με το μπάσσο. Εκεί έχω κολλήσει κι'εγώ. Δεν ξέρω πάλι...

 

Γιατί λες ότι δεν βοηθάει που τα τύμπανα ήταν σε δύο κανάλια ? Συνήθως γράφονται μονοφωνικά ?

 

Όχι! ίσα-ίσα' date=' θέλεις πολλά κανάλια για τη drums. Κοίτα, για να "δέσει" η μπότα με το μπάσσο, είναι καλό να έχεις την μπότα σε ένα κανάλι μόνη της. Αυτό παρασέρνει και το ταμπούρο, που θέλει και αυτό ένα κανάλι μόνο του. Επίσης, τα πιατίνια, πλούσια σε ψηλές συχνότητες, πρέπει να σταθμιστούν ξεχωριστά με βάση και τα υπόλοιπα όργανα. ¶ρα, το 1 ή τα 2 κανάλια δεν επιτρέπουν να χειριστείς το κάθε κομμάτι της drum ανεξάρτητα.

 

Από την άλλη, με καλό EQing μπορείς να ξεχωρίσεις ακόμα και από 2 κανάλια την μπότα από τα υπόλοιπα, και σταδιακά, ανάλογα και το πόσο μάγκας είσαι :) και ξεχωρίσεις και τα υπόλοιπα. Σίγουρα όχι 100% αλλά σε βαθμό που να τονίσεις λίγο τη μπότα, το ταμπούρο, τα πιατίνια κλπ κάπως ανεξάρτητα. Εκεί παιδεύομαι :)

 

Αυτό που έκανα λοιπόν, ήταν να τραβήξω λίγο τη μπότα για να έρθει στον όγκο του μπάσσου (...τι λέω ο άνθρωπος).

 

Επίσης, με μεγάλη μου χαρά, είδα ότι ανέβηκε και η μίξη του [b']bkostas[/b] για την οποία έχω να πω τα εξής:

 

1. Μου αρέσει ο αέρας που έχουν τα πνευστά. Συνειδητοποίησα ότι τα έχω θάψει λίγο (ίσως και επίτηδες λόγω της πληθώρας οργάνων, αλλά θα το ξαναδώ) στη δική μου μίξη.

2. Μου αρέσει επίσης που είναι χαλαρό το κομμάτι χωρίς να κουράζει (λιγότερα όργανα, πιο συγκεκριμένα).

3. Το timing drums-μπάσσου όμως δεν έχει κάτσει καλά, ακούγεται λίγο κουνημένο.

 

Ωραία!

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κερδίστε δώρα αξίας' date=' για την καλύτερη μείξη που θα προκύψει για το Song No. 2.[/quote']

 

Πάλι οι παραγωγοί θα καρπωθούν τον κόπο των μουσικών; Για τα tracks κανένα δωράκι;;; :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεράσιμε,

 

άκουσα πάλι την μίξη με ακουστικά και πιό προσεκτικά. Διαφορετική και πιο ξεκάθαρη εικόνα. Η κάσα και το ταμπούρο στέκουν αρκετα καλά και κατάλαβα αυτό που είπες για τα πολλά κανάλια της ντράμς, δεν το είχα σκεφτεί.

 

Οσο για το μπάσσο, νομίζω τελικά ότι είναι η χροια του μπάσσου που μπερδέυει. Είναι πολύ "μπάσσο", πολύ γεμάτο (ουμφπ) και μου μοιάζει και λίγο κομπρεσσαρισμένο. Νομίζω οτι σε κάποια σημεία κλεβει χώρο (δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής). Ισως πρέπει να πάει λίγο πιο "πισω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...
  • Administrator

Όλοι εσείς οι νέοι που δεν συμμετείχατε στο Song no.2 δεν δοκιμάζετε την τύχη σας?

Υπαρχει ακόμα μπόλικος χώρος στην ενορχήστρωση.em.icon.smile.png

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

My Music > Workshop > Song no.2

 

και

 

Downloads

 

Θα βρείτε mix και τα μέρη.

Ρίξτε και μια ματιά στο θέμα από την αρχή για να δείτε πως εξελίχθηκε. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καααααλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να στειλω κ εγω καποιο σολο μερος για αυτο το song 2.προσπαθησα να κατεβασω καποια αρχεια για οδηγους αλλα μου εβγαιναν σε playlists.τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αγαπητοι φίλοι είμαι καινούργιος στο forum και δεν πρόλαβα το Song2 "εν τη γενέση του" για να συμετάσχω από την αρχή.

¶κουσα την μίξη του Γεράσιμου και μου άρεσε πολύ.

Όμως είδα ότι παρ' όλο που οι φίλοι είχαν παίξει ωραία θέματα στο κομμάτι έλειπε αυτό το κάτι που θα ανέβαζε κάπως το κομμάτι.

Έλειπε νομίζω μία μελωδική γραμμή.

Έτσι πήρα την κιθάρα μου και πρόσθεσα κάτι και εγώ.Ας μου συγχωρήσετε την παρέμβαση αλλά νομίζω ότι βγήκε κάτι όμορφο.

Ακούστε το και τα σχόλια δικά σας.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Lampiris/Lampros_mix_noiz_song2.mp3

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Lampiris, όπως σου έγραψα ήδη χάρηκα που υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον για αυτή τη φάση.

 

Σχετικά με τη προσθήκη σου έχω την εξής παρατηρήση: το σόλο που έβαλες είναι καταρχήν ωραίο και μπορεί να δημιουργήσει ένα καλό θέμα. Η "επιβολή" του όμως στη συγκεκριμένη μίξη δεν είναι πολύ καλή. Πήρες μία έτοιμη μίξη και πρόσθεσες την κιθάρα. Πέρα του ότι καταργείς την ιδέα με βάση την οποία έκανα τη μίξη, η κιθάρα σου πέφτει επάνω σε άλλα όργανα, όπως η κιθάρα του kaisos ή τα πλήκτρα και τα brass του ΒKostas στην αρχή, με αποτέλεσμα να τα θάβει και να χάνεται η ιδέα. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι δεν έχεις τα υπόλοιπα κανάλια διαθέσιμα ώστε να ρυθμίσεις καλύτερα τα επιμέρους EQ και να δημιουργήσεις χώρο, οπότε μοιραία έχεις δυνατά τη κιθάρα σου. Θα ήταν ωραίο να κάνεις μία καινούργια δική σου μίξη που να αναδείξει το θέμα σου χωρίς παρενέργειες.

 

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο "στήσιμο" που έκανα για τη μίξη μπορώ να στο στείλω. Είναι σε ProTools.

 

Επίσης, έχεις επέμβει στο EQ και έχει ενδιαφέρον. Πες μας δύο λόγια του τι έκανες. Αυτή είναι η φιλοσοφία: μοιραζόμαστε, διασκεδάζουμε και μαθαίνουμε :)

 

Οι κανόνες αυτών των παιχνιδιών είναι σχετικά απλοί (χωρίς να είναι "ευαγγέλιο"):

 

1. μοιράζεσαι ένα ή περισσότερα διακριτά tracks ώστε να είναι διαθέσιμα απ'όλους.

2. κάνεις τη δική σου μίξη με όποια tracks θέλεις.

3. κάνεις mastering σε ήδη υπάρχουσα μίξη.

4. σε ό,τι κάνεις, γράφεις και δύο λογάκια. Αυτό έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Αν θέλεις λοιπόν, δώσε μας και εμάς το σόλο να παίξουμε :)

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου