Προς το περιεχόμενο

M.M. Stingray 5 με maple ταστιερα που μαυριζει. Βοήθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!

Θα αρχισω σημερα κ ελπιζω να μην εχω τπτ απροοπτα..!!!! :P >:(

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλημερα παιδες !

 

καπου ακουσα οτι μπορεις να βαλεις overlay ή zippelaio... εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

 

 

σε αυτη τη κιθαρα http://jacksonguitars.com/en-GR/guitars/dinky/models/pro-series-dk2mq-maple-fingerboard-chlorine-burst/

 

 

με αυτα τα χαρακτηριστικα  NECK

Neck Material: 1-Piece Bolt-On Maple Speed Neck with Graphite Reinforcement and Scarf Joint

Neck Finish: Oiled

 

 

 

τι μπορω να κανω?  η ταστιερα φαινεται οτι δεν εχει καθολου λουστρο πανω.. η μπορει να εχει λιγο...

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,το ζιπελαιο για καθαρισμο επιμονης βρωμιας ,συνηθως αυτης που μαζευεται αναμεσα στο ταστο και το ξυλο,οχι ομως οτι ειναι και οτι καλυτερο καθως ξεραινει το ξυλο αρκετα.

Για το overlay τα ειχαμε πει καποτε σε ενα παλιοτερο θεμα ,το μονο που θυμαμαι ειναι οτι δεν ξαναεβαλα μετα την κουβεντα μας  ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολύ καιρό νόμιζα ότι το feel του rosewood είναι το καλύτερο. Στην πορεία ανακάλυψα το worn maple feel που τελικά είναι όλα τα λεφτά.

MapleBoard-Worn.thumb.jpg.0b47976c25d09a763eca86204afacc0c.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδες !

 

καπου ακουσα οτι μπορεις να βαλεις overlay ή zippelaio... εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

 

 

σε αυτη τη κιθαρα http://jacksonguitars.com/en-GR/guitars/dinky/models/pro-series-dk2mq-maple-fingerboard-chlorine-burst/

 

 

με αυτα τα χαρακτηριστικα  NECK

Neck Material: 1-Piece Bolt-On Maple Speed Neck with Graphite Reinforcement and Scarf Joint

Neck Finish: Oiled

 

 

 

τι μπορω να κανω?  η ταστιερα φαινεται οτι δεν εχει καθολου λουστρο πανω.. η μπορει να εχει λιγο...

 

 

 

 

Στην δικια μου κιθαρα παντως μια squier deluxe strat επειδη αρχιζε να εχει το ιδιο θεμα το το satinενιο finish της να μαυριζει και να αρχιζει να φαινεται βρωμικο πηρα πολυ λεπτο γυαλοχαρτο και αφαιρεσα το finish χωρις να πιεζω και να προσπαθω να αλλαξω το radius και αφου το  καθαρισα διεξοδικα ψεκασα απο πανω μερικα χερια ακρυλικο βερνικι σε σπρει(απο αυτο που πουλανε σε ολα τα χρωματοπωλεια) .Ουτε εβαλα  sanding sealer πριν ουτε εκανα  buffing για εξτρα γυαλαδα μετα αλλα ο λαιμος φαινεται μια χαρα ουτε πολυ glossy(δεν περασα πανω απο 3 χερια βερνικι παρεπιπτοντως) αλλα και ποτε ξανα βρωμικος.Αυτη ειναι η ποιο απλη DIY λυση που σκεφτηκα και δουλευει μια χαρα 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολύ καιρό νόμιζα ότι το feel του rosewood είναι το καλύτερο. Στην πορεία ανακάλυψα το worn maple feel που τελικά είναι όλα τα λεφτά.

 

To feel των worn frets πώς είναι; ;D ;D ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου αρεσει η σκεψη, να τριβω με γυαλοχαρτο τη κιθαρα......

 

 

ειμαι πιο κοντα στο overlay γιατι ειναι ασπρο και ισως τη διατηρησει πιο καθαρη....

 

απ την αλλη δε ξερω ποσο ισχυρο χημικο ειναι τι ζημια κανει στο ξυλο....

 

παντως δε μπορει , θα υπαρχει ενας απλος-δοκιμασμενος τροπος....

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έχω 6 χρόνια ένα stingray και δεν το έχω κάνει ποτέ τίποτα, μην τρελαίνεστε δεν παθαίνει κάτι αρκεί να το καθαρίζεις συχνά για να μην μπαίνει η βρωμιά στο ξύλο.

 

 

να το καθαριζεις με τι?

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου