Προς το περιεχόμενο

Πάχος λαιμού Gibson SG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ειμαι στο τσακ να την παρω....τωρα θα μου πεις οτι υπαρχουν ενα σωρο SG αλλα αυτο που καιει ποιο πολυ ειναι ενα...απο παχος λαιμου πως παμε?Ποιο μοντελο SG εχει τον ποιο ΠΑΧΥ λαιμο για να ξερω ποια μοντελα να αποκλεισω και ποια όχι?Το budget ειναι μεχρι 2200 ευρωπουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι έχουν 60ς style necks.. βέβαια είναι αρκετά παχύ ώς μπράτσο. Στο δικό μου στάνταρντ SG το περίεργο είναι ότι ήταν λίiiiγο πιό παχύ από μιά strd faded LP που είχα μέχρι πρίν λίγο καιρό. Αν διαθέτεις τόσα χρήματα, πάρε ένα vintage reissue SG. Παίζει πραγματικά πολύ καλύτερα από ένα strd.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαθέτεις τόσα χρήματα, πάρε ένα vintage reissue SG. Παίζει πραγματικά πολύ καλύτερα από ένα strd.

Ειχα την Gibson 61 reissue,και μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ καλη,σε σχεση με

αλλες καινουργιες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις σύγχρονες sg, οι λαιμοί είναι 2.

Ο 60s slim taper που αναφέρθηκε και υπάρχει μόνο στην 61RI, και ο παχύς φαρδύς λαιμός των standard/special.

Για τα special edition μοντέλα (guitar of week κλπ) δε μιλάμε γιατί εκεί είναι ανάλογα την περίπτωση.

Η διαφορά πάντως στους 2 λαιμούς είναι ΜΕΓΑΛΗ, οπότε καλά θα κάνεις να δοκιμάσεις και τους 2.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω ΑΛΛΗ μια φορα ;D  SG με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ παχεις λαιμους ΔΕΝ υπαρχουν (οταν μιλαμε για ΠΑΧΥ λαιμο εννοουμε τουλαχιστον το 58 contour των VOS LP)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μια Gibson Sg Special Και εχει αρκετα παχυ λαιμο...μολις παιζεις δεν νιωθεις τιποτα ομως και σου δινει την αισθηση οτι εχεις περισσοτερο ελεγχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μια standard SG 2007 μοντελο, ο λαιμος σε σχεση με την SG standard του 1980 που εχω ειναι παχυς. την πουλησα αμεσα γιατι δεν μπορουσα να την συνηθισω..Η 61 reissue εχει πιο λεπτο λαιμο απο την standard αλλα δεν ειναι πιο λεπτος λαιμος απο την standard του 1980.

Για τα λεφτα που διαθετεις θα εβλεπα την Angus Young ή καποια παλια 70's.

ελπιζω να βοηθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο Γιωργος !!!

Με τα χρηματα που εχεις, μπορεις να παρεις μια πολυ καλη SG 70's

Ψαχτο καλα και μην βιαζεσαι να παρεις κιθαρα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου