Προς το περιεχόμενο

Ώστε νομίζεις ότι μπορείς να παίξεις γρήγορα?


The Genius Loci

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέγα λάθος. Το δεξί χέρι έχει τους τονισμούς, τις δυναμικές, τον έλεγχο του ήχου και κατευθύνει το ρυθμό.

Επίσης καλό δεξί δε σημαίνει μόνο γρήγορη πένα. Σημαίνει να μπορείς να παίξεις chord melody, να έχεις έλεγχο της δυναμικής, να μπορείς να κάνεις rest strokes με πένα και πολλά άλλα.

Ναι ναι & ναι. Ειχα στο μυαλο μου αποκλειστικά το θέμα της ταχύτητας. Εννοείται πως και το δεξι θελει αριστη τεχνική, αλλα στις υψηλές ταχύτητες κάπου πάνε περίπατο οι λεπτομερειες. Για αυτο και δεν αρέσουν σε ολα τα αυτια τα γρήγορα σόλαρίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μιας κ δεν εχω ασχοληθει με τη σελιδα ενδιαφερον εχει το θεμα αλλα νομιζω οτι το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται κ ο θεος.

αν μαθαινουμε μουσικη για να φτασουμε να παιζουμε οπως οι Petrucci,Vai,Satriani,Malmsteen (της παλιας σχολης) και πολυ αλλοι,τοτε χασαμε το παιχνιδι και δε λεγομαστε μουσικοι αλλα οργανοπαιχτες.

κανεις δεν ειπε οτι η μουσικη (ειδικα στη ροκ κιθαρα) ειναι ολα τελεια.δε μπορει να υπαρχει ακριβεια.Καποιοι γινανε μεγαλοι γιατι ειναι αυτοι που ειναι κ αυτοι που θαυμαζουμε.οταν εμεις παιζαμε μπαλα στις αλανες αυτοι μελετουσαν κιθαρα.(δε λυναν το κυπριακο στο καφετερεια και λεγανε ποιοι ειναι οι καλυτεροι ή ταχυτεροι κιθαριστες - μουσικοι - οργανοπαιχτες της εποχης).Οποταν ας γυρισουμε στη μελετη μας και ολοι να στηριζουμε οσο μπορουμε το κλαδο της κιθαρας.

και προτιμω να ακουω ωραιες συνθεσεις παρα ανελεητο shredding..το φαγαμε στη μαπα ελεος πια...

**και ας παιξουμε κ λιγο με καμια λαμπα....

 

Ενας μουσικος καποτε μου απαντησε σε μια ερωτηση:

"θελω να μαθω να παιζω γρηγορα"(μολις ειχα το malmsteen σε βιντεο κ μου πεσαν το σωβρακα 15 χρονων)

Απαντηση:

"Κατσε διαβασε εσυ,και η ταχυτητα θα ερθει μονη της."

 

και ας μη ξεχνιομαστε.ο paganini δεν επαιζε μονο γρηγορα.ηταν πολυ καλος οταν επαιζε παρα πολυ αργα.

και φυσικα ο μετρονομος δεν ειναι μετρο σύγκρισης για να αρχισουμε να τρεχουμε,αλλα να μας θυμιζει καθε φορα ποσο αργα μπορουμε να παιξουμε και να μας κραταει το χρονο.

Ο καλυτερος φιλος και ο χειροτερος εχθρος

 

*σας ευχαριστω που μου δοθηκε η ευκαιρια να εκφρασω μια αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προτιμω να ακουω ωραιες συνθεσεις παρα ανελεητο shredding..το φαγαμε στη μαπα ελεος πια...

κανενας malmsteen και κανενας shredas δεν σε αναγκασε να ακουσεις το ανελεητο shred τους...γιατι εχεις μπουχτισει??  ???

 

**και ας παιξουμε κ λιγο με καμια λαμπα....

οσοι παιζουν shred δεν παιζουν με λαμπα?? (να πεις tele ή tonelab θα το δεχομουν  :P )

 

Ενας μουσικος καποτε μου απαντησε σε μια ερωτηση:

"θελω να μαθω να παιζω γρηγορα"(μολις ειχα το malmsteen σε βιντεο κ μου πεσαν το σωβρακα 15 χρονων)

Απαντηση:

"Κατσε διαβασε εσυ,και η ταχυτητα θα ερθει μονη της."

 

και ας μη ξεχνιομαστε.ο paganini δεν επαιζε μονο γρηγορα.ηταν πολυ καλος οταν επαιζε παρα πολυ αργα.

και φυσικα ο μετρονομος δεν ειναι μετρο σύγκρισης για να αρχισουμε να τρεχουμε,αλλα να μας θυμιζει καθε φορα ποσο αργα μπορουμε να παιξουμε και να μας κραταει το χρονο.

εδω συμφωνουμε απολυτα  ;)

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζα παλια μια συνεντευξη του Petrucci κ ελεγε οτι ειχε ξεζουμισει το βιντεο του M.A.Batio προσπαθωντας να βρει "κατι" που θα τον βοηθουσε να παιξει τοσο γρηγορα οσο αυτος.

Τελικα(παντα με τα λεγομενα του)"ανακαλυψε"οτι ο Batio επαιζε με μια μικρη μαυρη πενα με μυτουλα,δηλ την Jazz3 της Dunlop,πιστεψε οτι αυτο ηταν το μυστικο κ ετρεξε να αγορασει ολες τις Jazz3 που βρηκε στο τοπικο μαγαζι ωστε να τις δοκιμασει. Επαιξε πολυ γρηγορα..σχεδον οσο κ ο ηρωας του.

Ο John ακομη κ σημερα πιστευει οτι ηταν η πενα που τον βοηθησε να περασει το φραγμα των 200 bpm σε 16α.

 

Εγω νομιζω οτι ηταν απλα το κερασακι στην τουρτα.

 

Ολοι μπορουν να παιξουν γρηγορα.Θελουν ομως ολοι να παιζουν γρηγορα? Οχι. = Aπαντηση προς elavd κ φιλτατο blueslick η αλλιως white R.Cray!

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι τουλαχιστον απο την εμπειρια μου...οτι οσοι κατακρινουν το γρηγορο παιξιμο ειναι αυτοι που δεν εχουν στρωσει κωλo να εξασκισουν την τεχνικη τους....γιατι αν μπορεις να παιξεις γρηγορα μπορεις να παιξεις και αργα...ενω το αντιθετο δεν γινεται....και κατι που πρεπει να καταλαβουμε οτι με το shredding δεν εννουμε απαραιτητα το γρηγορο παιξιμο...οταν λεμε shredding παει πια στο θεμα του πρωταθλητισμου και οχι στην μουσικη...κατι που δεν γινεται σε ιερα τερατα της ηλεκτρικης κιθαρας σαν τον satriani,petrucci,andy timmons,vai και παει λεγοντας...και τα 4 παραδιγματα που εδωσα εχουν αριστες συνθεσεις σε μεγαλη ποικιλια tempo (πχ. andy timmons-electic gypsy)...βλεπω πολλους που σχεδον προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους οτι με το να εχεις την ικανοτητα και τεχνικη να παιξεις γρηγορα δεν λει γιατι τοτε δεν εισαι καλος μουσικος! και οπως βλεπεται πολλοι βαζουν μια δικαιολογια μπροστα απο καθε στοχο που δεν εχουν εκπληρωσει η που βαριουνται να εκπληρωσουν η που δυσκολευονται προκειμενου να δικαιολογιθουν....εχω ακουσει σε παρα πολλα ειδη μουσικης να φιλοξενουν ολα τα τεμπο και πολυπλοκες τεχνικες...απο blues μεχρι ethnic...και παραληλα εχω ακουσει δικαιολογιες του τυπου -εγω παιζω blues δεν χρειαζεται να εχο ταχυτητα....βαθια μεσα του εχει μια πικρα οποτε βλεπει καποιον να παιζει με ανεσει και ωραια τεχνικη γρηγορα (οταν χρειαζεται)....εχω φιλο ο οποιος γουσταρει πχ παρα πολλα μεταλ συγκροτηματα αλλα στην κιθαρα λεει οτι παιζει blues (ενω ποτε δεν ακουει blues) ωστε να δικαιολογισει την ελληψη τεχνικης που εχει...που Παλι δεν υσχει κατι τετοιο αρκει να δουμε κιθαριστες σαν τον eric sardinas.....τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι το -μαθε τεχνη και αστηνα-....ναι εξασκησε την τεχνικη σου πιασε μια ταχυτητα ωστε να παιζει πιο ανετα ακομα και αργα.....ετσι και αλλιως παντα οι καλοι μουσικοι που εχω ακουσει και εχουν μεινει στην ιστορια (ανεξαρτητου οργανου) ειχαν ικανοτητες και σε αργα και σε γρηγορα κοματια....

 

*ισως παρεξιγηθουν μερικοι απο αυτο το κειμενο αλλα τι να κανουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..γιατι αν μπορεις να παιξεις γρηγορα μπορεις να παιξεις και αργα...

 

Μην είσαι και τόσο σίγουρος γι'αυτό...

Το να μπορείς να παίξεις καλά αργά δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...

 

Εννοείται βέβαια οτι συμφωνώ πως υπάρχουν κολλημένοι που υποστηρίζουν οτι όποιος μπορεί και παίζει γρήγορα είναι απορριπτέος σαν μουσικός.

Δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....γιατι αν μπορεις να παιξεις γρηγορα μπορεις να παιξεις και αργα...

 

Φιλος δεν στα εχουνε πει καλα. Το θεμα δεν ειναι να ΠΑΙΞΕΙΣ αργα, αλλα ΤΙ παιζεις οταν παιζεις αργα. Για δοκιμασε το. Το 99% αυτων που κατα κυριο λογο παιζουν (μονο) γρηγορα, οταν δοκιμασουν να παιξουν αργα παιζουν μπουρδες.

Επισης προσπαθησε να παιξεις το αγαπημενο σου σολο, να ειναι γρηγορο ομως, σε αργη ταχυτητα. Μπορεις? Σου βγαινει? Στους περισσοτερους οχι

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι και τόσο σίγουρος γι'αυτό...

Το να μπορείς να παίξεις καλά αργά δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...

 

Εννοείται βέβαια οτι συμφωνώ πως υπάρχουν κολλημένοι που υποστηρίζουν οτι όποιος μπορεί και παίζει γρήγορα είναι απορριπτέος σαν μουσικός.

Δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία πάντως...

καλα σιγουρα, εχω ακουσει ατομο να παιζει απιστευτα ανετα σε γρηγορο τεμπο και σε αργα να μην μπορει να ειναι σταθερος! αλλα αυτο ειναι θελα λαθος εκμαθησης...πρεπει να παει σταδιακα το πραγμα και πρεπει να εξασκεισε στα γρηγορα οσο και στα αργα...οταν παιζεις μονο γρηγορα η μονο αργα θα δημιουργηθει προβλημα αργα η γρηγορα....ολα ειναι θεμα ισοροπιας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος δεν στα εχουνε πει καλα. Το θεμα δεν ειναι να ΠΑΙΞΕΙΣ αργα, αλλα ΤΙ παιζεις οταν παιζεις αργα. Για δοκιμασε το. Το 99% αυτων που κατα κυριο λογο παιζουν (μονο) γρηγορα, οταν δοκιμασουν να παιξουν αργα παιζουν μπουρδες.

Επισης προσπαθησε να παιξεις το αγαπημενο σου σολο, να ειναι γρηγορο ομως, σε αργη ταχυτητα. Μπορεις? Σου βγαινει? Στους περισσοτερους οχι

αυτο που λες υσχει σε ολα...μπορεις να παιξεις μπουρδες και αργα και γρηγορα...και συμφωνω με αυτο που λες..δυστηχος δεν μου περασε απο το μυαλο να το διευκρινησω νωριτερα....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....εχω φιλο ο οποιος γουσταρει πχ παρα πολλα μεταλ συγκροτηματα αλλα στην κιθαρα λεει οτι παιζει blues (ενω ποτε δεν ακουει blues) ωστε να δικαιολογισει την ελληψη τεχνικης που εχει...

Αν γνωριζομασταν, θα ειχες ενα φιλο που παιζει satriniδες αλλα ακουει  srv. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου