Προς το περιεχόμενο

mad4bands & δικαιώματα.


Tthawth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα. Πριν εξιστορήσω τις απορίες μου, θα ήθελα να προτείνω την πρόσθεση ενός νομικού φόρουμ στο Noiz.gr διοτι δεν ήξερα που να αρχίσω το topic. Και προχωρώ στο ψαχνό.

Θέμα μας απόψε... ενας ακομα μουσικός διαγωνισμός για μπάντες. Συγκεκριμένα μιλάω για το γνωστό κανάλι MAD tv το οποίο διοργανώνει και φέτος εναν Mad4bands διαγωνισμό. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Πάνω κατω τα ίδια παίζουν. Στέλνεις ενα εως τρια τραγουδάκια, ενα βιογραφικό και φωτος, διαγωνίζεσαι και κάτι κερδίζεις αυτο που με απασχολεί στο θέμα ειναι κάποιοι όροι συμμετοχής όπως ο παρακάτω:

"...4) Α) Δηλώνω οτι παραχωρώ στις εταιρείες του ομίλου MAD την αποκλειστική άδεια χρήσης και

εκμετάλλευσης των δημιουργήματων μου χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα και δεν διατηρώ καμιά

οικονομική ή νομική απαίτηση στο μέλλον. Καλόπιστα αποδέχομαι ότι δεν αποτελεί

καταχρηστική άσκηση δικαιώματος η αποκλειστική εκμετάλλευση των δημιουργημάτων μου από

τις εταιρείες του ομίλου MAD και η παραίτηση μου από την με κάθε τρόπο εκμετάλλευση των

δικαιωμάτων επι των ηχογραφημάτων, αλλά επιβάλλεται για την προώθηση του δημιουργήματος

μου και των συμφερόντων μου ως δημιουργού.

Επίσης, δηλώνω οτι επιτρέπω στις εταιρείες του ομίλου MAD να παραχωρήσουν το δικαίωμα

εκτέλεσης επι ορισμένων ή όλων των δημιουργημάτων μου, με τα οποία έχω λάβει μέρος στον

διαγωνισμό, προς την NOKIA...."

 

Τα πρώτα τραγούδια κερδίζουν ως εξής:

 

"...Η MAD TV θα προσφέρει στην δισκογραφική εταιρεία, την οποία θα υποδείξει κατ'αποκλειστική επιλογή η MAD TV και με την οποία θα υπογράψει συμβόλαιο το πρώτο σε κατάταξη συγκρότημα, το ποσό των 5.000 ευρώ συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο στην παραγωγή του πρώτου δίσκου του, καθώς και τη παραγωγή εκ μέρους της MAD TV video clip ενός τραγουδιού.

 

Το έπαθλο για το δεύτερο και τρίτο σε κατάταξη συγκρότημα θα είναι η παραγωγή εκ μέρους της MAD TV του video clip των τραγουδιών..."

 

Ποια ειναι η γνώμη σας και η εμπειρία σας? Αξίζει κανεις να προχωρήσει με αυτους τους όρους, ή θα βρεθεί να ακούει τα δικά του τραγούδια σε κάθε λογής μορφή (ringtone) δίχως να εξοικονομήσει τα απαραίτητα κέρδη απο τα δικαιώματα? Και καλα να κερδίσεις μια απο τις πρώτες θέσεις. Εαν όμως δεν τις κερδίσεις? Νομιζω πως τα δικαιώματα τα παραχωρεις έτσι κι αλλιώς?

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, η ιστοσελίδα με τους όρους ειναι αυτή: http://www.mad.tv/microsites/mad4bands/08/terms.php

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατοστάρι στα πόσα το τρέχεις;;;

 

Edit: είναι ντροπή και της Γραμματείας Νέας Γενιάς να συμμετέχει σε αυτή την κοροϊδία...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατοστάρι στα πόσα το τρέχεις;;;

 

Edit: είναι ντροπή και της Γραμματείας Νέας Γενιάς να συμμετέχει σε αυτή την κοροϊδία...

 

Αυτο με την Γρ.Ν.Γ. δεν το ειχα προσεξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι καλα να λες,οι μεγαλες δισκογραφικες πλεον για να σου κανουν δισκο ζητανε 20%%-40% απο ΚΑΘΕ σου εμφανιση...

 

απο τη στιγμη που το υπογραφεις το συμβολαιο ΙΣΧΥΕΙ οτι και να καταγγειλης μετα..που να δεις τι υπογραφουν οι παικτες στα ρεάλιτυ θα σου σηκωθει η τριχα...... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα συμμετείχα φίλε πολύ business φάση . . . αυτοί ψάχνουν τρόπους να βγάλουν λευτά . . . αντε και έβγαλες και δίσκο. . . ε και μετά τι? δεν θα εισαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος άσε που θα είναι στα μέτρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνουν ακραίοι οι όροι. Παρατηρώ όμως την προσεγμένη πορεία που έχουν ακολουθήσει τα συγκροτήματα που είχα συμμετασχει σε παλιοτερο διαγωνισμο. Δεν ξέρω αν οι όροι συμμετοχης ηταν και τοτε οι ιδιοι, πάντως οι Incognia και οι Cyanna που είχαν κερδίσει τότε, προχωράνε μπροστα με βιντεάκια & καλες παραγωγες ακόμα & νεα cd. Ίσως να τους στείλω τις αποριες μου για την συνεργασία τους με το Mad...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Κοιτάξτε εγώ είχα συμμετάσχει σε παλιότερο διαγωνισμό του mad. Τότε δεν ήταν έτσι οι όροι, τώρα έχουν γίνει έτσι τα πράγματα περίπλοκα που οι δισκογραφικές έχουν σφίξει τα λουριά και θέλουν να βγάλουν απο τη μύγα ξύγκι!

 

Αν είχα κάτι καλό θα ξαναέστελνα. Για παράδειγμα οι φίλοι μου έχουν στείλει και για το λόγο αυτό τους κάνω support:

 

http://www.mad.tv/microsites/mad4bands/08/band.php?bandid=35086

8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που το υπογραφεις το συμβολαιο ΙΣΧΥΕΙ οτι και να καταγγειλης μετα..

 

Ακριβως, τουλαχιστον σ'αυτους το κανεις εν πληρη γνωση σου...

Το πως δουλευει και στην πραξη αλλα και σα νοοτροπια μια δισκογραφικη εταιρεια, αλλα και ολα τα συναφη παρακλαδια της, λιγο πολυ ολοι το ξερουμε.

Οχι οτι συμφωνω η οτι θα υπεγραφα ποτε κατι τετοιο, γιατι δεν μου κανει εντυπωση ομως οτι θα βρεθουν πολλα ζωα/ψωνια που θα το κανουν και μετα θα κλαιγονται για το συστημα, πως λειτουργει, οτι ειναι δυσκολα στην Ελλαδα και λοιπα και λοιπα...?

Παντως η ντροπη πραγματικα, ειναι η συμμετοχη της γραμματειας νεας γενιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υο!!! Λιγο αργα η απαντηση αλλα ενα θα σου πω. Δεν θα δεχομουν ποτε να παραχαρησω τα δικαιωματα τωνμ τραγουδιων μου σε δισκογραφικη ή καναλι ειδια με τον ορο ''χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα και δεν διατηρώ καμιά

οικονομική ή νομική απαίτηση στο μέλλον'' . Οι ανθρωποι θελουν κλωτσες και κοροιδευουν τον κοσμο. Ολα αυτα για μενα ειναι μαλλον τραγικα αν οχι κοροιδια. Μην υπογραψετε τιποτα με τους καρα.......δες. Οπως ειπε και ο menz πολυ σωστα ψαχνουν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου