Προς το περιεχόμενο

Strat Building Tutorial


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μην ξεχνάμε την δομική κατασκευή Fender, σώμα, μπράτσο, 4 βιδες και ένα πλαστικό με ηλεκτρικά (βεβαίως=απίστευτη ψυχή).

 

βλεπω αρχιζεις να "ζεσταινεσαι" με τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οργανα...   ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα για να ειμαστε και λογικοι.

 

Παρα το γεγονος οτι οι μπουτικαδες θελουν να κανουν τους αφελεις κιθαριστες (και ειναι πολλοι πιστεψε με μια και λειτουργουν παντα συναισθηματικα και οχι λογικα) να πιστεψουν οτι μια κιθαρα θα ειναι καταπληκτικη μονο αν φτιαχτει απο το..τιμιο ξυλο ή απο το ξυλο που το εχουν κατουρησει τουλαχιστον 2 τυρανοσαυροι και 4 μαμουθ (για...εγγυημενη παλαιωση ;D ;D) ,Παρασκευη βραδυ με πανσεληνο και τον Σειριο παραλληλο με την Αφροδιτη...σε ΤΟΣΟ ΑΣΤΕΙΕΣ κατασκευες οπως οι Fender μονο  τρια πραγματα μετρανε μετρανε  :

 

1.το σετ απ (σε ολο το φασμα του)

2.οι μαγνητες (& τα ηλεκτρικα)

3.το hardware

 

ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους (ρομαντικους και καλοπροαιρετους αγριους αλλα ...αγριους...nevertheless   ;D ;D)

 

τα διαφορετικα ειδη (και βαρη) ξυλων οντως ΜΠΟΡΕΙ και να διαφοροποιουν τον ηχο αλλα ενα πραγμα ειναι σιγουρο οτι μια ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ STRAT & TELE κιθαρα,με αριστους μαγνητες και καλο hardware θα ΜΑΜΕΙ οτιδηποτε σωμα και να εχει,οτιδηποτε ταστιερα και οτιδηποτε μπρατσο φτανει βεβαια να μην εχουν σοβαρες κατασκευαστικες ανωμαλιες . Τοσο απλο ειναι. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω αρχιζεις να "ζεσταινεσαι" με τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οργανα...   ;)

Άσε, είναι μέχρι να καταλάβω ότι και τα κολλητά μπράτσα της Gibson δεν είναι τίποτα!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σε τι τονο να τα κουρδιζουν αραγε τα ξυλα;;; αστειακι φυσικα...κι εγω ειμαι της αποψης οτι οι "κουρδισμενοι" το σαπιζουν το θεμα καποιες φορες,αλλα ο καθενας εχει το δικαιωμα να  "την ακουει" οπως ακριβως του αρεσει στην τελικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως...εδω αλλωστε αλλοι δινουν 6 χιλιαδες ευρω για μια...ζαντα (που στη τελικη και αντικοινωνικη και αντιοικολογικη ειναι) στον φουκαρα που θα δωσει 3 χιλιαρικα για μια κουρδισμενη τελε θα την πουμε? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Define your terms gentlemen!  ;D

 

Το να πας το αυτοκίνητό σου σε βελτιωτικό οίκο για να σου κάνουν... ροϊκή εξέλιξη στην κυλινδροκεφαλή και 3 angle valve job δεν είναι... σέρβις. Και αν σας φαίνονται κινέζικα αυτά, καλά κάνουν και σας φαίνονται, αυτό που θέλει ο τελικός χρήστης είναι το αυτοκίνητό του να πηγαίνει σφαίρα και να ανταποκρίνεται άμεσα. Δεν τον ενδιαφέρει τι έκανε ο μηχανικός.

 

Ομοίως η λεπτομερής δουλειά στα τάστα ή το nut την οποία ΔΕΝ κάνουν οι mainstream κατασκευαστές, δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει το μέσο κιθαρίστα. Δεν είναι ρύθμιση intonation (έλεγχος λαδιών) ή ρύθμιση ύψους μαγνητών (συμπλήρωση αέρα στα λάστιχα) που θα έπρεπε ο καθένας να ξέρει να κάνει...

 

Επομένως ας μην λέμε ότι οι μπουτικάδες κάνουν... καλό setup παρακαλώ. Δεν χρειάζεται να πάμε από το ένα άκρο (τίμιο ξύλο) στο άλλο... Και αν ήταν τόσο εύκολο και απλό, θα το έκαναν όλοι πολύ καλά, να είστε σίγουροι γι'αυτό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[/quote author=Superfunk link=topic=165449.msg287408#msg287408 date=1229600085]

...σε ΤΟΣΟ ΑΣΤΕΙΕΣ κατασκευες οπως οι Fender μονο  τρια πραγματα μετρανε μετρανε  :

1.το σετ απ (σε ολο το φασμα του)

2.οι μαγνητες (& τα ηλεκτρικα)

3.το hardware

ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους (ρομαντικους και καλοπροαιρετους αγριους αλλα ...αγριους...nevertheless   ;D ;D)

τα διαφορετικα ειδη (και βαρη) ξυλων οντως ΜΠΟΡΕΙ και να διαφοροποιουν τον ηχο αλλα ενα πραγμα ειναι σιγουρο οτι μια ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ STRAT & TELE κιθαρα,με αριστους μαγνητες και καλο hardware θα ΜΑΜΕΙ οτιδηποτε σωμα και να εχει,οτιδηποτε ταστιερα και οτιδηποτε μπρατσο . Τοσο απλο ειναι. ;)

 

Χωρίς να έχω την εμπειρία του Superfunk ή του Alderbody (που απλά μου αρέσει να τον πειράζω), και έχοντας φτιάξει 4 όργανα σιγα-σιγά με parts (και άλλα 3 περιμένουν στην ουρά), συμφωνώ απόλυτα με το SF. Θέλω να πώ ότι όλα τα οργανάκια μου δεν φαλτσάρουν και δεν τρίζουν, το καθένα έχει την προσωπικότητά του (που την οφείλει στους μαγνήτες του), από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να καταλάβει εάν το σώμα είναι αμερικάνικο, κορεάτικο, καναδέζικο ή κινέζικο (ναι έχω χρησιμοποιήσει από όλες αυτές τις χώρες).

Νομίζω ότι αυτό το θέμα αρχίζει και γίνεται πολύ χρήσιμο για όλους (και κυρίως για τους νεότερους)

 

Επομένως ας μην λέμε ότι οι μπουτικάδες κάνουν... καλό setup παρακαλώ. Δεν χρειάζεται να πάμε από το ένα άκρο (τίμιο ξύλο) στο άλλο... Και αν ήταν τόσο εύκολο και απλό, θα το έκαναν όλοι πολύ καλά, να είστε σίγουροι γι'αυτό.

Μα στα λόγια μου έρχεσαι...ο Ron και ο oποιοσδήποτε (καλός) Ron κάνει καλό setup στις ανάγκες σου, το αν θέλεις ψηλό ή χαμηλό action δεν εξαρτάται από τον Ron, εσύ θα του πείς να το κάνει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε Marathon, αν θέλεις να το ονομάσεις "setup σε όλο το φάσμα του" δικαίωμά σου. Στα λόγια σου δεν έρχομαι όμως.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως ας μην λέμε ότι οι μπουτικάδες κάνουν... καλό setup παρακαλώ. Δεν χρειάζεται να πάμε από το ένα άκρο (τίμιο ξύλο) στο άλλο... Και αν ήταν τόσο εύκολο και απλό, θα το έκαναν όλοι πολύ καλά, να είστε σίγουροι γι'αυτό.

 

το κανουν ΟΛΟΙ οι καλοι μαστορες (και με 100 ευρω το πολυ αντε 200 αν γινει και refret)  πιστεψε με δεν ειναι δα και rocket science...

 

απο εκει και περα η προσωπικη μου γνωμη ΔΕΝ αλλαζει με ΤΙΠΟΤΑ,οι μπουτικαδες που αντιγραφουν τον LEO μονο αυτο προσφερουν (πολυ καλο ή μαλλον ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ fit & finish) ΤΙΠΟΤΑ αλλο,ουτε τον τροχο ανακαλυπτουν ,ουτε ηχητικα εχουν κατι καλυτερο απο τη Fender ;) τωρα αν μιλας για archtop builders & κατασκευαστες original σχεδιασεων αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου