Προς το περιεχόμενο

Strat Building Tutorial


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το κανουν ΟΛΟΙ οι καλοι μαστορες (και με 100 ευρω το πολυ αντε 200 αν γινει και refret)  πιστεψε με δεν ειναι δα και rocket science...

 

απο εκει και περα η προσωπικη μου γνωμη ΔΕΝ αλλαζει με ΤΙΠΟΤΑ,οι μπουτικαδες που αντιγραφουν τον LEO μονο αυτο προσφερουν (πολυ καλο ή μαλλον ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ fit & finish) ΤΙΠΟΤΑ αλλο,ουτε τον τροχο ανακαλυπτουν ,ουτε ηχητικα εχουν κατι καλυτερο απο τη Fender ;) τωρα αν μιλας για archtop builders & κατασκευαστες original σχεδιασεων αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά ΔΕΝ-ΕΙΝΑΙ-ΣΕΤΑΠ.

 

Είναι κατασκευαστικό (ή θα έπρεπε να είναι) ή "βελτιωτικό" ζήτημα (και ξέρω πολύ καλά ότι δεν είναι rocket science, πίστεψέ με και εσύ  ;)).

 

Συγκεκριμένα ο Kirn νομίζω ότι προσφέρει αυτό που θα έπρεπε (ίσως) να κάνει το Custom Shop της Fender, σε προκλητικά χαμηλότερες τιμές. Αλλά ο βασικός λόγος που ανέβασα το θέμα ήταν για:

 

1) Γενικότερη και πλήρη ενημέρωση του τι σημαίνει "συναρμολογώ/κατασκευάζω μια bolt on κιθάρα με μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια".

2) Για να "κλέψουν" ίδεες και τεχνικές όσοι ενδιαφερόμενοι.

 

Τόσο απλά...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε TGL αναρωτιέμαι εάν έχεις φτιάξει ποτέ μια partcaster (δεν σου κάνω τον ξύπνιο πίστεψέ με) για να δείς την διαδικασία. Απλά συμφωνώ με τον SF σε όλα. Και μπορώ να προσθέσω ότι η μόνη επιστήμη που υπάρχει, είναι στα λούστρα...εκεί αδελφέ μου πρέπει να είσαι πραγματικά μάστορας (και με λίγες γνώσεις χημείας)

Προφανώς και μιλάμε αποκλειστικά για ηλεκτρικά όργανα τύπου Στρατ-Τελε

Ρίξε μια ματιά σε αυτόν

http://www.mykaguitars.com/instruments/064/default.htm

για να καταλάβεις τη δική μου θέση περί custom

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω την εμπειρία του Alderbody (που απλά μου αρέσει να τον πειράζω

 

ε καλα..  δεν ειμαι δα και ο Erlewine...  ;)

 

με πειραζεις, εε?   για κατσε να δοκιμασω καμια customshop project σου και να στη βγαλω "ξεκουρδιστη", να σου πω εγω!....    ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα ο Kirn νομίζω ότι προσφέρει αυτό που θα έπρεπε (ίσως) να κάνει το Custom Shop της Fender, σε προκλητικά χαμηλότερες τιμές.

 

εγω δεν βλεπω να κανει κατι διαφορετικο εκτος βεβαια απο το γεγονος οτι οι κιθαρες του δεν γραφουν πανω Fender custom shop (κατι που κοστιζει τουλαχιστον 2000 ευρω ;D) & φυσικα δεν ειναι και τοσο ομορφες & vintage correct  οπως οι time machines του CS (λογω κυριως των φρικτων headstock).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα..  δεν ειμαι δα και ο Erlewine...  ;)

 

με πειραζεις, εε?   για κατσε να δοκιμασω καμια customshop project σου και να στη βγαλω "ξεκουρδιστη", να σου πω εγω!....    ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Μα αμφιβάλεις ότι εάν ήσουν Αθήνα (ή εγώ Θεσσαλονίκη) θα τον είχαμε κλείσει τον Suhr? Σιγά το αυτί μπροστά στο δικό σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τον είχαμε κλείσει τον Suhr?

 

sure θα τον κλεισουμε τον suhr...  ;D

 

ιδιως με τετοια Headstocks που βαζει, πολυ ευχαριστως!... 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ιντα βεντετα παιζει μωρε στο ιντερρρνετ??

 

..Κουρδισμενατσηδες - Ξεκουρδισμενατσηδες... ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και μιλάμε αποκλειστικά για ηλεκτρικά όργανα τύπου Στρατ-Τελε

Ρίξε μια ματιά σε αυτόν

http://www.mykaguitars.com/instruments/064/default.htm

για να καταλάβεις τη δική μου θέση περί custom

Εντυπωσιακά όργανα,όμως δεν κάνει και κάτι τόσο διαφορετικό από τους χιλιάδες μικρούς ή μεγάλους louthiers του διαδικτύου.Πιστεύω ότι αν ψηθεί κανείς στον χώρο και χαλάσει καμιά δεκαριά όργανα (κατά προτίμηση ξένα όπως τα περισσότερα "μαστόρια" τουλάχιστον στην Ελλάδα) και τέλειο setup θα κάνει και τα λούστρα θα μάθει και άριστα όργανα θα κατασκευάζει.Μετά,αν είναι τυχερός, μπορεί να αρχίσει να ζει από αυτό.Νομίζω πάντως ότι το στήσιμο και το μεράκι αλλά κυρίως η ιδέα του custom shop σου, είναι σαφώς πιο πρωτότυπη, φρέσκια και ενδιαφέρουσα από πανέμορφες κιθάρες-έπιπλα με piezo και διαστημικά ηλεκτρικά που κοστίζουν 7250$???!!! :P αρχική τιμή και που ανάθεμά με αν έχω ακούσει ποτέ τον σκανδιναβό mega παίχτη που τις κάνει διάσημες.Τον Hendrix όμως, άρχισε να τον αναγνωρίζει και ο γιός μου που είναι τριών...Παρόλα αυτά +1000 για όλα τα links που μας δείχνουν πως φτιάχνονται τα όνειρα.Το www.telecaster.com είναι γεμάτο κατασκευές.Πολλές από αυτές από πρωτάρηδες που χωρίς πολλά πολλά φτιάχνουν κιθάρες και κάνουν και την φάση τους.Ωραία δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τιποτα,αλλα η κιθαρα δεν ειναι μονο το σωμα,in fact το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πραγμα που παιζει ρολο στον ηχο μιας ηλεκτρικης ειναι το σωμα της (αυτο αλλωστε το λεει και ο ιδιος ο Kirn).

 

Θα ήθελα να επεκταθούμε λίγο πάνω σε αυτό γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου