Προς το περιεχόμενο

Strat Building Tutorial


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να επανέλθουμε (ελαφρά) στο θέμα, θα ήθελα την γνώμη σας στο ...

σε τι νομίζετε ότι υπερτερεί ένα body του ron kirn από ένα της Warmoth (ας πούμε) ή του Hefner (που είναι και πιο φτηνός)? Τι θέλω να πώ...εάν είσαι από πάνω και φτιάξεις μια κιθάρα ακριβώς όπως σε βολεύει (ron ανέβασε το action, ron κάνε την πίσω καμπύλη λίγο πιο βαθειά γιατί έκανα κοιλίτσα, ron κάνε κανένα μαγικό με τους μαγνήτες...) πάσο!. Εάν όχι δεν κάνει κάτι περισσότερο μαγικό από τη Warmoth...άντε να έχει καλύτερα λούστρα.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατάλαβες; Ούτε στο σακί, ούτε στο σακούλι.........

 

Δηλαδή οι καμπύλες της Hohner, τι σου λένε;

Η Ηohner (μάλλον) θα χρησιμεύσει σαν δωρητής οργάνων

http://www.customshop.gr/proto1.html

Μην ξεχνάμε, έχει Steinberger tremolo (όσο κάνει μόνο το τρέμολο την πήρα όλη)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι νομίζετε ότι υπερτερεί ένα body του ron kirn από ένα της Warmoth (ας πούμε) ή του Hefner (που είναι και πιο φτηνός)?

 

σε τιποτα,αλλα η κιθαρα δεν ειναι μονο το σωμα,in fact το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πραγμα που παιζει ρολο στον ηχο μιας ηλεκτρικης ειναι το σωμα της (αυτο αλλωστε το λεει και ο ιδιος ο Kirn).

 

το μονο που ζηταω εγω απο τα..σωματα μου ειναι να μην ειναι 100 κιλα και να ειναι καλα κομμενα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τιποτα,αλλα η κιθαρα δεν ειναι μονο το σωμα,in fact το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πραγμα που παιζει ρολο στον ηχο μιας ηλεκτρικης ειναι το σωμα της...

 

...και το ξύλο της? έλα να σε δώσω στον βιονικό αυτί "ακούω τα κουρδισμένα" Alderbody!

Πλάκα κάνω συμφωνούμε απόλυτα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου συμφωνεις διαβασε εδω

 

http://digital.premierguitar.com/premierguitar/200901/?fm=2

 

μια ωραιοτατη συνεντευξη του κου PEAVEY οπου απλα περιγελα τους mambo jumbo "κουρδισμενους" σε καθε ευκαιρια που του δινεται... ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέλθουμε (ελαφρά) στο θέμα, θα ήθελα την γνώμη σας στο ...

σε τι νομίζετε ότι υπερτερεί ένα body του ron kirn από ένα της Warmoth (ας πούμε) ή του Hefner (που είναι και πιο φτηνός)? Τι θέλω να πώ...εάν είσαι από πάνω και φτιάξεις μια κιθάρα ακριβώς όπως σε βολεύει (ron ανέβασε το action, ron κάνε την πίσω καμπύλη λίγο πιο βαθειά γιατί έκανα κοιλίτσα, ron κάνε κανένα μαγικό με τους μαγνήτες...) πάσο!. Εάν όχι δεν κάνει κάτι περισσότερο μαγικό από τη Warmoth...άντε να έχει καλύτερα λούστρα.

 

 

 

Μάλλον δεν έγινε κατανοητό τι κάνει ακριβώς ο Ron Kirn...

 

Η έμφασή του είναι στο ολοκληρωμένο όργανο όχι στο αν το σώμα είναι έτσι ή άλλιως. Το μεγαλύτερο δε βάρος το ρίχνει στη δουλειά στο μπράτσο (όπως θα μπορούσες να δεις σε σχετικά του posts στο tdpri). Αν θέλεις ένα όμορφο σώμα προφανώς υπάρχουν και άλλες πηγές. Αν θέλεις μια κιθάρα που να παίζει και να ακούγεται καταπληκτικά (όπως λένε ΟΛΟΙ όσοι έχουν αγοράσει απ'αυτόν) τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,ενταξει για να λεμε και του στραβου το δικιο δεν κανει και τιποτα το φοβερο στα μπρατσα.. ;D (οπως και το 99% των μπουτικαδων τα παιρνει απο USCG,MUSIKRAFT,WARMOTH & ALL PARTS) απλα οντως κανει εκπληκτικο σετ απ (οπως και χιλιαδες αλλοι) & custom fitting στα σωματα του,για αυτο αλλωστε και τα φτιαχνει μονος του,....το μεγαλο του ατου κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι οι χαμηλες τιμες του (για οσους μασανε με τις "μπουτικες")

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι απόλυτα κατανοητά, απλά αυτό που (νομίζω) ότι καταλήγουμε είναι στο setup. Ας μην ξεχνάμε την δομική κατασκευή Fender, σώμα, μπράτσο, 4 βιδες και ένα πλαστικό με ηλεκτρικά (βεβαίως=απίστευτη ψυχή). Και βεβαίως (ελπίζω) να συμφωνούμε όλοι ότι τα customshop όργανα είναι πιό ολοκληρωμένα όργανα εάν φτιαχτούν επάνω στο μουσικό. Αλλά άλλο αυτό και άλλο ο τίτλος σου Strat Building Tutorial. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι το ίδιο αποτέλεσμα θα το έχεις και με έτοιμα parts εάν ο μάστορας είναι μάστορας στο μοντάρισμα.

Για να γίνω και λίγο πιο απόλυτος, μπορώ να δεχθώ ένα customshop σώμα εάν έχει ένα περίεργο shape ή ένα εξωτικό ξύλο (μια strat ας πούμε με Black Korina...) εκεί θέλω τον ron και όχι να μου φτιάξει μια άσπρη Tele.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και το ξύλο της? έλα να σε δώσω στον βιονικό αυτί "ακούω τα κουρδισμένα" Alderbody!

Πλάκα κάνω συμφωνούμε απόλυτα

 

τελικα ειναι να μη σου βγει το ονομα!...

 

δεν ειμαι κουρδισμενακιας!

Απλα πιστευω οτι το σωμα/ξυλο ως μερος του οργανου συμμετεχει στη διαμορφωση του ολου πακετου.

 

και ακουω οτι ακουω, που πιθανοτατα (Ω φυση!) διαφερει απο αυτα που ακουν οι αλλοι, χωρις να σημαινει οτι εγω ακουω καλυτερα ή ειμαι πιο ευτυχισμενος. Απλα ειμαι προσηλωμενος στην λεπτομερεια, οπου κι αν βρισκεται αυτη.

 

Αυτη η λεπτομερεια λογικο ειναι να μην γινεται και τοσο αντιληπτη π.χ σε ενα ...live, αλλα σιγουρα την καταλαβαινεις (αν την αναζητας) σε πιο "ηπιες" ακροασεις.

 

 

και επαναλαμβανω:

 

δεν ειμαι "κουρδισμενος"!  :o

 

τ ε λ ο ς 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου