Προς το περιεχόμενο

Strat Building Tutorial


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπα ασε καλυτερα τα εχουμε πει τοσες φορες που εχω κουραστει...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ήθελα να επεκταθούμε λίγο πάνω σε αυτό γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο...

Αυτο πρεπει να γινει θεμα ολοκληρο,αφου οσοι γιατροι τοσες γνωμες...

Ο καθε κατασκευαστης-customizer-επισκευαστης λεει τα δικα του...

Ποσοι ομως απο αυτους μιλανε με αποδειξεις????

 

Στη θεωρια ολα σωστα ειναι...στην ΠΡΑΞΗ ομως,πολλες θεωριες ανατρεπονται!!

 

Ομορφα ειναι ολα αυτα τα "επιπλα" που βλεπουμε στο ιντερνετ...

Ποσα ομως απο αυτα παιζουν σαν οργανα πραγματικα???

 

Πιστεψτε με,ο καθενας με λιγο ταλεντο στα εργαλεια,και κυριως αν εχει

αυτα τα δυο-τρια μηχανηματα,τα templates και τις οδηγιες που σημερα βρησκονται παντου,

μπορει να φτιαξει κοπιες-επιπλα πανεμορφα,και αν ειναι τυχερος,ισως παιζουν κιολας!!

Αυτο ομως δεν τον κανει μαστορα..... :P

 

Εντυπωσιακά όργανα,όμως δεν κάνει και κάτι τόσο διαφορετικό από τους χιλιάδες μικρούς ή μεγάλους louthiers του διαδικτύου.Πιστεύω ότι αν ψηθεί κανείς στον χώρο και χαλάσει καμιά δεκαριά όργανα (κατά προτίμηση ξένα όπως τα περισσότερα "μαστόρια" τουλάχιστον στην Ελλάδα) και τέλειο setup θα κάνει και τα λούστρα θα μάθει και άριστα όργανα θα κατασκευάζει.πανέμορφες κιθάρες-έπιπλα με piezo και διαστημικά ηλεκτρικά που κοστίζουν 7250$???!!! :P αρχική τιμή και που ανάθεμά με αν έχω ακούσει ποτέ τον σκανδιναβό mega παίχτη που τις κάνει διάσημες.

 

Εδω θα διαφωνησω,αφου αν δεν υπαρχει ταλεντο,οσα οργανα και αν φτιαξει η οσα και να χαλασει καποιος,

μαστορας ΔΕΝ θα γινει!!! ;)

Υπαρχουν "μαστορες" που κατα γενικη ομολογια (και για χρονια..) ειναι ασχετοι,μπλα-μπλα,κτλ...

Και ομως,δουλευουν ολα αυτα τα χρονια,αφου παντα θα υπαρχουν καινουρια κοροιδα που

θα τους εμπιστευτουν..!

 

Τα 7250 ειναι μια μεση τιμη για οργανα της "υψηλης" κατηγοριας.

Και η τιμη ενος οργανου διαμορφωνεται συμφωνα με το κοστος των υλικων,(εχεις δει "καπακι"

για ηλεκτρ. που κοστιζει πανω απο 1500e,αφου ειναι μοναδικο??)

και τις ωρες εργασιας που χρειαζεται (εδω να διαχωρισω βιομηχανικα απο χειροποιητα,

και οσα γινονται με τον τροπο του Kirn,απλως ΔΕΝ ειναι χειροποιητα!)

 

Αααχ,αυτο το marketing....δεν μπορω να καταλαβω γιατι αν ο ταδε διασημος παικτης

παιζει με κατι,πρεπει ολοι να τον ακολουθουν...

Εχετε σκεφτει οτι οι διασημοι "τα παιρνουν" για να διαφημιζουν το προιον που σας "πλασαρουν"?? ::)

Εδω θα διαβασετε κατα ποσο ειναι (πχ) Ibanez η "κιθαρα του Vai",οπως και πολλα αλλα χρησιμα!

 

-edit-(το ξεχασα το paste,χεχε):

http://www.edroman.com/

 

Γενικα τωρα:

Κατ'αρχην,το σκαφος στις ηλεκτρικες,παιζει τεραστιο ρολο,

και μπορω να το αποδειξω εμπρακτα!!(οτι γραφω,μπορω να το αποδειξω,αλλιως δεν το γραφω!)

 

Τα ξυλα ΔΕΝ "ΚΟΥΡΔΙΖΟΝΤΑΙ",οπως και τα "καπακια" των ακουστικων οργανων...

Το "κουρδισμα" ειναι απλως ελευθερη...παρα-μεταφραση στα ελληνικα!!

Αλλιως μπορουμε να κουρδισουμε μηχανακια και αυτοκινητα!! (Βike-Car tunning);D

 

Oταν οι κατασκευαστες αναφερονται σε "tune a top",εννοουν απλως το "κατεβασμα"

στις τελικες διαστασεις (παχος καπακιου-διαμορφωση braces) που σε καθε καπακι αλλαζουν λιγο,

λογω ιδιοτητων των συγκεκριμενων ξυλων που χρησιμοποιηθηκαν,

και για αυτο,χρησιμοποιηται η λεξη "tunning",που μαλλον εχει την

εννοια της "διαμορφωσης" στην περιπτωση μας!!

 

Η μεγαλη αληθεια σε ολα αυτα,ειναι οτι τα ξυλα "μιλανε"...

Και η μικρη παρενθεση,οτι οταν λεμε οτι "στις ηλεκτρικες δεν παιζει ρολο το ξυλο",

εννοουμε μονο τις "Φεντεροειδεις" και αυτο ΜΟΝΟ εως ενα ποσοστο.

 

Ηλεκτρικο ηχο βγαζεις απο διαφορα υλικα,και μαλιστα αξιοπρεπη(ειδικα με τα σημερινα high tech υλικα),

αλλα δεν μπορεις να τον "κατευθυνεις",οπως γινεται με τα ξυλα!!

 

 

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

yann, yann  :)

 

Ναι, ΟΚ σε μία χειροποίητη κατασκευή θα μπορούσε θεωρητικά κάποιος να πειράζει τα καπάκια (τρίβοντας - ακούγοντας-ξανατρίβοντας κλπ) για να επηρρεάσει (και σε ποιό βαθμό τελικά?) την ακουστική χροιά. Δεν το έχω δει αυτό να γίνεται σε solid body όργανα όμως.

Ιδιαίτερα δε όταν τα σώματα είναι "ανατριχιαστικά" πανομοιότυπα (από CNC) αυτό δεν έχει πρακτική εφαρμογή.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Yann, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω, αυτά τα όργανα επιστημονικής φαντασίας που περιγράφεις, έχεις να μας τα συστήσεις μέσα από κάποια γνωστή ηχογράφηση ώστε να μπορούμε σαν ακροατές να διαπιστώσουμε την ηχητική τους ανωτερότητα?

 

Θυμίζω ότι μιλάμε για ηλεκτρικές κιθάρες, δεν θα είχα αντίρρηση να παραδεχτώ ότι, για κάποια είδη μουσικής τουλάχιστον, η ποιότητα κατασκευής και υλικών σε ένα μπάσσο παίζει σημαντικότερο ρόλο. Το ίδιο και για ακουστικά όργανα βεβαίως. 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η μικρη παρενθεση,οτι οταν λεμε οτι "στις ηλεκτρικες δεν παιζει ρολο το ξυλο",

εννοουμε μονο τις "Φεντεροειδεις" και αυτο ΜΟΝΟ εως ενα ποσοστο.

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

 

Εισαι ο πρωτος Luthier  που τα παραδεχεται αυτο (εστω και σε ενα...μικρο ;D ποσοστο) ;D

 

Ηλεκτρικο ηχο βγαζεις απο διαφορα υλικα,και μαλιστα αξιοπρεπη(ειδικα με τα σημερινα high tech υλικα),

αλλα δεν μπορεις να τον "κατευθυνεις",οπως γινεται με τα ξυλα!!

 

Ξαναμανα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

 

Πολλες απο τις πλεον απιστευτες ηχητικα κιθαρες που εχω ακουσει ειναι οι ...σιδερενιες (http://www.jamestrussart.com/Newsite/Models.htm) αλλα και οι..πλαστικες/χαρτινες (Danelectro,Silvertone κτλ),δεν πειραζει "κατευθυνεις" τον ηχο τους με μαγνητες & hardware... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Yann,διαφωνούμε και συμφωνούμε.Στα επιπλόργανα, σαφώς και θέλει ταλέντο και αισθητική καλλιτέχνη επιπλοποιού.Αν αυτά είναι δε ακουστικά όργανα, χρειάζεται πραγματικά και μουσικό ταλέντο.Αν κάποιος έχει χρόνο, ενδιαφέρεται και του κόβει,πιστεύω ότι και setup σωστό κάνει,και σωστά μοντάρει και σωστά φινίρει ένα ηλεκτρικό όργανο.Αν τώρα το καπάκι είναι από δέντρο δεινόσαυρο ή από ξύλο υπο εξαφάνιση(οικολογικό έγκλημα κατά την γνώμη μου ;D),σαφώς και στοιχίζει $$$$ αλλά παίζει καλύτερα από sitka spruce(πευκάκι του θεού)? Όσο για το marketing έχεις δίκιο...αλλά εγώ εννοούσα ότι δεν αρκεί η super κιθάρα,η τέλεια κιθάρα, η πιο όμορφη κιθάρα.Δεν πείθομαι λοιπόν ότι υπάρχει όργανο που να δικαιολογεί αυτά τα λεφτά και είναι φτιαγμένο από τα κλασσικά ξύλα και περιφερειακά.Εκτός και αν μου την έφτιαχνε ο Billy Gibbons με τα χεράκια του λίγο πριν μας αφήσει για πάντα(μπρρρρρ,χτυπάω κουρδισμένο ξύλο)Και στην τελική, οι solidbody που άφησαν εποχή και εξελίχθηκαν-βελτιώθηκαν στην πορεία του χρόνου είναι 2 άντε 3.LP,TC,ST.Και αν στα φεντεροειδη δεν παίζει ρόλο το ξύλο, τότε δεν παίζει ρόλο στο μεγαλυτερο ποσοστο των κιθάρων παραγωγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλύτερες κιθάρες για μένα είναι αυτές που έχουν χορδές. Εκτός αν λένε tele-κάτι κάπου.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yann, yann  :)

Ναι, ΟΚ σε μία χειροποίητη κατασκευή θα μπορούσε θεωρητικά κάποιος να πειράζει τα καπάκια (τρίβοντας - ακούγοντας-ξανατρίβοντας κλπ) για να επηρρεάσει (και σε ποιό βαθμό τελικά?) την ακουστική χροιά. Δεν το έχω δει αυτό να γίνεται σε solid body όργανα όμως.

Ιδιαίτερα δε όταν τα σώματα είναι "ανατριχιαστικά" πανομοιότυπα (από CNC) αυτό δεν έχει πρακτική εφαρμογή.  :)

Φυσικα και σε solid body δεν γινεται!Μιλαω μονο για ακουστικα οργανα,οπου λιγα δεκατα του χιλιοστου (!)

κανουν τη διαφορα!Και μιλαω παντα πρακτικα!

Η "κατευθυνση" της βασικης χροιας στα ηλεκτρικα,γινεται μονο με "παντρεμα" διαφορετικων κομματιων,

(ιδου και ο λογος υπαρξης καπακιων στα ηλεκτρικα,εκτος την αισθητικη),με αλλες ηχητικες ιδιοτητες,ωστε να αλληλοσυμπληρωνονται στο επιθυμητο αποτελεσμα.

Η αξιολογηση των ηχητικων ιδιοτητων των ξυλων φυσικα και δεν γινεται απο οποιονδηποτε,

και οχι με εναν τροπο.Πρεπει να αξιολογηθουν σε 4 βασικες ζωνες συχνοτητων (τις γνωστες και εκτος peaks),

και η καθε μια ζωνη "διεγειρεται" διαφορετικα!

Ετσι οτι λειπει απο το βασικο κομματι (υποτιθεται οτι η βαση ειναι αυτη και απλα κατι της λειπει εως το ζητουμενο)

ερχεται να συμπληρωσει το επομενο,που καλυπτει οτι δεν εχει το αλλο!!

Ενας λογος που δεν χρησιμοποιω ξυλα απο το ιντερνετ,

ειναι οτι δεν μπορω να τα αξιολογησω πριν ειναι πολυ αργα,

και ξερω καλα,οτι τα καλα κομματια εχουν ηδη "φυγει" απο τον "ξυλα",

αμεσως μολις φτασουν...(στους "δικους μας" δηλαδη).

Ολα τα ομορφα,αλλα που συνηθως δεν "μιλανε",

μπορουμε να αγορασουμε...οπτικα!

Το αποτελεσμα ομως? :)

 

Yann, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω, αυτά τα όργανα επιστημονικής φαντασίας που περιγράφεις, έχεις να μας τα συστήσεις μέσα από κάποια γνωστή ηχογράφηση ώστε να μπορούμε σαν ακροατές να διαπιστώσουμε την ηχητική τους ανωτερότητα?

 

Θυμίζω ότι μιλάμε για ηλεκτρικές κιθάρες, δεν θα είχα αντίρρηση να παραδεχτώ ότι, για κάποια είδη μουσικής τουλάχιστον, η ποιότητα κατασκευής και υλικών σε ένα μπάσσο παίζει σημαντικότερο ρόλο. Το ίδιο και για ακουστικά όργανα βεβαίως. 

 

Καλε μου TGL,μαλλον δεν διαβασες οτι μιλαω μονο με αποδειξεις...

Σαν ακροατης και μεσω ηχογραφησεων,δεν καταλαβαινει κανεις τιποτα,αφου ολοι ξερουμε

τι μπορει να κανει ενας "μαγος" σ'ενα καλο studio...!

ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ομως,εχω μια κιθαρα και ενα μπασσο που μπορεις να δοκιμασεις anytime,

και συντομα θα υπαρξουν και αλλα για το αληθες της "σταθεροτητας" μου!

(Προς το παρον "εχουν πεσει πολλες μασελες",χεχε!)

Δες το video στη σελιδα μου για την κιθαρα,και ακου τα 2 πρωτα κομματια για το μπασσο:

www.myspace.com/yanndilver

 

Και επιμενω:Oι ηχογραφησεις δεν λενε παντα την αληθεια!! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρικο ηχο βγαζεις απο διαφορα υλικα,και μαλιστα αξιοπρεπη(ειδικα με τα σημερινα high tech υλικα),

αλλα δεν μπορεις να τον "κατευθυνεις",οπως γινεται με τα ξυλα!!

Όλα όσα λές είναι πολύ ενδιαφέροντα (γι αυτό μέσα στις γιορτές θα πιούμε καφέ ή μπύρες!) αλλά ο κατευθυνόμενος ήχος ειναι ΠΟΛΥ ενδιαφέρουσα άποψη. Μου το εξηγείς λίγο? (γιατί με ενδιαφέρουν τα καινούργια -ξύλου υλικά)

 

quote author=SULTAN link=topic=165449.msg287555#msg287555 date=1229633829]

Νομίζω πάντως ότι το στήσιμο και το μεράκι αλλά κυρίως η ιδέα του custom shop σου, είναι σαφώς πιο πρωτότυπη, φρέσκια και ενδιαφέρουσα από πανέμορφες κιθάρες-έπιπλα με piezo και διαστημικά ηλεκτρικά που κοστίζουν 7250$???!!!

Τhanks φίλε μου για τα καλά σου λόγια...αλλά εδώ θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι. Εγώ φτιάχνω ένα κομματάκι από όλη τη διαδικασία που λέγεται εικαστική απεικόνηση. Ούτε σώματα φτιάχνω, ούτε ηλεκτρικά βιδώνω, ούτε setup κάνω, ούτε λούστρα βάφω. Επειδή θεωρώ ότι όλα αυτά τα στάδια παραγωγής είναι σοβαρά, τα αφήνω σε ανθρώπους που ξέρουν να τα κάνουν, και τους πληρώνω για αυτό...ίσως γι αυτό παίζουν και καλά!

Αλλά και στα όργανα που βάφω μπορούν να μπούν όλα τα διαστημικά ηλεκτρικά και σαφώς και οι δικές μου μπορεί να κάνουν αρκετα. Επειδή φτιάχνω μια Tele με αρκετά ακριβά parts νομίζω ότι δεν θα ξεπεράσω τα 1500 ευρά.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το video στη σελιδα μου για την κιθαρα,και ακου τα 2 πρωτα κομματια για το μπασσο:

www.myspace.com/yanndilver

Πάντως για να κάνουμε και το δικηγόρο του διαβόλου....ωραίος είσαι και εσύ...μας δίνεις να ακούσουμε δείγματα ήχου από το Internet!!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου