Προς το περιεχόμενο

Αγαπημενες μη συμβατικες κλιμακες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζω διαβάζω διαβάζω.....

 

Τελικα....

 

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΤΕ ΑΝΩΜΑΛΟΙ!

 

Ποιος ο λόγος να ΕΦΕΥΡΟΥΜΕ 600+ κλίμακες???

 

Οι κλίμακες είναι μια ΕΠΙΝΟΗΣΗ για να ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ σχέσεις μεταξύ νοτών/συγχορδιών. και για ΕΞΑΣΚΗΣΗ έτσι ώστε να εξοικιωθεί το χέρι με συνηθισμένες θέσεις (για οποιαδήποτε όργανο) Δεν νομίζω να οφελεί παραπάνω μελέτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπημενες κλιμακες αποκταει κανεις, αν αποκτησει, οταν εχει αγαπημενα τραγουδια που τις χρησιμοποιουν. Οχι επειδη τις διαβασε σε καποιο βιβλιο και θεωρησε πως ειναι cool. Παρατηρω μια αισθητικη που λεει πως αμα τυχον εχεις προτιμηση σε καποια κλιμακα, που αυριο μπορει να μην εχεις ετσι δεν ειναι τετριμμενα αυτα, ειναι καποιο ειδος 'ειδωλολατριας' και καποιος πρεπει να αγαπαει τη 'μουσικη' και οχι τα 'εργαλεια' της. Ε, λοιπον μ'αυτη τη λογικη τοτε δεν πρεπει ουτε να προτιμαμε τραγουδια, τραγουδιστες, σχολες και ειδη μουσικης. Πιστευω αυτα ειναι προφανη και μιλωντας για μουσικη, η επιβολη των προτιμησεων μας δεν εχει θεση. Αμα εξηγουμε γιατι μας αρεσει κατι ωστε ντε και καλα να πειστει και ο αλλος πως πρεπει να του αρεσει, και οχι σαν μια λογικη παραθεση των λογων και συνθηκων για την προτιμηση μας αυτη τοτε εχει χαθει το παιχνιδι παιδια.

 

 

Κουφή λεοπάρδαλη που θέλεις το κακό μου…

Θες να με ρίξεις στα ναρκωτικά! ;D ;D ;D

Εγώ δεν έχω αγαπημένη κλίμακα… και προφανώς δεν έχω και αγαπημένο τραγούδι μάλλον όπως μου τα λες

Τη σχέση έχει η κλίμακα που σου αρέσει… με τη μουσική που σου αρέσει?

Μόνη της μια κλίμακα δεν είναι μουσική

Ψάχνοντας θα βρεις πανομοιότυπες κλίμακες σε ρεμπέτικα και ντεθ μεταλ.

Τι ψάχνεις να βρεις δεν καταλαβαίνω

Εμένα η ταστιέρα μου δεν έχει πάνω κλίμακες είναι τελείως χαοτική και έχω χάσει και το παιχνίδι! ;D ;D ;D

Εσύ τι παιχνίδι παίζεις? ;) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαθηματικά της σχέσης

 

Για παράδειγμα κάθεστε σε ένα μπαρ και βλέπετε μια κοπέλα που σας αρέσει» αναφέρει ο κ. Sundem. «Τι πιστεύετε ότι θα επηρεάσει τις πιθανότητες επιτυχίας με αυτή τη γυναίκα;

Σίγουρα θα βοηθήσει αν είστε ελκυστικός, ειδικά σε σύγκριση με την γυναικά που σας αρέσει. Επίσης θα βοηθήσει αν είστε ευφυής στο διάλογό σας και πρόθυμος να συνεχίσετε την προσπάθειά σας. Ωστόσο, θα πλήξει δραστικά τις πιθανότητες επιτυχίας σας, αν η γυναίκα έχει ήδη σχέση.

 

Βάζοντας όλα τα παραπάνω δεδομένα σε μια εξίσωση, καταλήγουμε στην εξής σχέση:

 

Όπου W = η ευφυΐα στο διάλογό σας, G = η προθυμία να συνεχίσετε, Ay = η ελκυστικότητά σας, AH = η ελκυστικότητά της, και R = η «προσήλωσή» της στην τωρινή της σχέση. (όλες οι μεταβλητές κυμαίνονται μεταξύ 1 και 10, όπου το 10 σημαίνει πάρα πολύ ή υψηλή)

 

13-02-08_221857_121.jpg

 

Ανάλογα με το αποτέλεσμα Ask - να ζητήσετε ραντεβού - η πιθανότητα επιτυχίας σας είναι η εξής:

- Αν το Ask είναι αρνητικό θα πρέπει να χαμηλώσετε τα πρότυπά σας.

- Αν το Ask είναι μεταξύ μηδέν και ένα έχετε απειροελάχιστη πιθανότητα να την «κερδίσετε».

- Αν το Ask είναι μεταξύ ένα και δέκα τότε βρίσκεστε σε καλό δρόμο, η πιθανότητα επιτυχίας είναι ευνοϊκή.

- Αν το Ask είναι μεγαλύτερο από το δέκα τότε καλύτερα να στρέψετε την προσοχή σας στην πιο ελκυστική φίλη της.

 

 

Θα ηθελα εδω να βαλω πολλα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D αλλα μετα την ανωτερω αναλυση μου ερχεται να βαλω τα κλαμματα

 

1ο μέλος της εξίσωσης, 1ος όρος, στον αριθμητή λείπουν οι μεταβλητές 'ΨΛ'(πόσο παρτάλι είναι η γκόμενα), '$' (πόσα φράγκα έχεις) και 'ΚΛΤΡΠΔ' (πόσο μεθυσμενη ειναι)----> και φυσικά είναι υπέρ σας

 

μη δίνετε σημασία στους συμβολισμους, είναι τυχαία τα γραμματα (και καλά..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρήσιμο βιβλίο για τέτοιες απορίες:

Θησαυρός Μουσικών Κλιμάκων του Δημήτρη Πυργιώτη, εκδόσεις Fagotto. 2048 κλίμακες. Και μία ομπρέλα δώρο.

Νομίζω πως τις κλίμακες τις ανακαλύπτεις μόνος σου, μέσα από τις εμπειρίες και τις αναζητήσεις. Η δε γνώση είναι χρήσιμη όταν θέλεις να δημιουργήσεις αρμονικές συνδέσεις πάνω σε αυτήν την κλίμακα, αλλά σίγουρα δεν είναι μονοδρομος. Καλύτερα να μάθεις να κατασκευάζεις/ανακαλύπτεις τις κλίμακες και τους κανόνες τους. Προσωπικά, δεν κατάφερα ποτέ να αποστηθίσω ούτε τα πιό βασικά ονόματα, το οποίο δημιουργεί επικοινωνιακά προβλήματα σαφώς ("Σε τι παίζεις", "Εεεε, σε ρε είμαι βασικά, αλλά...").

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απο μη συμβατικες αυτη η ματζορε με b7 και #4

πχ Mi fa# sol# la# si do# re mi

 

 

Αυτή η κλίμακα είναι γροθιά στα βρώμικα μούτρα του σάπιου κατεστημένου.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κλίμακα είναι γροθιά στα βρώμικα μούτρα του σάπιου κατεστημένου.

 

8)

 

την δοκίμασες ?? ακου την εδω (1ο CD, track2)

 

απο ιδεολογια καλα παμε, πειτε και καμια κλιμακα ... κλιμακες ακουω και κλιμακες δε βλέπω guys...

 

ακου και εδώ:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, πέρα από την πλάκα

μια από τις αγαπημεένς μου είναι η mixolydian b6, mode της μελωδικής μινόρε και συνήθως τη χρησιμοποιώ όταν αντικαθιστώ το ακκόρντο της λύδιας (που είναι ματζόρε) με μινόρε (κλασσική περίπτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλίμακες ειναι για τους αρχάριους και για τους "μελετητές ήχων" και την αναγκη τους για ευρεση νέων ήχων.Αν εισαι προχώ δεν χρειαζεται να απαντας στο ετσι δίκε σου και τα λοιπα ναούμ.Το "φιλικά" μονο φιλικά δεν ειναι οταν την λες και δηλώνεις "εχω μαθει την εκφραση και ολη τη ρυθμικη αγωγή,ειμαι παιχταράς και ειναι δεδομενο".Στην αρχη οταν μαθαινες μουσική τι ελεγες στο δάσκαλο?"Κυρ δάσκαλε κατέχω τον ήχο, βάλε ενα κομμάτι και κοιτα να μαθαινεις πως παιζω με το κεφάλι μου"Ετσι ελεγες?Προφανώς και όχι αλλα για να φτάσεις εκει πρεπει να περάσεις απο το στάδιο των κλιμάκων.Πρεπει να ακους πολύ μουσική για να καταφέρεις να εχεις ήχους στο κεφάλι και να ακους τα ειδη που μελετάς όπως και αλλα για να εξελίσεις.

 

Μην απαντας καθολου οταν ειναι για εξυπνάδα μίστερ.

 

Γενικοτερα το θεμα ειναι λιγο κάπως ονομαζοντας κλιμακες λες και ειναι εκτυπώτές αλλα δεν ξερεις τι θελει να μελετήσει ο άλλος.Αμα ειναι για επιδειξη γνώσεων ειναι μακακίες σιγουρα.Αυτο το λεω γιατι εγραψα οτι ηξερα απο προγραμματα που ψαχουλευα κ οχι οτι εχω παιξει κ τα χω στο ανετο που λενε.

 

φιλικα ειναι και παραειναι.

δεν ειπα οτι εχω μαθει ΟΛΗ την ρυθμικη και εκφραστικη αγωγη (και αληθεια, που αρχιζει και που τελειωνει, που διδασκεται αυτο? κλπ)

ουτε παιχταρας ειπα οτι ειμαι, ισα-ισα που εχω και προβλημα στις αρθρωσεις (οχι των τονων  ;D  ;D).

ειμαι αυτοδιδακτος.

σαφως και οι κλιμακες ειναι ΥΠΕΡΧΡΗΣΙΜΕΣ στο να προβλεπεις τις σχεσεις των τονων. Ποιος αμφεβαλλε???

δεν απανταω καθολου οχι απο εξυπναδα, αλλα επειδη (ισως το παρατηρουσες, φιλε μου) μπαινω στο φορουμ οχι απο τον δικο μου υπολογιστη, και το ΠΟΛΥ 2-3 φορες την εβδομαδα...

 

Επειδη ενας αλλος φιλος ρωτησε αν αναφερομαι σε συγκερασμενο συστημα:

φυσικα και οχι μονο, αλλωστε στα μη "δυτικου" (ακομα και αυτο, σχετικο ειναι) τυπου, με υποδιαιρεσεις της οκταβας σε ανισα διαστηματα, δεν υπαρχουν κλιμακες? ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΝΑΙ !!!

 

Διαβάζω διαβάζω διαβάζω.....

 

Τελικα....

 

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΤΕ ΑΝΩΜΑΛΟΙ!

 

Ποιος ο λόγος να ΕΦΕΥΡΟΥΜΕ 600+ κλίμακες???

 

Οι κλίμακες είναι μια ΕΠΙΝΟΗΣΗ για να ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ σχέσεις μεταξύ νοτών/συγχορδιών. και για ΕΞΑΣΚΗΣΗ έτσι ώστε να εξοικιωθεί το χέρι με συνηθισμένες θέσεις (για οποιαδήποτε όργανο) Δεν νομίζω να οφελεί παραπάνω μελέτη...

 

Α γεια σου!

Με καλυψε ο φιλος lambrosgg ...

 

 

 

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου