Προς το περιεχόμενο

Αγαπημενες μη συμβατικες κλιμακες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλο για super katerina.Μην το αφησεις ανεκμεταλλευτο :P

 

 

Περα απ την πλακα η μουσικη ειναι κ επιστημη και σπουδαζεται σε πανεπιστήμια.Εχει κ αυτη την εκδοχη και ο ανθρωπος μπορει να εδωσε μια τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως έχω γνωρίσει τύπους που έπαιζαν κιθάρα στο στιλ π.χ. του playloud (και σε πολύ καλό επίπεδο) και επιπλέον δεν ήξεραν τίποτα από θεωρία. Μετά από μικρό διάστημα σχετικών μαθημάτων, οι τύποι αυτοί έμαθαν να παίζουν τέλεια standards και τζαζοfusion γιατί τα τεχνικά/εκφραστικά προβλήματα είχαν λυθεί προ πολλού και το αυτί τους είχε αναπτυχθεί τόσο πολύ (ναι, από τις πεντατονικές και το hard rock) που αφομοίωναν άμεσα ότι και αν τους έδειχναν.

 

 

@fenderiarhs:  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω γνωρίσει τύπους που έπαιζαν κιθάρα στο στιλ π.χ. του playloud (και σε πολύ καλό επίπεδο) και επιπλέον δεν ήξεραν τίποτα από θεωρία...

Ελπίζω ο σύντροφος Κουφη Λεοπαρδαλη να μας τιμήσει (εκτός της θεωρίας) και με λίγο δράση...να ακούσουμε δηλ. και στη πράξη τις κλίμακές του...θα βοηθήσει όλους εμάς που δεν πήγαμε ωδείο να καταλάβουμε

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχολες στην αμερική με αυτον τον τροπο βγαίνουν?

 

Ασε τι καναν εδω τα παλικάρια γιατι μετραει η εμπειρια τους που μπορει να ειναι 20 χρονια ροκια.Λογικο να λιωνουν διαφορα πραματα με ανεση.Αν κ θα κρατουσα τις επιφυλάξεις μου για το θεμα αυτο.Εχω κ γω γνωστο που καθε αλλο παρα αυτι εχει κ λιωνει οτι βρει.Παιζει κλασικη κ ηλεκτρικη καμμια 10ρια κ δεν φρασαρει.Δεν παιζει με κλιμακα αλλα δεν εχει τπτ να δωσει.

 

Πεφτουμε σε υποκειμενικότητες παλι.Νομιζω χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια οτι οι μεγαλες σχολες εχουν σκοπο κ τα κανουν οπως πρεπει.Δεν ειναι μονο το οτι ειναι για το κωλοχαρτο κ τη σφραγιδα του ετοιμου δασκάλου αλλα και η διαπλαση μουσικού που γινεται εκει μεσα κ πολυ περισσοτερο στο ποσο θα ασχοληθει με gigs και διαφορα παιχτιρια ο ιδιος ο παιχτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές που μας φαίνονται εμάς συμβατικές στην Ινδία π.χ. μπορεί να ειναι "εξωτικές" και το ανάποδο.

Από τις αγαπημένες μου, κλίμακες που φτιάχνονται από 2 τριάδες, πχ από C και Db...

 

 

η ματζορε πεντατονικη b3 δηλ. 1 2 b3 5 6 πανω απο ακορντα μινορε και minmaj7.

 

Μήπως να τη λέγαμε καλύτερα "melodic minor pentatonic"; Ματζόρε με b3, είναι κάπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ αυτό:Άντε βρες άκρη... ::) ::) ::)

 

A καλά.... :) :) :) :)

Τι θυμήθηκα τώρα...Lydian b7 σε dominant που δεν λύνεται και Super Locrian σε dominant που λύνεται...τι ωραία.... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ αυτό:Άντε βρες άκρη... ::) ::) ::)

Συγνωμη ηθελα να πω σε αντικαταστασεις 3τονου... θα το διορθοσω.

fenderiarh: τοσο αστειο σου φανηκε?? Απλα τοσο καιρο ειχε γινει το κεφαλι μου καζανι με ολες αυτες τις κλιμακες που μαθαινα χωρις να ξερω απο που βγαινουν και βρηκα αυτον τον τροπο με την βοηθεια ενως δασκαλου μ και ειδα που ανοιχτικε θεμα και ειπα να το γραψω μπας και βοηθεισει κανεναν!

Δεν βλεπω την μουσικη σαν μαθηματικα! Απλα πολες φορες βοηθανε στο να δεις πιο ευκολα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημενες κλιμακες αποκταει κανεις, αν αποκτησει, οταν εχει αγαπημενα τραγουδια που τις χρησιμοποιουν. Οχι επειδη τις διαβασε σε καποιο βιβλιο και θεωρησε πως ειναι cool. Παρατηρω μια αισθητικη που λεει πως αμα τυχον εχεις προτιμηση σε καποια κλιμακα, που αυριο μπορει να μην εχεις ετσι δεν ειναι τετριμμενα αυτα, ειναι καποιο ειδος 'ειδωλολατριας' και καποιος πρεπει να αγαπαει τη 'μουσικη' και οχι τα 'εργαλεια' της. Ε, λοιπον μ'αυτη τη λογικη τοτε δεν πρεπει ουτε να προτιμαμε τραγουδια, τραγουδιστες, σχολες και ειδη μουσικης. Πιστευω αυτα ειναι προφανη και μιλωντας για μουσικη, η επιβολη των προτιμησεων μας δεν εχει θεση. Αμα εξηγουμε γιατι μας αρεσει κατι ωστε ντε και καλα να πειστει και ο αλλος πως πρεπει να του αρεσει, και οχι σαν μια λογικη παραθεση των λογων και συνθηκων για την προτιμηση μας αυτη τοτε εχει χαθει το παιχνιδι παιδια.

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου