Προς το περιεχόμενο

american standard vs american deluxe


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κι εγώ την deluxe θα έπαιρνα για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. (Δεν έχω παίξει βέβαια με τις καινούριες american standard)

Είχα μια deluxe και δεν με είχαν "ενοχλήσει" οι noiseless (οι οποίοι είναι όντως "διπλοί" υπό την έννοια του ότι χρησιμοποιούν 2 πηνία με αντίθετη περιέλιξη). Η συγκεκριμένη (alder) ήταν η πιο βαριά strat που είχα ποτέ αλλά κατά τα άλλα ήταν μια χαρά.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχα μια deluxe και δεν με είχαν "ενοχλήσει" οι noiseless (οι οποίοι είναι όντως "διπλοί" υπό την έννοια του ότι χρησιμοποιούν 2 πηνία με αντίθετη περιέλιξη). Η συγκεκριμένη (alder) ήταν η πιο βαριά strat που είχα ποτέ αλλά κατά τα άλλα ήταν μια χαρά.  :)

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που πολλοί παραπονούνται για τους noiseless της Fender (SC) τους οποίους έχει σχεδιάσει ο Bill Lawrence και όχι για τους L-200, L-298, κλπ δικούς του noiseless οι οποίοι όλοι λένε ότι ακούγονται... τραγικά καλύτεροι! Και το περίεργο είναι πως έχουν δίκιο! (για το "καλύτεροι")...

 

Υπάρχουν μερικές κιθάρες πάνω από 4 κιλά που ακούγονται όντως φανταστικά, όπως και κιθάρες κοντά στα 2μιση που ακούγονται χάλια...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση πάντως που πολλοί παραπονούνται για τους noiseless της Fender (SC) τους οποίους έχει σχεδιάσει ο Bill Lawrence και όχι για τους L-200, L-298, κλπ δικούς του noiseless οι οποίοι όλοι λένε ότι ακούγονται... τραγικά καλύτεροι! Και το περίεργο είναι πως έχουν δίκιο! (για το "καλύτεροι")...

 

οντως οι απλοι κεραμικοι noiseless του Bill ειναι ισως οι πιο "μονοι" noiseless μαγνητες,οι samarium cobalt που σχεδιασε για τη Φεντερ δεν εχουν καμμια σχεση ηχητικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η αλήθεια είναι ότι κανονικοί μονοί δεν είναι (μου ακούγονταν λίιιιγο "συμπιεσμένοι") αλλά ΚΑΙ sparkle είχαν ΚΑΙ ήταν και εντελώς αθόρυβοι. Ισως όχι αυτό που ονομάζουμε κλασικός strat ήχος αλλά -ξέρετε  :) - δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δυστυχως με χαλασαν γιατι ενω ηταν πολυ ωραιοι σε single notes & lead φασεις με overdrive στα καθαρα ακκορντα χαλαγαν το...γλυκο  :-[ μια και δεν "ανοιγαν" οπως ενας καλος single coil (κατι που οι κανονικοι BL κανουν)

Παντως για "ροκ" φασεις μια χαρα ηταν. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μερικές κιθάρες πάνω από 4 κιλά που ακούγονται όντως φανταστικά, όπως και κιθάρες κοντά στα 2μιση που ακούγονται χάλια...

 

+1000

 

Τι εννοείτε ρε παιδιά ότι ειναι βαριές οι deluxe? Ειναι στο τυπικο strat βάρος 8.2 lbs ~3.7 kgr. Δεν θεωρειται βαρια κιθαρα.  Bαριές είναι οι Les Paul 10+lbs. Αν έρχεσαι απο Ibanez ( με basswood της πλάκας) που είναι πούπουλο είναι λογικό να σου φαίνεται βαριά η deluxe. Θεωρείται όμως medium to medium light σε βάρος.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι κανονικοί μονοί δεν είναι (μου ακούγονταν λίιιιγο "συμπιεσμένοι") αλλά ΚΑΙ sparkle είχαν ΚΑΙ ήταν και εντελώς αθόρυβοι. Ισως όχι αυτό που ονομάζουμε κλασικός strat ήχος αλλά -ξέρετε  :) - δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό.  :)

 

Η πλάκα πάντως Χάρη είναι ότι αυτοί οι λίγο συμπιεσμένοι μαγνήτες, τείνουν να "γράφουν" πολύ καλά στην ηχογράφηση... και χωρίς πολλά κόλπα.  ;)

 

 

Τι εννοείτε ρε παιδιά ότι ειναι βαριές οι deluxe? Ειναι στο τυπικο strat βάρος 8.2 lbs ~3.7 kgr. Δεν θεωρειται βαρια κιθαρα.  Bαριές είναι οι Les Paul 10+lbs. Αν έρχεσαι απο Ibanez ( με basswood της πλάκας) που είναι πούπουλο είναι λογικό να σου φαίνεται βαριά η deluxe. Θεωρείται όμως medium to medium light σε βάρος.

 

Καλά, και αν έρχεσαι από καμμιά παλιά Yamaha SG, νομίζεις ότι... ξέχασες να περάσεις την κιθάρα στο strap!  ;D ;D ;D

 

Σαφώς όμως, το σύνολο μετράει, γέφυρες, μαγνήτες, τάστα, και δεκάδες άλλα...  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενθαρρυντικες οι απαντησεις σας παιδες! παντως δυσκολο να δοκιμασω καμια, ουτε εδω ουτε αθηνα. εχω παιξει με 2 highway (φετινη hss και προπερσυνη sss), μια mij μοντελο '95 και μια μετριως σεταρισμενη american standard, οποτε αν την παρω φανταζομαι οτι θα εκπλαγω ευχαριστα  :D.  ειδωμεν λοιπον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ αν δεν έπαιρνα Deluxe, Japan θα έπερνα..... και θα έβαζα ένα σετάκι Tonerider αν δεν την πάλευα με αυτούς που έχει πάνω.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου