Προς το περιεχόμενο

Funky blues


nickpulse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορίστε και κάτι απο μένα, μετά απο καιρό και μετά απο χίλια ζόρια να σετάρω cubase+guitar rig είπα να παρουσιάσω και γω ενα improvisation παιγμενο με δαχτυλάκια. Εγραψα 4 takes και διάλεξα 1, με τα λαθάκια και όλα , βαριέμαι ελεϊνά να κάνω editing  :P :P . Θέλω φυσικά να ακούσω γνώμες :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε και το παίξιμο και ο ήχος.. ;)

 

Είναι όμως πάρα πολύ σιγά όλο το κλιπ...οπότε κατα την προσφιλή μου ενοχλητική συνήθεια το πείραξα.. :) :D

 

(είναι προτιμότερο βέβαια να γράφουμε πολύ σιγά απο το να γράφουμε πολύ δυνατά με ότι αυτό συνεπάγεται.. ;))

 

(είδες τελικά που η προηγούμενη σου προσπάθεια ήταν η πρώτη αλλά όχι και η τελευταία!!??)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε και το παίξιμο και ο ήχος.. ;)

 

Είναι όμως πάρα πολύ σιγά όλο το κλιπ...οπότε κατα την προσφιλή μου ενοχλητική συνήθεια το πείραξα.. :) :D

 

(είναι προτιμότερο βέβαια να γράφουμε πολύ σιγά απο το να γράφουμε πολύ δυνατά με ότι αυτό συνεπάγεται.. ;))

 

(είδες τελικά που η προηγούμενη σου προσπάθεια ήταν η πρώτη αλλά όχι και η τελευταία!!??)  ;)

 

Ευχαριστώ για τα θετικά σου σχόλια μακρυά σκιά  :P :P :P (σαν ινδιάνικο όνομα ακούγεται η μετάφραση ;D)

Καλά έκανες που το πήραξες, δεν είχα καταλάβει πόσο low ήταν οι στάθμες ! Αλήθεια τι επεξεργασία ακριβώς του έκανες να ξέρω και εγώ για την επόμενη φορά, boost, normalize ? Και γενικά τι ακριβώς κάνουμε στη στάθμη του κάθε audio track ώστε να την ανεβάσουμε πριν απο το σημείο που άρχίζει να clipάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αύξησα το gain του κομματιού μέσω του wavelab και μετά χρησιμοποίησα ένα maximizer.

 

Δεν χρησιμοποίησα το maximizer απο την αρχή γιατί το κομμάτι ήταν πολύ χαμηλά γραμμένο και για να έρθει σε μια σχετικά δυνατή ένταση το maximizer θα αναγκαζόταν να το "σκίσει".

 

Πριν το maximizer έβαλα eq, compression και reverb αλλά σε αρκετά "ήπιες" ρυθμίσεις.

 

Και γενικά τι ακριβώς κάνουμε στη στάθμη του κάθε audio track ώστε να την ανεβάσουμε πριν απο το σημείο που άρχίζει να clipάρει?

 

Κοίταξε, είχες γράψει πολύ χαμηλά.

Θα μπορούσες να είχες γράψει αρκετά δυνατότερα χωρίς να σε απασχολεί το clipping (βρισκόσουν χιλιόμετρα μακρυά απο αυτό... ;D)

 

Απλά ανέβασε λίγο το gain στο input της κάρτας ή ανέβασε λίγο το output του guitar rig.

Επίσης σε ένα ήδη γραμμένο track στο cubase αν κλικάρεις επάνω του για να το επιλέξεις θα δεις οτι σου βγάζει 3 γαλάζιες κουκίδες.

Βάζοντας τον κέρσορα επάνω στην μεσαία κουκίδα βγάζει 2 (πάνω και κάτω) βελάκια με το οποία μπορείς εύκολα να αυξομειώσεις κατά πολύ το gain του συγκεκριμένου track.

 

 

EDIT:Α, ξέχασα.........ΟΥΓΚ!!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Νικο,με τα ωραια σου! 8)  Προσωπικα, μου αρεσε το πρωτο take καλυτερα!  Καλη Χρονια!!! :D

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου