Προς το περιεχόμενο

Όλες οι ESP ειναι made in japan


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απάντηση που σου δώσανε δεν είναι και πολύ ακριβής(δεν είδα και την ερώτηση που τους έκανες),γιατι άν τους ρωτούσες για κιθάρες κατασκευασμένες στο USA Custom Shop πιθανότατα να απαντούσαν αλλιώς.Υπάρχουν κάποια (παλιότερα) κομμάτια που ήταν όντως φτιαγμένα στο Custom Shop της ESP στην Αμερική(δεν ξέρω αν φτιάχνουν ακόμα κιθάρες εκεί),και στο headstock γράφουν USA Custom,χωρίς να έχουν το κλασσικό στρόγγυλο υδατογράφημα "ESP Custom Guitars" από την πίσω πλευρά.Ένα από αυτά έχω δει στον Λιόλιο.Παρεμπιπτόντως,όσον αφορά το συγκεκριμένο υδατογράφημα ,είναι απάτη...εργοστασιακά μοντέλα είναι,το δήθεν "custom" σημαίνει ότι μπορείς να την παραγγείλεις με διαφορετικό χρώμα η μαγνήτες.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχεις δικιο,απο οτι φαίνεται συμφωνα με αυτο

 

http://electricguitar.50megs.com/esp.htm

 

το αμερικάνικο custom shop της esp εκλεισε καπου στα τελη των 80'ς,παντως εγω θυμαμαι πολυ καλα στα μεσα της δεκαετιας του 80 οταν ειχαν πρωτοέρθει τα πρωτα ESP parts στην Νεα Υόρκη που τοτε κατοικούσα,είχε γίνει χαμός εξω απο το μαγαζί του Mat Umanoff ,ολοι θελανε να φτιάξουν μονοι τους τις κιθαρες τους (ηταν ουσιαστικα κατι σαν γιαπωνεζικη Warmoth στην αρχη της η εταιρεία αυτη) μετα έφεραν & τις πρώτες ολοκληρωμενες strat & tele esp οι οποίες στην κυριολεξία ΤΣΑΚΙΖΑΝ τις τρισάθλιες Fender της εποχής & τα υπόλοιπα είναι ιστορία... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αμερικάνικο custom shop της esp εκλεισε καπου στα τελη των 80'ς' date='παντως εγω θυμαμαι πολυ καλα στα μεσα της δεκαετιας του 80 οταν ειχαν πρωτοέρθει τα πρωτα ESP parts στην Νεα Υόρκη που τοτε κατοικούσα,είχε γίνει χαμός εξω απο το μαγαζί του Mat Umanoff ,ολοι θελανε να φτιάξουν μονοι τους τις κιθαρες τους (ηταν ουσιαστικα κατι σαν γιαπωνεζικη Warmoth στην αρχη της η εταιρεία αυτη) μετα έφεραν & τις πρώτες ολοκληρωμενες strat & tele esp οι οποίες στην κυριολεξία ΤΣΑΚΙΖΑΝ τις τρισάθλιες Fender της εποχής & τα υπόλοιπα είναι ιστορία... :wink:[/quote']

 

Το μπράτσο στην Kramer μου είναι φτιαγμένο από την ESP στην Ιαπωνία. Το 1987.

 

Τρία κομμάτια quarter shawn maple, με διαφορετικά "νερά" στο καθένα. "Wide-thin" profile με 6100 τάστα.

 

Θα ήθελα ΠΑΡΑ πολύ να έβλεπα μια "USA made" εργοστασιακή κιθάρα, με ανάλογο μπράτσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι οτι δεν εχει χρειαστει ρυθμιση ποτε! :wink:

 

Να μην φαντάζεσαι. :P

 

Βέβαια, για να πούμε του στραβού το δίκιο, το μπράτσο μου αλλάχτηκε, γιατί ανήκε στην παρτίδα των Kramer που είχε πρόβλημα το "luthier's joint" στο headstock.

 

Για ένα εξάμηνο έμεινα χωρίς κιθάρα, και έπαιζα με μια παλιά που είχα και κάτι δανεικές. :cry: Γιατί βλέπεις η Kramer υποχρέωσε τον Ζοζέφ να στείλει πρώτα το παλιό μπράτσο στην Αμερική.

 

Αλλά χαλάλι.

 

Την παπαριά με το headstock δεν θυμάμαι ποιος την έκανε, αμερικάνοι ή ιάπωνες, είχε να κάνει πάντως με τον τύπο της κόλλας που χρησιμοποιούσαν. Στο www.vintagekramer.com έχει λεπτομέρειες για όποιον ενδιαφέρεται για... προϊστορία. :wink:

 

(Vintage οι Kramer? Ναι. Η πραγματική Kramer δεν υπάρχει πια, την πάτησε το τρένο... που έγραφε πάνω Gibson...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υδατογραφημα το εχει μεν αλλα παρατηρησα και πως η πλακετα απο την πισω μερια εχει την ιδια σταμπα με την MX-3. το logo της ESP πανω στην πλακετα δεν το παρατηρησα σε μερικες αλλες ESP γιαπωνεζικες.δε μιλαω για LTD αλλα για ESP.παντως με τις μετατροπες που εφαγε εχει γινει θηριο.μπορω να ανεβασω κανενα mp3 η wav?δεν εχω ιδεα πως γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο' date='απο οτι φαίνεται συμφωνα με αυτο

http://electricguitar.50megs.com/esp.htm [/quote']

Aυτή την ESP έχω :wink: και είναι για πούλημα (ας όψεται η ανάγκη...μετακίνησης,κοινώς χρειάζομαι αυτοκίνητο).

 

μετα έφεραν & τις πρώτες ολοκληρωμενες strat & tele esp οι οποίες στην κυριολεξία ΤΣΑΚΙΖΑΝ τις τρισάθλιες Fender της εποχής & τα υπόλοιπα είναι ιστορία...

και λίγα λες....μην ξεχνάμε και την "Hybrid",η οποία αν και παραγνωρισμένη,ήταν ίσως η καλύτερη μείξη les paul και tele που έχει βγεί ποτέ.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου