Προς το περιεχόμενο

"Punchy" νοτες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και παλι νοιζ.

 

Κανουμε ηχογραφησεις εδω και καιρο (1 μηνα :P ) με κατι παιδια, ολα μια χαρα απλα ενα προβλημα εχουμε... Oταν ειμαστε 2 ακουστικες κιθαρες το κακο ειναι οτι στα σολο οι νοτες ακουγοντε πολυ punchy :P Δεν βρισκω καλυτερη λεξη να το περιγραψω... Θα ανεβασω αποσπασμα να καταλαβετε... Πως λυνεται αυτο? Αλλαγη θεσης μικροφωνου ή γινεται και μεσω επεξεργασιας μετα?

 

http://picosong.com/vPY/

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πριν από οποιαδήποτε ηχοληπτική συμβουλή, θα έλεγα να παίζεις πιο απαλά και να δυναμώσεις από το μικρόφωνο.

Αυτό που άκουσα είναι σαν να είσαι χαμηλά και να "χώνεις" με την πένα για να ακουστείς. Παίζοντας με τη σωστή στάθμη θα αποκτήσεις και τις λεγόμενες "δυναμικές" στο χέρι με την πένα και θα μάθεις να χρωματίζεις καλύτερα.  

 

Αβίαστο παίξιμο λοιπόν και τοποθέτηση μικροφώνου, κομπρέσσορες και EQ έπονται.   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και η αλλαγη του τύπου του μικροφωνου να παιξει ρόλο.Για παραφειγμα για τις ακουστικες κιθαρες συνηθιζεται να τοποθετειται μικροφωνο μικρου διαφραγματος γιατι απο τη φυση του έχει πιο γρήγορο attack και πιανει καλυτερα τις δυναμικες μιας κιθαρας,ενω ενα ανοικτου διαφραγματος έχει αργο attack με αποτέλεσμα να δίνεται μία μικροτερη λεπτομερεια(έτσι το εχω καταλαβει εγω τουλαχιστον),και έτσι να ακούγεται πιο χρωματισμενη....Γι αυτό και για τις φωνές χρησιμοποιείται πιο πολύ ανοικτου.Μπορεις να ηχογραφησεις και ακουστικη με ανοικτου διαφραγματος,απλα συνηθιζεται με μικρου.Αν εχεις κανα δικο σου ή δανικό δοκίμασε μήπως αλλιως δεν βγαζεις αποτέλεσμα(μπορεις θεωρητικά να προσεγγίσεις το ίδιο αποτέλεσμα και με compressors αφου εκτός των άλλων και εκει με τα attacks θα παίξεις.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν ειμαστε 2 ακουστικες κιθαρες το κακο ειναι οτι στα σολο οι νοτες ακουγοντε πολυ punchy :P Δεν βρισκω καλυτερη λεξη να το περιγραψω...

 

Όταν παίζετε δεν έχετε πρόβλημα με αυτό, αλλά το εντοπίζετε μόνο στην ηχογράφηση?

 

Οι dreadnought ακουστικές δεν είναι φτιαγμένες για σόλο, συνήθως χρησιμοποιούνται κιθάρες με μικρότερα σώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο blue πιστεύω ότι είναι σωστό.

Η επιλογή κιθάρας, χορδών, πένας και τρόπος παιξίματος φαίνεται να είναι υπεύθυνα για τον "punchy" ήχο.

Η επιλογή ή η τοποθέτησή του μικροφώνου δε νομίζω να βελτιώσουν ιδιαίτερα την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να επικεντρωθείτε στο παίξιμο, γιατί είναι πολύ κακοπαιγμένο αυτό που άκουσα και πραγματικά με κακό παίξιμο ΠΟΤΕ δεν μπορείς να έχεις καλό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι νοιζ.

 

Κανουμε ηχογραφησεις εδω και καιρο (1 μηνα :P ) με κατι παιδια, ολα μια χαρα απλα ενα προβλημα εχουμε... Oταν ειμαστε 2 ακουστικες κιθαρες το κακο ειναι οτι στα σολο οι νοτες ακουγοντε πολυ punchy :P Δεν βρισκω καλυτερη λεξη να το περιγραψω... Θα ανεβασω αποσπασμα να καταλαβετε... Πως λυνεται αυτο? Αλλαγη θεσης μικροφωνου ή γινεται και μεσω επεξεργασιας μετα?

 

http://picosong.com/vPY/

 

Τωρα εγω με αυτο που λες punchy καταλαβαινω οτι μαλλον εννοεις το attack της πενας.Θα συμφωνησω οτι δεν πρεπει να το ψαχνεις στον εξοπλισμο(οχι οτι δεν παιζει ρολο) αλλα πρωτα στο παιξιμο σου.Απο αυτο που ακουω εγω χτυπας τις χορδες με υπερβολικη δυναμη(τουλαχιστον την διπλασια απο οτι χρειαζεται),μετα ειναι και  η πενα...αν ειναι σουπερ σκληρη και βαρας κιολας με δυναμη εντεινεται το ολο θεμα.Για μενα χρησιμοποιησε την απολυτως απαραιτητη δυναμη για να ακουστει η νοτα(με λιγα λογια πρεπει να χαλαρωσεις αρκετα τη δυναμη που χρησιμοποιεις) και αναλογα με αυτη διαλεξε και την αντιστοιχη πενα αν δηλαδη συνεχιζεις να...βαρας διαλεξε μαλακη αλλιως μετρια..και μονο αν εχεις πολυ μαλακο touch σκληρη.

Εναλλακτικη ιδεα ειναι να χρησιμοποιησεις αντι για πενα τα δαχτυλα που ετσι και αλλιως εχουν πολυ ποιο μαλακο attack απο την πενα(μιλαμε για την ρωγα του δαχτυλου οχι με νυχι μαζι ;)) κτλ κτλ κτλ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως μου αρεσε η προσπαθεια. Παντως θα ηθελα να ακουσω το κομματι και σε χαμηλοτερο τεμπο, νομιζω οτι θα του πηγαινε. (Σορρυ για τους τονους, χαλασε το πληκτρολογιο.)

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

 

@harilatron Χρησιμοποιω και κομπρεσσορα και EQ.

 

@Σταθης Δυστυχως δν εχω oυτε εγω ουτε κανενας φιλος μικρου διαφραγματος... Χρησιμοποιω ενα ανοιχτου που αγορασα πριν 2-3 βδομαδες! (Se 2000)  Ευχαριστω ομως για την συμβουλη

 

@blue Κοιτα αν και ακουγεται παραξενο ετσι γινεται... οταν παιζουμε δν ακουγεται τοσο δυνατο το "attack", ενω στην ηχογραφηση "τονιζεται" αρκετα. Η μια κιθαρα οντως ειναι dreadnought (και μαλιστα μια φτηνη φεντερ :P) ή αλλη ομως που κανει τα μικροτερα σε διαρκεια σολο ειναι μια δικια μου Cοrt Evl A6 http://www.thomann.de/gr/cort_evla6_bks.htm

 

@manosx Οντως ειναι καπως κακοπαιγμενο γιατι οπως ειπα ηταν εντελως προχειρο! Απλα πηραμε μια κιθαρα και αρχισαμε να παιζουμε...

 

@Dreamdancer μπραβο ρε φιλε το attack εννοουσα!

 

@antonisg Οταν βαλουμε κατω τον κωλο μας να ηχογραφησουμε σωστα θα το ακουσεις οπως πρεπει :P

 

@harilatron, pkole , Dreamdancer Ναι εχετε δικιο πρεπει να βελτιωσω το παιξιμο μου (γενικα με πενα δεν εχω εξοικιωθει οσο πρεπει)... Αν και με δαχτυλα βολευομαι περισσοτερο στα arpegio σολο με δαχτυλα μου ειναι λιγο καπως (ασε που λογω της κλασσικης εχω νυχια :P )

 

Και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου