Προς το περιεχόμενο

Word clock


Aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σας!

Εχω συνδεσει σε ενα κοινό word clock δυο καρτες ηχου και ενα κονβερτορα.

Master ειναι η μια καρτα ήχου. Δεν εχω ιδιαιτερο πρόβλημα λειτουργιας, απλα καποιες φορές χανουν τον συνχρονισμό τους και πρέπει να ανοιγω τα DSP settings για να συγχρονιστούν.

Ξέρει καποιος να μου πει αν χρειάζεται ξεχωριστο word clock?

Αληθεύει οτι πάνω απο δύο καρτες ήχου είναι απαραίτητο το αυτόνομο word clock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το Word Clock είναι ένα σημείο αναφοράς σε χρόνο για ψηφιακές συσκεύες.

Προσφέρει κοινό χρονισμό όταν δύο και περισσότερες συσκεύες πρέπει να συγχρονιστούν μεταξύ τους.

Επειδή όμως είναι αναφορά στο χρόνο μόνο, και μετράει τη διάρκεια και την ταχύτητα με την οποία περνούν τα δείγματα, χωρίς διεύθυνση και πληροφορία timecode, το word clock μόνο του δεν είναι αρκετό για να συγχρονίσει απόλυτα δύο συσκεύες και ιδιαίτερα όταν δεν είναι αυτόνομη συσκεύη.

Ο συνδιασμός SMPTE (διεύθυνση) και word clock (ρυθμός) αποδίδει τον απόλυτο συγχρονισμό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Yameth. Αν καταλαβα καλά είναι απαραίτητο το αυτόνομο word clock. Έχεις καποια γνώμη για το

rosendahl - Nanoclocks ή για κάποιο άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα Rosendahl Nanoclocks είναι από τις πολύ καλές περιπτώσεις ιδιαίτερα αν έχεις πολλές συσκεύες και ανήκει στην ίδια ανταγωνιστική κατηγορία με το Apogee Big Ben και&κατ' επέκταση το&Drawmer Μ-clock.
Ανάλογα στις ανάγκες σου σε εισοδο-εξόδους διάλεξε και δεν πέφτεις έξω.

Για λιγότερες συσκεύες και μικρότερο κόστος υπάρχουν και τα Lucid GENx6-96.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον λέω να καταληξω στο Rosendahl, έχω ακούσει καλα λογια και το εχω δει και σε λειτουργια. Το Big ben βέβαια ειναι κορυφαίο αλλα και πανακριβο (3500 ερω)!!!. Τα άλλα ομολογω οτι δεν τα ξέρω και δεν μπορεσα να βρω τιμές.

Παντως Yameth ευχαριστώ για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Ο συνδιασμός SMPTE (διεύθυνση) και word clock (ρυθμός) αποδίδει τον απόλυτο συγχρονισμό.

 

 

Έχω μια κονσόλα ψηφιακή που έχει και SMPTE, επίσης και μια κάρτα ήχου m-audio 24/96 που βγάζει coaxial είσοδο-έξοδο .Πως μπορω να τα συνδέσω?

Προς το παρών δίνει η m-audio word clock στην κονσόλα που είναι συνδεδεμένη με τα coaxial in-out είναι σωστό αυτό?

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προς το παρόν και εφ'όσον δεν έχεις εμφανή προβλήματα, αλλά και δεν συνδέεις και τρίτη συσκεύη στην αλυσίδα, είναι οκ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η coaxial σύνδεση της M-Audio 24/96 είναι S/PDIF. Η S/PDIF μεταφέρει το σήμα συχρονισμού "ενσωματωμένο" στο ακουστικό σήμα. Με άλλα λόγια, σε αυτή την περίπτωση το audio σήμα είναι self-clocking και δεν χρειάζεσαι Word Clock ή SMPTE.

 

Από εκεί και πέρα, όπως έγραψε και ο yameth, εφόσον δεν έχεις τρίτη συσκευή (ή ακόμα και να είχες, εφόσον δεν έχεις προβλήματα) είσαι ΟΚ.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου