Προς το περιεχόμενο

Υποτίμηση αγγλικής λίρας & αθέμιτος ανταγωνισμός


tjflea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω με τον Jasemeister ...

 

... και θέλω να προσθέσω επίσης το γεγονός ότι οι "ηλεκτρονικές αγορές" είναι ένα νέο μοντέλο διάθεσης αγαθών για το οποίο καμία κρατική νομοθεσία δεν ήταν επαρκώς προετοιμασμένη, ιδιαίτερα στα θέματα φορολογίας αλλά και ανταγωνισμού, κυρίως λόγω του ότι συναλλαγές γίνονται άμεσα και παγκόσμια.

 

Στην συγκεκριμένη αγορά των μουσικών οργάνων, στην χώρα μας, αυτό αναμφισβήτητα ήρθε σε όφελος του αγοραστή. Το ίδιο έγινε π.χ. και με τα ξενόγλωσσα βιβλία, βλέπε Amazon. Και φυσικά κάθε έμπορος είναι ελεύθερος να στήσει το δικό του ηλεκτρονικό μαγαζί και να διεκδικήσει ένα μέρος της αγοράς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

edaksei afou kserete oloi ti ginetai dn exw na pw tpt allo. allwste einai i nootropia t ellina na min akouei tpt pera apo tn diki t apopsi. kyrie Jasemeister mallon eiste k administrator... sas parakalw mi xlevazete afou dn eiste oikonomologos. afta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

foititis oikonomikwn kai de xlevazw kanenan me poiimatakia k stixakia

 

Το καλοκαιρι λοιπον θα ερθει η ωρα σου για διακοπες και το ιδιο και για το αγγλακι φοιτητακι οικονομικων. Αυτο ομως θα θελει πιο πολλες στερλινες πια για να παει οπου και εσυ, ενω εσυ θα πηγαινεις στο ιδιο μερος με λιγοτερα ευρω. Εσυ θα εισαι πιο πολυ καιρο εκει, πιο μαυρισμενος, πιο ανετος, με λεφτα που φτουρανε στην τσεπη σου. Ποιος εχει περισσοτερες ελπιδες στα γκομενικα των διακοπων εξαιτιας των παγκοσμιων οικονομικων συμβαντων? Εσυ η αυτος? Αυτο και αν ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος. Θα τους παρεις και την κιθαρα για ενα κομματι ψωμι, θα τους παρεις και τις γκομενες, βγαινεις και διαμαρτυρομενος!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tjflea μην τα παίρνεις προσωπικά όλα εδώ μέσα.

Aλλά κι εσύ εκτέθηκες.

 

Ως φοιτητής οικονομικών θα πρέπει να γνωρίζεις πότε μια χώρα υποτιμά το νόμισμα της (devaluation) και πότε το νόμισμα χάνει αξία λόγω της διεθνούς συγκυρίας προσφοράς και ζήτησης χρήματος (depreciation).

 

Ο "αθέμιτος ανταγωνισμός" ήταν ακόμη περισσότερο ατυχής έκφραση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαιρι λοιπον θα ερθει η ωρα σου για διακοπες και το ιδιο και για το αγγλακι φοιτητακι οικονομικων. Αυτο ομως θα θελει πιο πολλες στερλινες πια για να παει οπου και εσυ, ενω εσυ θα πηγαινεις στο ιδιο μερος με λιγοτερα ευρω. Εσυ θα εισαι πιο πολυ καιρο εκει, πιο μαυρισμενος, πιο ανετος, με λεφτα που φτουρανε στην τσεπη σου. Ποιος εχει περισσοτερες ελπιδες στα γκομενικα των διακοπων εξαιτιας των παγκοσμιων οικονομικων συμβαντων? Εσυ η αυτος? Αυτο και αν ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος. Θα τους παρεις και την κιθαρα για ενα κομματι ψωμι, θα τους παρεις και τις γκομενες, βγαινεις και διαμαρτυρομενος!

Αυτό κι αν είναι μάθημα οικονομικών...!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε tjflea

το οτι είσαι φοιτητής σε κάποια οικονομική σχολή δεν λέει τίποτα.

Οπως τίποτα δεν λέει και το οτι εγώ είμαι απόφοιτος μιάς τέτοιας σχολής (και θεωρητικά τουλάχιστον της καλλίτερης).

Η επιστήμη των Οικονομικών είναι μία πολύ περίεργη επιστήμη.Για την ακρίβεια είναι μία "είμαι και δεν είμαι" επιστήμη.Κάτι σαν σαν την ψυχιατρική.Μία επιστήμη,ουσιαστικά στα σπάργανα που έχει να διανύσει ακόμα τεράστιες αποστάσεις,τουλάχιστον σε επίπεδο μακροοικονομίας,γιά να μπορέσει να γίνει μία απόλυτα αξιόπιστη επιστήμη (αν γίνει ποτέ).

Τραγική απόδειξη των λεγομένων μου η παταγώδης αποτυχία και των 2 μεγάλων (και τελείως αντιθέτων) οικονομικών σχολών-θεωριών.

Αυτό όχι επειδή το λέω εγώ φυσικά,ο τελείως ασήμαντος οικονομολογογίσκος αλλά επειδή τυχαίνει να είναι και η γνώμη των σπουδαιοτέρων οικονομολόγων στον πλανήτη (ένθεν και ένθεν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφορά στην "Αγορά" λοιπόν!

 

Απαγορεύονται τα greeklish σε παρακαλώ κάνε "τροποποίηση" στα ποστς σου tjflea γιατί θα σου τα σβήσει κάποιος moderator.

 

Το "ποίημα" ήταν spontaneous (combustion?), λυπάμαι αν το πήρες προσωπικά δε χρειάζεται να φορτώσεις γιορτινές μέρες.  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

President Harry S. Truman once said he wanted an economist who was one-handed.  Why?  Because his economic advisors would typically give him economic advice stating, "On the one hand….And on the other...."

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου