Προς το περιεχόμενο

ToneLab SE και θόρυβοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και ευχές για οτι ποθείτε...

Θα ήμουν ευτυχής αν,οι πολλοί και σοφοί κιθαρογκουρού που συχνάζουν στο noiz,φωτίσουν κι εμένα τον άσχετο.

Παίζω κλασσική κιθάρα κι απο "ηλεκτρισμό"...μαύρα μεσάνυχτα.

Eχω μια Guild sf με σκάφος απο σέβεντις κι έναν Carvin X-60A.

Η κιθάρα φοράει humbackers Gibson νομίζω κι ως εδώ όλα καλά,είναι δηλ. ψιλοαθόρυβη.

Οταν όμως τη βάλω στην πεταλιέρα ToneLab SE στους "καθαρούς" ήχους, φυσάει και βαβουριάζει αγρίως !

Αυτό συμβαίνει ασχέτως αν η πεταλιέρα συνδέεται με τον ενισχυτή ή τον μείκτη μου.Οταν χρησιμοποιώ το pedal effect:" Acoustic", το hiss είναι πανταχού παρόν ακόμη και με κλειστό gain της κιθάρας κι αφού το ανοίξω προστίθεται κι ένα "τζιζζζ". Ολα αυτά,είναι απαγορευ-

τικά δυνατά για να ηχογραφήσεις οτιδήποτε.

Επίσης, στα ακόρντα βγάζει krackls & pops και με απελπίζει.Αν δε, χαμηλωσω πολύ την έξοδο της κιθάρας

γιά να ελλατωθεί ο θόρυβος τότε χάνω και τα ωφελήματα του toneLab SE, οπότε ...τζίφος!

Τι δεν κάνω σωστά και που μπορεί να βρίσκεται το πρόβλημα ?      (Τα καλώδιά μου ειναι ΟΚ...)

 

ps:Τα πολύμπριζα παίζουν κάποιο ρόλο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εχεις ρίξει αρκετά το gain από τις ρυθμίσεις των "ενισχυτών" στους καθαρούς ήχους?

Αν η κιθάρα σου έχει κάμποσο output λογικό είναι να βρωμίζει. Ο acoustic simulator "σπρώχνει" τα πρίμα και δεν είναι απίθανο αναδεικνύει το -έτσι κι αλλιώς- υπάρχον φύσημα.

Επίσης... αν υπάρχει compressor..... μείωσε το compression.

Εν ολίγοις....μου φαίνεται ότι απλά με τα settings που έχεις απλά αναδεινύεις τον φυσιολογικώς υπάρχοντα θόρυβο.  :)

 

Για τα crackls και pops... έλεγξε το καλώδιό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το πιο απλο σου preset που εχει προβλημα και γραψε εδω τι ρυθμισεις εχεις βαλει σε καθε ενεργοποιημενο εφφε να δουμε μηπως κανεις κατι λαθος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατα το GLOBAL.

Θα εμφανιστει στην οθονη μια ενδειξη LN ή μια ενδειξη ΑΡ.

Αν εχει εμφανιστει LN (που ειναι και το πιθανοτερο) με τα κουμπακια του πανω-κατω (αυτα που εχουν πανω τους τα βελακια) γυρισε την σε ΑΡ

 

επισης το volume knob (αυτο που ειναι στο πισω μερος της πεταλιερας) βαλτο στα 3/4 και οχι στο τερμα.

 

αν κανεις ολα τα παραπανω και οι θορυβοι επιμενουν μαλλον εχεις βαλει πολυ υψηλα τα channel volumes,απενεργοποιησε εντελως τους ενισχυτες εχεις ακομα θορυβο?(επισης συνεκρινε το level του σηματος οταν εχεις την πεταλιερα bypass με αυτο που εχεις οταν την εχεις on,πρεπει να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τους "κιθαρογιατρούς χωρίς σύνορα" για την ανταπόκριση!

Ομως,εξακολουθώ να μη βρίσκω άκρη...

 

1.Προς harilatron:A.Τα gain και οι ρυθμίσεις ενισχυτών είναι ΟΚ

                       B.Τα καλώδια ειναι καινούργια (30 γιούρο τα 4 m)

                       Γ.Δεν χρησιμοποιώ compression

Τέλος,έχεις δίκιο γιά ενίσχυση θορύβων που προΰπάρχουν.

Το θέμα είναι, τι κάνουμε γι' αυτό... Εχεις να συστήσεις κάτι για gate

πριν ή μετά την ηχογράφηση ?

 

2.Προς superfunk:Το Global τόχω ΑP και  volume knob εκει που πρέπει. Επίσης,το gain είναι το ίδιο με την πεταλιέρα on&off

                   

Tι να φταίει (δις), ωρέ παληκάρια ?

 

Μάλλον πρέπει να βαδίσω τον πικρό δρόμο του τσεκ απ σε κιθάρα

κι ενισχυτή...

                     

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να βαλεις αλλη κιθαρα πανω να δεις αν συμπεριφερεται το ιδιο.

Την κιθαρα σου αν την βαλεις σε αλλο ενισχυτη δεν κανει τιποτα?

 

Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με ενα ηχο απ την αρχη και να δεις στην πορεια τι ειναι αυτο το "κατι"

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου