Προς το περιεχόμενο

The average guitar-joe poll 2008



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Guitars, Bass & Amps είναι μακράν το πιο Hot κομμάτι του ΝΟΙΖ. Υπάρχουν πολλές απόψεις, τις υπερασπιζόμαστε με ποικίλους τρόπους και οπωσδήποτε φανατικά! Από τα low budget μέχρι το άφθαστο boutique ή vintage, από τα ξύλα μέχρι το βζζζ, από την προσομοίωση μέχρι το αυθεντικό.

 

Το 2008 λοιπόν σε ποιά φάση βρισκόμασταν; Που δώσαμε βαρύτητα ώστε να βρεθούμε ενα βήμα πιο κοντά στην Ιθάκη μας; Ανακαλύψαμε κάτι καινούριο; Απομυθοποιήσαμε κάτι που θεωρούσαμε κορυφή; Εκπλαγήκαμε ευχάριστα από κάτι που δεν το περιμέναμε; Η προσέγγισή μας προς τον ήχο παρέμεινε σταθερή ή μήπως άλλαξε;

 

Ψηφίστε για το τι σας εκφράζει περισσότερο και εξηγήστε γιατί να συζητήσουμε γύρω απ'αυτό και πιθανώς να μάθουμε και άλλα πολύτιμα πράγματα ο ενας απ'τον άλλο  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μονο περισσοτερο ψαξιμο στην πεταλιερα, γιατι κιθαρα/ενισχυτες κλπ δεν επαιζε να παρω καινουρια :P ::)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που δώσαμε βαρύτητα ώστε να βρεθούμε ενα βήμα πιο κοντά στην Ιθάκη μας;

 

Δεδομενου οτι εδω και... 20 χρονια παιζω πανω κατω με τις ιδιες κιθαρες (tele/strat) & τον ιδιο ενισχυτη (Boogie Mark) & δεν εχω βρει κατι καλυτερο για εμενα, απλα εψαξα λιγο περισσοτερο την πεταλιερα μου (VOX TL) για ακομα καλυτερους και ενδιαφεροντες ηχους (& για αλλη μια φορα διεπιστωσα ποσο τεμπελης ημουν.. ;D)

 

Ανακαλύψαμε κάτι καινούριο;

 

ανακαλυψα  τον κορυφαιο κομπρεσσορα ever (EH Black Finger) που απο μονος του μου εδωσε ενα ...20% καλυτερο ηχο ,αυτο το μηχανακι ειναι το best thing since sliced bread για εμενα.

 

Απομυθοποιήσαμε κάτι που θεωρούσαμε κορυφή;

 

οχι ,εξακολουθω να πιστευω οτι με μια αξιοπρεπη  καλοσεταρισμενη κιθαρα ,εναν αξιοπρεπη λαμπατο ενισχυτη & λιγα απλα & καλα εφε the sky is the limit if you know what you want and how to get it. ;)

 

Η προσέγγισή μας προς τον ήχο παρέμεινε σταθερή ή μήπως άλλαξε;

 

σταθερη (σαν την ποιοτητα της ΤΟΥΟΤΑ ενα πραμα... ;D ;D) ,οποτεδηποτε παρεκλεινω απο αυτο που ξερω και αυτο που εμπιστευομαι (tele & πεντακαθαρος λαμπατος ενισχυτης με μεγαλο headroom & την tonelab μου) ακουγομαι μαυρα χαλια... ;D ;D

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το οποιο πραγματικα μου εκανε την μεγαλυτερη εντυπωση τον χρονο που μας περασε ηταν ο Fender Pro Junior. Το ενισχυτακι ειναι αποκαλυψη! Παιγμενο δε μεσα απο 4x12, 2x12 ειναι πραγματικο κτηνος!!! Συνεργαζεται αψογα με οτι πεταλι και αν του βαλεις και αν βαλεις το volume στο 12  :o (χωρις κανεναν στο στουντιο βεβαια!) εχει το πιο τελειο crunch που εχω ακουσει!!! Και σαν να μην εφταναν αυτα, ζυγιζει γυρω στα 10 κιλα και με το 10'' ηχειο του παιζεις αξιοπρεπως παντου. (οχι προβες και στουντιο αλλα σε διακοπες σπιτια φιλων κλπ ειναι super)

 

Επισης πολυ μεγαλη εντυπωση μου εκανε το ziggy του electrictabs. Για ακομα μια φορα οτι πιο natural sounding -3D - ακομπρεσαριστο εχω ακουσει απο πεταλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάλια πιό πολύ, λίγο πιό πίσω αναβαθμίσεις σε έγχορδα (μαγνήτες/hardware).

Δεν με παίρνει προς το παρόν να gas-οθώ λόγω χώρου/χρημάτων.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, ταπεινά ( :)) με το F104 και τον ανπαίχταμπλ Roland CΒ 100 καθώς και τα πετάλια μου...

Προσθήκη για το 08 ήταν το Electro Harmonix Bassballs και ένα JAM Fuzz Phrace το οποίο έδωσα τελικά, λόγω οικονομικής στενότητας (βλ. μπιλόου).

 

Μετά λοιπόν από διάφορες οικονομίες κλπ, είμαι έτοιμος να χτυπήσω οσονούπω ένα 5άρι Musicman stingray με τη βοήθεια πάντα, γνωστού μέλους του νόιζ (το nick του αρχίζει με flea και τελειώνει σε mail, βρείτε και κερδίστε).

Λογικά σύντομα θα έχουμε εξελίξεις..... (Πάρη ακούς;  :))

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαλύψαμε κάτι καινούριο;

 

Αυτό που ανακάλυψα (καθώς δεν είχα καμία εμπειρεία στο παρελθόν) ήταν πως με ένα σοβαρό ενισχυτή μαθαίνεις να χρωματίζεις και να δίνεις χαρακτήρα στο παίξιμό σου χωρίς να χρειάζεσαι τίποτα πέρα από ...ένα αξιόπιστο καλώδιο  ;D ;D Μετά απο αυτό τα εφέ τα βάζεις με άλλο μάτι... (και η GT8 παραμένει για αξιόπιστο back-up  ;) )

 

edit: Ψήφισα όμως όλο το signal chain διοτι κατάλαβα επίσης ότι όλα παίζουν ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για'μενα φετος ηταν χρονια αλλαγων γενικοτερα.

 

Καταρχην τελος τα 100 βατ(DSL),μεσα τα 15.

 

Η καλυτερη μου αγορα για το '08 ηταν το κανουριο Tube distortion της Ibanez.

 

O συνδιασμος 2 Μullard EL 84 στο 6-7(VC15),πεταλι με 1 sovtek 12AX7 κ Greenback 12αρι μου πηρε το μυαλο.

 

Τωρα ο καινουριος Laney GH50 που αγορασα πριν λιγο καιρο ακομα δεν μου λεει κ πολλα.Iδωμεν.

 

Ψηφιζω πεταλι.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ψηφισα πεταλια (πεταλιερα εχω για την ακριβεια) γιατι με αυτο ασχολειθηκα περισσοτερο.....αυτο βεβαια που ηθελα να κανω μεσα στο 2008 ηταν να χτυπησω μια lp standard αλλα δεν τα καταφερα.... οποτε μεσα στο 2009 ελπιζω να τα καταφερω......

 

Οσον αφορα ηχους κλπ....μεσα στο 08 κατεβηκε το gain λιγο (λιγο ομως) και σηκωθηκε  :P το μπασο...

Ολα τα αλλα σταθερα cetteris paribus  :P

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου