Προς το περιεχόμενο

Ποιοί βοηθούν νέους μουσικούς;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε παρεξηγησες αν νομιζεις οτι ειμαι αρνητικος σε μια τετοια ενεργεια.Απλα λεω οτι αυτο το πραμα γινεται και το κανουν ολοι οσοι ξερω προσωπικα απο εδω μεσα για παραδειγμα.Δε γινεται να βγει ομως καποιος και να πει,να εγω το κανω, γιατι θα φανει σαν να το κανει για να του πουμε μπραβο ενω ειναι μια ενεργεια τοσο αυτονοητη που δε χρειαζεται να συζηταμε.Εξαλλου οι συζητησεις συνηθως μενουν συζητησεις και οι πραγματικες ενεργειες ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικα τα λογια του τυπου στο βιντεο μετα το performance των παιδιων ηταν ολα τα λεφτα. Μακαρι να εμπαινε το μαθημα "Τεχνη" (Art) στα σχολεια. ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειχαμε καλυτερους οχι μονο μαθητες αλλα και ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

Οπως ειχαμε και μια συζητηση με τη γυναικα μου, το θεωρω ως και ΑΠΙΘΑΝΟ να ηταν καποιοι απο αυτους που "τα σπανε" με τις κουκουλες, ατομα με (εστω υποτυπωδη) καλλιτεχνικη παιδεια

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τα λογια του τυπου στο βιντεο μετα το performance των παιδιων ηταν ολα τα λεφτα. Μακαρι να εμπαινε το μαθημα "Τεχνη" (Art) στα σχολεια. ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειχαμε καλυτερους οχι μονο μαθητες αλλα και ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

 

Αυτό είναι το βασικό, κ όχι να βασιστεί η διαπαιδαγώγηση των νέων ατόμων στο φιλότιμο του καθενός μας.  :-\

Θέλει θεσμικά μέτρα δλδ. Εκ βάθρων αλλαγή του εκπ. συστήματος, υποδομές κοκ.

 

Βέβαια, εμάς ο καθηγητής στο γυμνάσιο, μας έβαζε κ dvd των scorpions την ώρα της μουσικής, οπότε μπήκαμε σε σωστό δρόμο από μικροί  ;D  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, εμάς ο καθηγητής στο γυμνάσιο, μας έβαζε κ dvd των scorpions την ώρα της μουσικής, οπότε μπήκαμε σε σωστό δρόμο από μικροί  ;D  ;D

 

Ειδες?

Εγω οταν πηγαινα γυμνασιο οποιοι ακουγαν(-αμε) Scorpions ηταν αλητες.

Οταν λεω παντως να μπει το μαθημα Τεχνης δεν το εννοω με dvd των scorpions (μονο) και ουτε αυτη η τεχνη να ειναι ΜΟΝΟ η μουσικη. Εννοω ΣΟΒΑΡΗ ενασχοληση με την τεχνη σε οποια της μορφη, αναλογα με το που εχει κλιση ο καθενας. Ομως αυτο ισως να συνεπαγεται με παραπανω ωρες του παιδιου στο σχολειο κατι που οι σημερινοι σκερβελεδες ουτε να το ακουσουν, κι ας εχουν τσαμπα ωδειο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.pi-schools.gr/

 

στα διδακτικα πακέτα πάτε για να δειτε τα βιβλια μουσικης κ τα υπολοιπα βεβαια.Στο Εκπ/κό υποστηρικτικό υλικό θα βρειτε λογισμικο για ολα τα μαθηματα.

 

Το θεμα ειναι που λειτουργουν ολα αυτα κ πως.Πολλα πραγματα δεν εχουμε ή δεν εφαρμοζουμε σαν κράτος αλλα συνεχίζουμε να ψηφίζουμε την παπαρήγα την καλή.

 

Σκοπευω να συνεχίσω να κανω διαφορα με μουσικη στα σχολεια που θα ειμαι.Εστω κ για να ικανοποιουνται,περνούν καλα τα παιδια.Να νομιζουν οτι κανουν κατι κ να μπαινει το μικροβιο μεσα τους.Γνωστο οτι η τεχνη εξημερώνει κ διαμορφωνει τους ανθρώπους.

 

Υ.Γ.Αν θα παιζει ολη τη μερα τζαζ στην αιθουσα μεσα θα κάνει τπτ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Υ.Γ.Αν θα παιζει ολη τη μερα τζαζ στην αιθουσα μεσα θα κάνει τπτ?"

 

Ναι, θα φυγουν ολοι και θα γεμισεις τα παιδια με απουσιες :P

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της διδασκαλίας της "τέχνης" αντιμετωπίζεται πρωτίστως απαξιωτικά απο τους ίδιους τους διδάσκοντες.

Επίσης, σε καμία περίπτωση δε θα έπρεπε η όποια διδασκαλία να μετατρέπεται σε προβολή των ιδιαίτερων προτιμήσεων του διδάσκοντα στους μαθητές του. Και τελευταία, η ενασχόληση με την μουσική αλλά και με άλλες μορφές τέχνης, πέρα απο το ελαφρώς "γραφικό" ότι "εξημερώνει τα ήθη", εξασκεί και την μνήμη, την αισθητική αντίληψη και τέλος πάντων κάνει το μυαλό πιο κοφτερό. Σα να λύνεις ας πουμε 10 σουντοκου στην καθισιά :)

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, εμάς ο καθηγητής στο γυμνάσιο, μας έβαζε κ dvd των scorpions την ώρα της μουσικής, οπότε μπήκαμε σε σωστό δρόμο από μικροί

Σε εμας ειχε δωσει απο μια κασσετα με κλασικη μουσικη και μας ειπε: κρατηστε την καπου ωστε να μην χαθει, σε καποια χρονια θα την αναζητησετε. Αν οχι, τοτε κατι δεν παει καλα... και ειχε δικιο.

τους ίδιους τους διδάσκοντες.

Δημοσιοι υπαλληλοι λεγονται...  ;)

 

Παντως mscmkr στην επαρχια υπαρχουν περισσοτεροι που βοηθουν αφιλοκερδως, σαφως ομως εχουν περισσοτερο ελευθερο χρονο και λιγοτερη πιεση λογω δουλειας ή και οικονομικων. ο πρωτος μου δασκαλος κιθαρας, μου χρεωνε ωριαιο μαθημα και παντα καθομασταν 2. Καποια μερα που η κιθαρα μου ειχε πεσει (ξηλωθηκε το φερμουαρ της θηκης στο δρομο) την κρατησε να την σεταρει και μου εδωσε την prs του(!!!) για να μελετησω τις ασκησεις που μου εδειξε. Αλλα... στην τελικη δεν εμαθα τιποτα επειδη ημουν ξεροκεφαλος (14-15 τοτε) και ξαναασχοληθηκα μονος μου στα 20. Πιστευω ομως πως για να προσφερεις αφιλοκερδως οποιαδηποτε βοηθεια, υλικη ή διδακτικη, πρεπει να εχεις πολλα απο τα προβληματα σου λυμενα και να εισαι γενικα αισιοδοξος, πραγμα δυσκολο τη σημερον ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου