Προς το περιεχόμενο

Βρήκαμε το παλιό Πικαπ


Konna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!  ;D

 

είμαι καινούρια σε αυτό το φόρουμ και βλέπω ότι καλύπτει πάρα πολλά θέματα  :)

 

έχω ένα θεματάκι με ένα παλιό πικάπ και θα ήθελα τι γνώμη σας...

(δεν άνοιξα καινούριο τόπικ γιατί δεν ήξερα που να το ανοίξω)

 

Λοιπόν... ανακαλύψαμε στο σπίτι ένα παλιό πικάπ που είχαν αγοράσει οι γονείς μου πριν καμιά 20αριά χρόνια (μπορεί κ παραπάνω). Είναι Schneider MIDI 2570 και γράφει ότι είναι: stereo player - synthesizer tuner - graphic equalizer - double cassete deck όπως γράφει δηλαδή γιατί εγώ δεν είμαι σχετική.

 

Δοκιμάζοντας το, ανακαλύψαμε ότι το ραδιοκασετόφωνο δουλεύει κανονικότατα και μάλιστα πιάνει και μεγάλες εντάσεις. Όμως το πικάπ παίζει το δίσκο, χωρίς να μεταφέρει τον ήχο στα ηχεία. Αν σκύψεις πάνω απο το δίσκο την ώρα που παίζει μπορείς να ακούσεις κάτι που μοιάζει με γρατζούνισμα αλλα τελικά είναι τραγούδι.

 

Κι έχω 2 ερωτήσεις: πρώτον, ξέρετε αν επιδιορθώνεται? δεύτερον, αν επιδιορθωθεί, αξίζει τίποτα σαν ηχοσύστημα? η τζάμπα πιάνει (τόσο πολύ) χώρο?

144520356_0127.thumb.jpg.1c1092ada7a5653580cf4f307ffbed0b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μονο συναισθηματικης φυσεως αξια.... Απο αποψη ποιοτητας ηχου κλπ μαλλον οχι! ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ο κατα 10 χρονια μεγαλυτερος αδερφος μου που με μυησε στη μουσικη εχει ενα πολυ καλο στεροφωνικο και ΠΟΛΛΑ βυνιλια (metal) αλλα δεν εχει πικαπ...θα ηθελα να του κανω ενα δωρο στα γενεθλια του...πιο ειναι το κοστος?

 

o ενισχυτης ειναι yamaha, δεν ειναι λαμπατος αλλα ειναι τουρμπο μηχανημα, γαμηλιο δωρο απο 3 κολλητους του. αν σας βοηθησει τι μοντελο ειναι να φροντισω να το μαθω!

 

δε μιλαω για ενα MK-2 αλλα για ενα αξιοπρεπες που να μπορει να ευχαριστηθει τη βυνιλιοcollection του

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Konna:

stereo player= παίζει stereo (ουάου!)

synthesizer tuner= ψηφιακό ραδιόφωνο

graphic equalizer= γραφικός ισοσταθμιστής, μπάσα-μεσαία-πρίμα

double cassete deck= διπλή καμπίνα κασσέτας

 

Εφόσον ράδιο και κασέτα λειτουργούν, το πιθανότερο είναι

α) να θέλει το πικαπ καινούργια βελόνα, πας αγοράζεις μια και αντικαθιστάς

β) να έχουν κοπεί τα καλώδια μέσα που δίνουν σήμα στον ενισχυτή γιαυτό και δεν ακούγεται πας σε τεχνικό ράδιο-Tv και πιθανότερο στο φτιάχνει

γ) δεν ξέρω/άλλο δεν είμαι τεχνικός πληκτράς είμαι....

 

Αν είχε και cd player το σύστημα θα ήταν πολύ μπροστά για το 87 που βγήκε...

Από ήχο αν έχεις γιαγιά/παπού κάντο τους δώρο!

 

 

beer 05:

1.www.thorens.com

2. Τι σημαίνει "αξιοπρεπές"? Τα Technics ΜΚΙΙ είναι ό,τι πιο αξιοπεπές έχει βγει ποτέ!

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thorens MKII ftw!!!

 

Thorens+http://www.tsakiridis-devices.com/integrated_amplifiers.html=  8)

 

 

φύγαμε offtopic και δεν κάνει... only for those who know!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

beer 05:

1.www.thorens.com

2. Τι σημαίνει "αξιοπρεπές"? Τα Technics ΜΚΙΙ είναι ό,τι πιο αξιοπεπές έχει βγει ποτέ!

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

 

το MKII δεν ειναι μονο αξιοπρεπες, ειναι επαγγελματικο καθως και ακριβο...οταν λεω αξιοπρεπες εννοω καταρχην οχι επαγγελματικο (λογω κόστους) και αξιοπρεπες ωστε να ευχαριστηθεις την ποιοτητα του βυνιλιου σε ενα καλο στερεοφωνικο.

 

γυρω στα 200€ ισως...αντε 300€ παντως μη παμε σε υπερβολες

 

σας ρωταω γιατι αν και προλαβα βυνιλιο, κασσετα εποχη όπως και ναχει ειμαι της γενιας cd, mp3 και δεν εχω ιδεα απο πικαπ, μονο τα MKII ξερω και τα Stanton.

 

αν μπορεις να με διαφωτισεις αν εγινα πιο κατανοητος :P

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει, λίγοι ασχολούνται πλέον... το βινύλιο είναι philosophy...

 

Αν θες φτηνό πικαπ drive belt και δε θες να ξοδευτέις πολύ, υπάρχουν τα Gemini TT01. MKII στα 130Ε, μετά πας Stanton, Technics direct drive πιο ακριβά κτλ

Τα Thorens είναι όμως κορυφή αλλά και ξεκινάνε στα 300Ε.

 

Αν θες να πάρεις κάτι να κρατήσει καμιά 100ρια χρόνια διάλεξε direct drive όχι belt.

Και Technics μπορεί να βρείς στα 200 πάντως.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το θεμα ειναι για μηχανηματα παλαιας τεχνολογιας,θα ηθελα αν ξερει καποιος καποιο καταστημα που διαθετει παλια ανταλλακτικα,να μου το συστησει.Προκειται για μια πολυ παλια αλλα καλη Nordmende τηλεοραση,αυτες με την ωραια ξυλινη κασα και τον αληθινο στερεοφωνικο ηχο.

Λοιπον,ψαχνω να βρω ενα βυσμα,πολυ παραξενο που εχει για τα ακουστικα της,σαν του midi,μονο που αντι  για 5pin αυτο εχει 4 pin

MAHNAMAHNA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το θεμα ειναι για μηχανηματα παλαιας τεχνολογιας,θα ηθελα αν ξερει καποιος καποιο καταστημα που διαθετει παλια ανταλλακτικα,να μου το συστησει.Προκειται για μια πολυ παλια αλλα καλη Nordmende τηλεοραση,αυτες με την ωραια ξυλινη κασα και τον αληθινο στερεοφωνικο ηχο.

Λοιπον,ψαχνω να βρω ενα βυσμα,πολυ παραξενο που εχει για τα ακουστικα της,σαν του midi,μονο που αντι  για 5pin αυτο εχει 4 pin

 

Εγώ ξέρω αυτό από παλιό πικαπ Fidelity του 77, αλλά είναι 5 pin in RCA.

Το είχα βρει σε μαγαζί με dj εξοπλισμό, νομίζω σε ανάλογα πρέπει να ψάξεις κάπου θα έχει ξεμείνει κανένα από το 80!

DSC00021.thumb.JPG.63ee46b73af5e65fa1c636705a758f7b.JPG

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου