Προς το περιεχόμενο

ESP vs LTD Alexi Laiho Signature Model


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...χαζευω τις τιμες για την συγκεκριμενη κιθαρα - η αποκλιση τιμης τραγικα μεγαλη ενω τα χαρακτηριστικα τους σχεδον ιδια!!!

 

για του λογου το αληθες : LTD : http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_alexi_600_duncan_bk.htm

 

και ESP : http://www.thomann.de/gr/esp_alexi_laiho_wh.htm      μιλαμε για 2600 ευρω διαφορα...

 

γιατι ομως? Περα απο το λογοτυπο της ESP και τη μοστρα...υπαρχει και κατι αλο που δε βλεπω η δεν αντιλαμβανομαι που δικαιολογει την τοσο μεγαλη διαφορα της τιμης?

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως εχει αρχισει να παιζει ρολο στ αυτια μας και η χωρα κατασκευης οποτε αν διαβασεις οτι ειναι απο κορεα ειναι πολυ banal...δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...

 

εγω γενικα ειμαι του δογματος αν εχεις τα φραγκα παιρνεις την ακριβη...αν δεν τα εχεις παιρνεις την φθηνη...ακομα κι αν ακουγονται πανω κατω το ιδιο που ειμαι πανω κατω σιγουρος οτι το ιδιο θα ακουγονται..

 

αυτο που εχω καταλαβει με τον καιρο ειναι οτι σε καποιες εταιριες κυριως που βγαζουν μεταλ κιθαρες αφου η βρωμα ειναι βρωμα και αυτο δεν αλλαζει αυτο που διαφερει ειναι η ποιοτητα κατασκευης και οχι η διαφορα στον ηχο...

 

μπορει να λεει οτι ειναι φτιαγμενες απο ιδια ξυλα αλλα υποθετω καποια θα ειναι απο καλυτερη παρτιδα και ισως λιγοτερα κομματια και η αλλη το αντιθετο...επισης την ποιοτητα την καταλαβαινεις πολλες φορες στο μπρατσο,ταστα και δουλεια που εχουν κανει στα inlays...αρκετες φορες και στην βαφη του...λεπτο-χοντρο στρωμα κλπ...

 

επισης παιζει να ειναι και τα ιδια ξυλα της πλακας λεω εγω απλα λογω του φθηνοτερου εργατικου δυναμικου πωλουνται και λιγοτερο οι ltd...αλλα για να πω την κρυφη μου αληθεια εχει αδικηθει η ltd..ειναι καταπληκτικα οργανα και ειμαι σιγουρος οτι με κλειστα τα ματια δεν θα καταλαβαινα διαφορες με την αντιστοιχη esp...και μιλαω βεβαια για τα μοντελα ανω των 600-700 ευρο...

 

κατι αλλο πολυ σημαντικο ειναι οτι πολλοι σνομπαρουν το λογοτυπο ltd...αν εγραφε esp2 guitars ας πουμε η esp classic series τοτε ολοι θα κανανε αμαν και πως να αποκτησουν μια....

 

και για να μην το πολυκουραζω πολλους δεν τους ενοχλει η μεξικανα φεντερ γιατι γραφει φεντερ...αν εγραφε squier και η μεξικανα ελα να μου πεις αν θα πουλαγε...

 

το ιδιο και η gibson...βαζει το λογοτυπο και μου πουλαει οργανα χωρις λουστρο και με dot inlays στα 600-700 και ο αλλος το παιρνει γιατι λεει gibson...και το προτιμαει απ το να βρει μια epiphone custom που σιγουρα θα ειναι καλυτερη...

 

ετσι παει δυστυχως...παντως για τις ltd εγω εχω  να πω και μαλιστα για τα signature μοντελα οτι ειναι καταπληκτικα και πολυ καλυτερα για το ειδος που εχουν φτιαχτει απο πολλες μαρκες που εχουν το ΄΄σωστο'' λογοτυπο στο headstock

 

και επαναλαμβανω...ναι ειμαι ψωναρα...αν ειχα τα λεφτα θα επαιρνα την ακριβη ακομα κι αν ακουγονταν το ιδιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να μην το πολυκουραζω πολλους δεν τους ενοχλει η μεξικανα φεντερ γιατι γραφει φεντερ...αν εγραφε squier και η μεξικανα ελα να μου πεις αν θα πουλαγε...

Ακριβως. η μεξικανα με την αμερικανα εχει σχεδον την ιδια αναλογια τιμης με αυτες που παρεθεσες, αλλα πλεον δεν μας φαινεται και εξωφρενικη.

κατι αλλο πολυ σημαντικο ειναι οτι πολλοι σνομπαρουν το λογοτυπο ltd...αν εγραφε esp2 guitars ας πουμε η esp classic series τοτε ολοι θα κανανε αμαν και πως να αποκτησουν μια....

Συμφωνω απολυτα.

και επαναλαμβανω...ναι ειμαι ψωναρα...αν ειχα τα λεφτα θα επαιρνα την ακριβη ακομα κι αν ακουγονταν το ιδιο....

Υπαρχουν βεβαια και τα decals  ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χαζευω τις τιμες για την συγκεκριμενη κιθαρα - η αποκλιση τιμης τραγικα μεγαλη ενω τα χαρακτηριστικα τους σχεδον ιδια!!!

 

για του λογου το αληθες : LTD : http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_alexi_600_duncan_bk.htm

 

και ESP : http://www.thomann.de/gr/esp_alexi_laiho_wh.htm      μιλαμε για 2600 ευρω διαφορα...

 

γιατι ομως? Περα απο το λογοτυπο της ESP και τη μοστρα...υπαρχει και κατι αλο που δε βλεπω η δεν αντιλαμβανομαι που δικαιολογει την τοσο μεγαλη διαφορα της τιμης?

 

thanx

 

Βλέπεις τα specs "χοντρικά". Αν πιάσεις τις 2 κιθάρες θα δεις άμεσα τις διαφορές στη λεπτομέρεια και ίσως και σε κάποιες διαστάσεις (τυπικά η μεγαλύτερη διαφορά είναι στην ταστιέρα και τα τάστα). Αν τσεκάρεις τον τρόπο κατασκευής των ESP και συγκρίνεις με αντίστοιχους κατασκευαστές της αγοράς θα δεις ότι όλοι παίζουν σ'αυτές τις τιμές για τέτοιου είδους κατασκευή οργάνων. Αυτό είναι το επίπεδο τιμών της αγοράς, δηλ. δεν υπάρχει θέμα δουλέματος. Είναι καθαρά στην κρίση σου αν έχεις τα λεφτά και αν οι όποιες διαφορές για σένα δικαιολογούν τη διαφορά τιμής (σε ήχο και playability).

 

Oι LTD γύρω στα 1000 Ευρώ είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ κιθάρες με φοβερή ποιότητα κατασκευής, προσοχή στη λεπτομέρεια και φανταστικά specs. Μη σε απασχολεί η ακριβή ESP, πάρε την LTD και βάλε τα υπόλοιπα 2600 Ευρώ για εναν απίστευτο ενισχυτή και τα απαραίτητα εφέ  ;)

 

το ιδιο και η gibson...βαζει το λογοτυπο και μου πουλαει οργανα χωρις λουστρο και με dot inlays στα 600-700 και ο αλλος το παιρνει γιατι λεει gibson...και το προτιμαει απ το να βρει μια epiphone custom που σιγουρα θα ειναι καλυτερη...

 

Και πολύ καλά κάνει και το παίρνει (όπως και γω μια faded V)! Η κύρια διαφορά στα "specs" Epiphone με Gibson είναι στο string spacing και στην ταστιέρα/τάστα εκτός απ'τους μαγνήτες. Ειδικά άμα σε βολεύουν στο παίξιμο οι κιθάρες με satin φινίρισμα τότε είσαι μια χαρά.

 

Επειδή έχω και την κορεάτικη Epiphone Joe Perry Boneyard με τους Gibson Burstbuckers οι διαφορές στην κατασκευή είναι παραπάνω από εμφανείς (έχω παίξει με αρκετές Epi Custom κινέζες και κορεάτισσες).

 

Τι θέμα είναι τι ψάχνεις, τι σε βολεύει και μέχρι πόσα δίνεις. Μπορεί να σε ικανοποιήσει μόνο μια Custom Shop των 3000 Ευρώ ή μια κινέζα των 300 Ευρώ, if the shit fits wear it  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια,Jackson RR Japan brand new http://cgi.ebay.com/New-Jackson-Stars-Rhoads-RR-Flame-TN02-Neck-THru-549_W0QQitemZ180319543126QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item180319543126&_trksid=p3911.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

 

Ριξε και μια ματια στο google.

 

Περισσοτερες πληρ.http://jacksonstars.fender.jp/

 

Γιατι να δωσεις ενα καρο λεφτα για Ltd?

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια,Jackson RR Japan brand new http://cgi.ebay.com/New-Jackson-Stars-Rhoads-RR-Flame-TN02-Neck-THru-549_W0QQitemZ180319543126QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item180319543126&_trksid=p3911.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

 

Ριξε και μια ματια στο google.

 

Περισσοτερες πληρ.http://jacksonstars.fender.jp/

 

Γιατι να δωσεις ενα καρο λεφτα για Ltd?

 

thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο, αλλά το θεωρώ ξεφτίλα μια κιθάρα τέτοιας τιμής (μιλάω για την ESP) να φοράει EMG HZ. και επίσης το θεωρώ ξεφτίλα να δώσεις τόσα λεφτά για την κιθάρα ενός αρχικαραγκιόζη, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα τελείως.

 

Oι LTD γύρω στα 1000 Ευρώ είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ κιθάρες με φοβερή ποιότητα κατασκευής, προσοχή στη λεπτομέρεια και φανταστικά specs. Μη σε απασχολεί η ακριβή ESP, πάρε την LTD και βάλε τα υπόλοιπα 2600 Ευρώ για εναν απίστευτο ενισχυτή και τα απαραίτητα εφέ  ;)

 

+108986564

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο, αλλά το θεωρώ ξεφτίλα μια κιθάρα τέτοιας τιμής (μιλάω για την ESP) να φοράει EMG HZ. και επίσης το θεωρώ ξεφτίλα να δώσεις τόσα λεφτά για την κιθάρα ενός αρχικαραγκιόζη, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα τελείως.

 

+108986564

 

Συμφωνω πως ειναι πολλα τα λεφτα και δεν αξιζει να πληρωσεις το ονομα, οποιοδηποτε κι αν ειναι αυτο. Aυτος ο αρχικαραγκιοζης ομως οπως τον ονομαζεις απεδειξε πως οι EMG HZ δεν ειναι μαπα μαγνητες (ή και μαπα να ειναι πως δεν παιζουν τρομερο ρολο μιας και εχει φτιαξει ηχαρα που κανει μπαμ πως ειναι COB) οπως ολοι λενε σαν παραμυθακι...ας προσεχουμε λιγο τις εκφρασεις μας ακομα κι αν δε μας αρεσει καποιος...εξαλλου οσο να'ναι αυτος κατι παραπανω απο εσενα εχει κανει και παικτικα δεν νομιζω να τον αγγιζεις...ουτε εγω αν και θα ηθελα...οποτε... (φιλικα και χωρις παρεξηγηση)

 

Παντως κι εγω θα επελεγα την Jackson με κλειστα τα ματια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να πας να τις παίξεις θα ήταν το ιδανικότερο ;) Οχι δεν αξίζει η ESP τα λεφτά αλλά την LTD δεν μπορείς να την πάρεις έτσι στα τυφλά

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου