Προς το περιεχόμενο

Κριτικη ακουστικης Harley Benton HB CG 45


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλαμε για αυτην την ακουστικη κιθαρα, με 38 ευρω:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbcg45.htm

 

 

Η κριτικη της ειναι προχειρη και γρηγορη γιατι αλλιως υπαρχει ο κινδυνος να μου στοιχισει ο χρονος της συγγραφης της κριτικης περισσοτερο απο την κιθαρα.

 

Λοιπον...

 

Ηχος (συγκρινομενος με Cort Earth) μεσαιος και ολιγον μουντος. Παιζει κυριολεκτικα πολυ καλυτερα απο 38 ευρω.

 

Κατασκευαστικα ολα ενταξει και στη θεση τους (κοιτωντας τα πραγματα αφαιρετικα): Τα ταστα δεν εξεχουν, ειναι καλα κομμενα, δεν υπαρχουν εμφανη/μεγαλα "λαθη", δεν υπαρχουν σκεβρωματα, το μπρατσο εχει ωραια αισθηση, το δεσιμο μπρατσου, σωματος ειναι ΟΚ, δεν κανει κοιλιες στο σωμα μπροστα εξαιτιας της τασης που ασκει το μπρατσο, μετα τις δυο μερες σταθεροποιηθηκε και επαψε να μου ξεκουρδιζεται κλπ.

 

 

Προβληματα:

 

1) Το ματ/σατινε φινιρισμα δεν ειναι ακριβως φινιρισμα. Δηλαδη ειναι ματ επειδη δεν ειναι τριμενη. Αν χαιδεψεις την κιθαρα εχει αγριαδες. Με ενα περασμα με μια αλοιφη τριψιματος και ενα υποτυπωδες buffing/γυαλισμα με κρεμα Dunlop 65 (Carnauba) εγινε αεροδρομιο και δη γυαλιστερο. Αυτο το 10λεπτο που εδωσα εγω που για τον κινεζο και την μηχανη θα ηταν 3λεπτο το εχουν περικοψει με λιγα λογια.

 

2) Ειναι ψηλα. Θελει κατα την γνωμη μου τριψιμο στο πλαστικο της γεφυρας κατω στα πινακια να κατεβει. Βαρεθηκα. Υποπεριπτωση του 2 μαλλον: υπαρχει μικρο προβλημα intonation σε κανα δυο χορδες (βγαινουν πιο sharp). Υποθετω οτι αν τις κατεβασω ολιγον τι πιο κατω ισως και να βελτιωθει, οχι οτι παιζει ομως και ρολο, αφου η κιθαρα προοριζεται για ακορντα και slide και οχι για χρηση ταστων κοντα στο 12... Μαλιστα αυτος ειναι και ο λογος τελικα που δεν ασχοληθηκα με το κατεβασμα των χορδων της (προς τι ολα αυτα σε καταστασεις slide + κουρδισμα ανοικτο Ε;)

 

3) Εχει μικροπροβληματα στις λεπτομερειες: Πχ: Στο headstock στο πισω μερος εχει καποια μορφη ελαφρας διχρωμιας σα να τους επεσε πιο αραιο το χρωμα σε ενα σημειο. Στο binding στα dots υπαρχουν ομοιως διχρωμιες (αλλο dot ειναι γυαλιστερο μαυρο, αλλο θωλο μαυρο). Στο εσωτερικο της ειχε ΡΟΚΑΝΙΔΙΑ. Πολλα ΡΟΚΑΝΙΔΙΑ. Μεγαλα ΡΟΚΑΝΙΔΙΑ. Οσο η παλαμη μου λεμε ΡΟΚΑΝΙΔΙΑ. Ο 5χρονος κοντος κινεζος που ζουσε και δουλευε εντος της κιθαρας το ρουτερ του δεν μπηκε στον κοπο να τα φυσηξει να φυγουν (ο ιδιος παντως ειχε φυγει). Επρεπε να την γυριζω αναποδα και να την ταρακουνησω για να φυγουν. Και μυριζε βενζινοκολα και ρετσινι πευκου. Σα να κατασκευαστηκε εχθες και να εφτασε σημερα. Τα κλειδια ειναι αυτα των κλασσικων (3 μαζι σε ενα, οχι 3 ξεχωριστα). Αυτα εχουν τοποθετηθει καπως ανισομερως. Δηλαδη τα αριστερα και τα δεξια δεν απεχουν ιση αποσταση απο το πλαινο τους τελειωμα. Οχι πολυ, αλλα αρκετα να το δεις αν εισαι λιγο παρατηρητικος.

 

(Θα πονταρα οτι η HB αυτη κατασκευαζεται σε καποιο φασοναδικο που φτιαχνει και τις Cort. Μου φαινονται εξαιρετικα ομοιες σε διαφορα κατασκευαστικα πραγματακια. Τι να πω; Μπορει ολες τελικα να εχουν την ιδια τεχνοτροπια κατασκευης και να κανω λαθος... Απο την αλλη ισως και να εχω και δικαιο...)

 

 

Περιληψη: Για 38 λοιπον ευρω και για slide δεν θα μπορουσα να βρω τιποτα καλυτερο. Νομιζω μαλιστα οτι με 180 ευρω ο τονος που στοιχιζουν τα ξυλα για το τζακι, ο,τι και να γινει δεν μπορεις να βγεις χαμενος απο μια τετοια αγορα. Ειναι ομορφουλα και ο ηχος ρε παιδια, ειναι αξιοπρεπεστατος. Δεν ξερω τι κανετε εσεις με τις φτηνιαρες ακουστικες και τι απαιτησεις εχετε απο αυτες, αλλα εγω αν δεν σερνω το slide, αντε να βαραω τιποτα ακορντα στο σπιτι. Θα ανεχομουν και πολυ χειροτερη κιθαρα για τον σκοπο που την θελω.

 

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντος μου είχαν κάνει δώρο μία ηλεκτρακουστική HB στύλ Ovation αξίας 120€ + τα μεταφορικά.Με αυτή ξεκίνησα πρίν 2 1/2 χρόνια την κιθάρα.Την πήγα εντελός τυχαία σε έναν τότε τεχνίτη για κιθάρες....Οικονομάκη Πάνο (τον έλεγαν και εξακολουθέι να λέγεται  ;D ) ο οποίος την ζωντανεψε στην κυριολεξία και ο ίδιος μου είπε ότι ήταν πολύ τίμιο οργανάκι για τα λεφτά του και με αρκετα ανταγωνίσημο ήχο.Μου κατέβασε λίγο το ύψος των χορδών και έβαλε κοκκάλινο Nut. Και τέλος άλλαξε τις χορδές που ηταν για μπογάδα και έβαλε χορδές Martin.Δεν παίζω συχνά μαζί της πλέον αλλά κάθετε και την κρατάω για συναισθηματικούς λόγους.

 

hbo500nt-3.jpg?t=1232032937

hbo500nt-2.jpg?t=1232032939

hbo500nt-1.jpg?t=1232032940

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώρες-ώρες πάντως αναρωτιέμαι τη πληρώνεις με 38 ευρώ (που περιέχει και το κέρδος και τα λοιπά έξοδα του Θωμά και του κινέζου)...Θα ήθελα να δώ το εργοστάσιο από μέσα. Πέρισυ παρ ολίγον να έβλεπα το εργοστάσιο της Eden στην Κίνα (είχα πάει Χονκ Κονγκ και είναι κοντά στα σύνορα) αλλά οι Κωλ@κινέζοι δεν με άφησαν να μπώ γιατί δεν είχα visa...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώρες-ώρες πάντως αναρωτιέμαι τη πληρώνεις με 38 ευρώ (που περιέχει και το κέρδος και τα λοιπά έξοδα του Θωμά και του κινέζου)...Θα ήθελα να δώ το εργοστάσιο από μέσα. Πέρισυ παρ ολίγον να έβλεπα το εργοστάσιο της Eden στην Κίνα (είχα πάει Χονκ Κονγκ και είναι κοντά στα σύνορα) αλλά οι Κωλ@κινέζοι δεν με άφησαν να μπώ γιατί δεν είχα visa...

 

Ισως και να μην υπαρχει εργοστασιο καν. Οι κιθαρες να φτιαχνονται στους οριζονες. Εκει, στο 3λεπτο διαλλειμα που εχουν τα 5χρονα κινεζακια απο το να μαζευουν ρυζι, να πρεπει να φτιαξουν 2 τετοιες κιθαρες το καθενα για να δικαιουνται να συμμετεχουν σε κληρωση για το ενα ποτηρι δωρεαν νερο που δινει μια φορα το μηνα ο επιστατης στους εργατες του.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως και να μην υπαρχει εργοστασιο καν.

Kαι όμως θα πάθεις πλάκα με τα εργοστάσια που υπάρχουν εκεί...δεν παίζει ο μύθος με το κινεζάκι και τον οριζόνα...ούτε οι Κινέζοι παίζουν (άσε που δεν έχουν χιούμορ).

Είδα ένα "αντίστοιχο" εργοστάσιο που έρραβε τα Guy Larosse (με Γάλλο υπεύθυνο παραγωγής) και μου έφυγε ο τάκος (και από τις αρχικές τιμές...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως και να μην υπαρχει εργοστασιο καν. Οι κιθαρες να φτιαχνονται στους οριζονες. Εκει, στο 3λεπτο διαλλειμα που εχουν τα 5χρονα κινεζακια απο το να μαζευουν ρυζι, να πρεπει να φτιαξουν 2 τετοιες κιθαρες το καθενα για να δικαιουνται να συμμετεχουν σε κληρωση για το ενα ποτηρι δωρεαν νερο που δινει μια φορα το μηνα ο επιστατης στους εργατες του.

Εεεεπ, ρατσιστικο σχολιο! ΘΕΟΣ  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου