Προς το περιεχόμενο

Κριτικη ακουστικης Harley Benton HB CG 45


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτωχέ evris...όπως σου είπα οι Κινέζοι δεν έχουν χιούμορ. Όταν θα μας αγοράσουν σαν κράτος,(και επειδή παρακολουθούν τα mail μας), σε βλέπω στους οριζονες να πρεπει να φτιαξεις 5 τετοιες κιθαρες για να τη βγάλεις καθαρή,

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ανεβάσεις κανα κλιπάκι?  ;D ;D

 

Τελικα το ξανασκεφτηκα και γιατι οχι ? Το κομματι ειναι μια ασκησουλα σε open E για εκμαθηση slide που βρηκα σημερα σε ενα παλιο guitar magazine.

 

Ειναι προφανες οτι τα πραγματα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα (ακουγεται το παιδι κολλητα διπλα μου στο κρεβατι που παιζει με τις Μπαρμπι, η ληψη ειναι απο μια καμερα Pentax των 70 euro κλπ).

 

 

N'joy my 38 euros of quality.

 

http://www.youtube.com/watch?v=tJA-gB-llow

 

Η ληψη εγινε με τη μια και οταν ανακαλυψα οτι ειχα εστιασει μεταξυ αγκωνα,  καρπου και ντουλαπας ηταν ηδη πολυ αργα. Δευτερη δεν προλαβαινα. Τελικα, ουτε το χρωμα της διακρινεται, ουτε το φινιρισμα, ουτε ο ηχος ακουγεται, οι φαλτσαδουρες ουκ ολιγες αφου δεν κατεχω ουτε κατα διανοια το αθλημα του slide ...αλλα it's a keeper γιατι ειναι cult αφου χαιδευω με επιμελεια  πανω-κατω το μανικη (ΤΜ) μου και η κιθαρα μου σφυριζει (ΤΜ).

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω το τοπικ... εχω πολυ πολυ καιρό (καναδυο χρονια μαλλον) που είχα πάρει κι εγώ τη συγκεκριμένη κιθάρα.

 

Τα προβλήματά της είναι περίπου αυτά που αναφέρθηκαν, αλλά με λίγη ενασχόληση η κιθάρα στέκεται άνετα δίπλα σε πολύ ακριβότερες.

 

Αρχικά θέλει αλλαγή στις χορδές της. Όχι ότι αυτές που έχει είναι ιδιαίτερα άσχημες, αλλά βάζοντάς της ένα σετάκι 10άρες phosphor bronze της Martin η κιθάρα ανέπνευσε λίγο στον ήχο της και μαλάκωσε πολύ στο χέρι. Χώρια που χαμήλωσε και το tension γιατί με 11άρες το αισθάνεσαι ότι τραβάει πολύ...

 

Επίσης θέλει κατέβασμα τόσο ο καβαλάρης όσο και το nut. Πλαστικά και τα δύο, λιμάρονται/γυαλοχαρτάρονται εύκολα και το action μπορεί να κατέβει εκπληκτικά χαμηλά. Το πόσο ευκολόπαιχτη γίνεται με 10άρες χορδές και χαμηλό action δε λέγεται. Ειδικά όποιος έχει δοκιμάσει να παίξει μπαρέ πολύ ώρα κάτω από το 4ο-5ο τάστο, θα καταλάβει. Πολύ μαλακό πιάσιμο και άνετο σε οποιαδήποτε θέση, ακόμα και χαμηλά στην ταστιέρα. Κάποια μικροπροβλήματα intonation που έχει stock, ψιλοδιορθώνονται κατεβάζοντας χαμηλά τις χορδές, επίσης. Στη δικιά μου με ηλεκτρονικό κουρδιστήρι ακριβείας έχω απόκλιση στο 12ο σε μερικές χορδές το πολύ 4-5 cent, τα οποίο κι αυτό διορθώνεται αν κάτσω να ασχοληθώ λίγο με τον καβαλλάρη, αλλά για την ώρα βαρέθηκα να το κάνω και δε βλέπω και σοβαρό λόγο εδώ που τα λέμε. Μπορεί μελλοντικά...

 

(παρεμπιπτόντως, έχει πολύ καλό truss rod, oύτε πολύ σφιχτό ούτε μαλακό, και η ταστιέρα ανταποκρίνεται άψογα στις ρυθμίσεις)

 

Όλα αυτά έχει αρκετό καιρό που τα είχα κάνει.

 

Κι επειδή με έχει πιάσει μια ebay-ίτιδα τον τελευταίο καιρό και αγοράζω ότι μικροπράμα βρω και μου φανεί χρήσιμο, αγόρασα ένα undersaddle piezo bridge το οποίο έβαλα κάτω από τον καβαλλάρη και έβγαλα βύσμα straight στο πίσω μέρος. Φυσικά χρειάστηκε να λιμάρω κι άλλο τον καβαλλάρη για να έρθει στο ίδιο ύψος που ήταν. Φυσικά όπως είναι ο ήχος του piezo είναι υπερβολικά άσχημος, χρειάζεται βαρβάτο EQing αλλά όταν το κάνεις, βγάζεις πολύ καλό ήχο (δοκιμή μέσω active DI στην κονσόλα και πείραγμα του parametric EQ της κονσόλας).

 

Το επόμενο βήμα θα είναι να φτιάξω και ένα dedicated piezo preamp με κατάλληλο shaping ώστε να έχω το ζητούμενο ήχο χωρίς εξωτερικό EQing. Κάποια στιγμή...

 

Και το κερασάκι, έβαλα στο heel ένα strap button για μεγαλύτερη ευκολία.

 

Το αποτέλεσμα: όλο το απόγευμα έπαιζα με την νέα μου (ηλεκτρ-) ακουστική κιθάρα, μέχρι και slide δοκίμασα... και δεν μπορούσα να την αφήσω απο τα χέρια μου. Τα λεφτά της μάλλον τα έβγαλε...  :D :D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εν λόγω κιθάρα η καλύτερη επέμβαση είναι στον καβαλάρη imho, όπως αναφέρω και στο http://www.noiz.gr/index.php?topic=171412.msg369947#msg369947:

Έχω και εγώ μια HBCG45, και από τις αρκετές "βελτιώσεις" που έχω κάνει, οι πιο δραστικές ήταν η αλλαγή του καβαλλάρη (στο σώμα) με κοκκάλινο και (πολύ πιο δραστική) το φάγωμα με σκαρπέλο του καβαλλάρη (~1,5 mm) από την πλευρά των μπάσων χορδών και λιγότερο από αυτή των πρίμων.

Οι αλλάγή στον ήχο ήταν άμεση, αυξησέ κατά πολύ την ατάκα και ισσορόπησε λίγο τα υπερβολικά πριμομεσσαία της κιθάρας με αυξηση των μπάσσων.

Παρόλα αυτα το οργανάκι  δεν σωνεται, έχει πολλα δομικά προβλήματα με κυριότερο την λάθος γωνία κολλήσης του μπράτσου οπότε το υψος των χορδών είναι μεγάλο (ακόμα και αν αφαιρέσεις τελείως το κόκκαλο από τον καβαλάρη!). Τα κλειδια τα άλλαξα με wilkinson αλλά δεν είδα και καμιά συγκλονιστική διαφορά στη σταθερότητα κουρδίσματος...

Οπότε αν έχεις όρεξη για μαστόρεμα μπες στη διαδικασία, η διαφορά στον ήχο είναι εντυπωσική, αλλά αυτό δεν σημάνει οτί εγινε καλό όργανο!

Και συμφωνώ οτί μια αλλάγη χορδών με πιο μυστηριες θα επιδράσει τα μέγιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτα το οργανάκι  δεν σωνεται, έχει πολλα δομικά προβλήματα με κυριότερο την λάθος γωνία κολλήσης του μπράτσου οπότε το υψος των χορδών είναι μεγάλο (ακόμα και αν αφαιρέσεις τελείως το κόκκαλο από τον καβαλάρη!)

 

Τελικά μάλλον δεν υπάρχει consistency και quality control σε αυτό το όργανο. Εγώ έχω κατεβάσει τον καβαλάρη και οι χορδές έχουν κατέβει πάρα πολύ χαμηλά, σχεδόν σε επίπεδα ηλεκτρικής και μάλιστα με πολύ χαμηλό action. Και αν ήθελα, κατέβαινε κι άλλο... Βέβαια χρειάζεται και από τη μεριά του nut αντίστοιχα κάποιο κατέβασμα γιατί κι εκει είναι ψηλά.

 

Από την άλλη, είχα ξαναπάρει μια ίδια κιθάρα (για δώρο) και ήταν πανομοιότυπες. Εκτός, χμμ... η πρώτη που είχα πάρει δεν είχε λογότυπο Harley Benton στο headstock...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου