Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία, ποιός απο σας κάνει;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόλο που συμφωνώ 1000% με τη φιλοσοφία της δωρεάς οργάνων, θα ήθελα να σας κάνω το εξής ερώτημα:

 

Αν δηλωθώ ως δωρητής οργάνων, ποιος με διαβεβαιώνει ότι μετά από λίγο καιρό δε θα πάθω κάποιο θανατηφόρο..."ατύχημα";

 

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ... ::)

 

 

 

καταρχην ενας ....σοβαρος   ;D δωρητης οργανων εχει ΠΑΝΤΑ μαζι του την καρτα του,οταν λοιπον εγω π.χ πεθανω στα... 123 μου απο ανακοπη κατα τη διαρκεια του αχαληνωτου σεξ με τις 3 Ουκρανες που θα εχω ψωνισει απο το strip club της γειτονιας μου ,μολις με πανε στο νοσοκομειο καθε ..σοβαρος γιατρος θα πρεπει να ψαξει το πορτοφολι μου και να την βρει και να με κανει...ανταλακτικα :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε συ Μενέλαε, δεν είναι άχρηστο κρέας. Τα σκουληκάκια δηλαδή τι θα φάνε αν πάμε όλοι μας και δίνουμε νεφρά, πνευμόνια, τα μυαλά μας τα σάπια; Ε; Κλέφτες θα γίνουν; Λωποδύτες; Και όταν γίνει η δευτέρα παρουσία; Θα σηκωθώ εγώ από το μνήμα δίχως πνευμόνη; Δίχως καρδιά; Τι ζωή θα ζήσω μετά; Αυτό είναι;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που συμφωνώ 1000% με τη φιλοσοφία της δωρεάς οργάνων, θα ήθελα να σας κάνω το εξής ερώτημα:

 

Αν δηλωθώ ως δωρητής οργάνων, ποιος με διαβεβαιώνει ότι μετά από λίγο καιρό δε θα πάθω κάποιο θανατηφόρο..."ατύχημα";

 

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ... ::)

 

Ενας πλουσιος επιχειρηματιας με κατεστραμμενη καρδια και ακρες οπως λες παρακατω μπορει να σε "τακτοποιησει" ειτε εισαι ειτε δεν εισαι δωρητης οποτε μην σε απασχολει  :D :D  ;) ;) ;) ;) ;)

 

Εσεις οι παγουραδες ειστε περιεργοι ωρες ωρες  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοεί μάλλον ο elkavld (από ότι κατάλαβα, δεν είμαι και παγουρολόγος λολ) είναι ότι όταν ένας δωρητής οργάνων πάθει κάτι σοβαρό, ίσως οι γιατροί δεν πολυασχοληθούν μαζί του αν δουν ότι είναι δότης οργάνων ("άστον να ψοφήσει ρε, να πάρουμε το πνευμόνη"), μια ανησυχία την οποία συμμερίζομαι και εγώ εν μέρει.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοεί μάλλον ο elkavld (από ότι κατάλαβα, δεν είμαι και παγουρολόγος λολ) είναι ότι όταν ένας δωρητής οργάνων πάθει κάτι σοβαρό, ίσως οι γιατροί δεν πολυασχοληθούν μαζί του αν δουν ότι είναι δότης οργάνων ("άστον να ψοφήσει ρε, να πάρουμε το πνευμόνη"), μια ανησυχία την οποία συμμερίζομαι και εγώ εν μέρει.

 

όλοι λίγο πολύ το σκεφτόμαστε...βέβαια ο γιατρός ή ο υπεύθυνος του νοσοκομείου δεν είναι και το πρόσωπο που διαχειρίζεται το που θα δωθεί το μόσχευμα.Αυτό βέβαια δεν αποκλείει κάποια συνδιαλλαγή μεταξύ τους.

Ισως μία καλή λύση να είναι να θεωρούμαστε όλοι δότες οργάνων (διά νόμου) εκτός αν ζητήσει κάποιος γραπτώς να μην είναι.Νομίζω πως αυτό θα έλυνε πολλά προβλήματα.Βέβαια κάτι τέτοιο στην Ελλάδα θα είχε τεράστιο πολιτικό κόστος (εκκλησία γαρ).Πάντως το βλέπω αργά ή γρήγορα να γίνεται με Ευρωπαικό κοινοτικό νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως μία καλή λύση να είναι να θεωρούμαστε όλοι δότες οργάνων (διά νόμου) ...

Βέβαια κάτι τέτοιο στην Ελλάδα θα είχε τεράστιο πολιτικό κόστος (εκκλησία γαρ).

 

Μια ιδεα ριχνω ...

 

Να θεωρουνται by default ολοι οι παπαδες δωρητες οργανων χωρις δικαιωμα αρνησης;

 

Ετσι και αλλιως δεν (πρεπει να) πινουν, να κανουν καταχρησεις, να ξενυχτανε, ξυπνανε νωρις-νωρις, κοιμουνται το μεσημερι, πινουν αγιασμους, δε τους εχει καψει το δερμα ο ηλιος απο την πολυ ηλιοθεραπεια, τρωνε ολο φρουτα και χορτα, ειναι τα αγγεια τους καθαρα χωρις λιπη απο τα παϊδακια και τα κοκορετσια, η καρδια τους δεν εχει φτασει 1000 σφυγμους το λεπτο απο τα αγχη των εταιριων, δεν χτυπανε κρεατινες, αμφεταμινες, βαρβιτουρικα, δε βαρανε ενεσεις, εχουν λοιπον τα οργανα τους σε καλη κατασταση πληρως εκμεταλευσιμη και οφειλουν και να βοηθανε εμπρακτα τους συνανθρωπους τους λογω πεποιηθησεων και επαγγελματος/λειτουργηματος.

 

Να υπογραφουν μια αμετακλητη εντολη δωρεας οργανων μαζι με την αποδοχη διοριστηριου τους ως παπαδες;

 

(Υπαρχει και "δικαστικο" προηγουμενο: Ο Αδαμ ειχε βοηθησει το κατα δυναμιν να ζησει η Ευα, δινοντας πλευρα κλπ και μαλιστα ηταν και εν ζωη ο ανθρωπος... και ηταν και πιο σπανιος απο οσο οι παπαδες σημερα -ενας ηταν ολος και ολος- )

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ετσι και αλλιως δεν (πρεπει να) πινουν, να κανουν καταχρησεις, να ξενυχτανε, ξυπνανε νωρις-νωρις, κοιμουνται το μεσημερι, πινουν αγιασμους, δε τους εχει καψει το δερμα ο ηλιος απο την πολυ ηλιοθεραπεια, τρωνε ολο φρουτα και χορτα, ειναι τα αγγεια τους καθαρα χωρις λιπη απο τα παϊδακια και τα κοκορετσια, η καρδια τους δεν εχει φτασει 1000 σφυγμους το λεπτο απο τα αγχη των εταιριων, δεν χτυπανε κρεατινες, αμφεταμινες, βαρβιτουρικα, δε βαρανε ενεσεις, εχουν λοιπον τα οργανα τους σε καλη κατασταση πληρως εκμεταλευσιμη και οφειλουν και να βοηθανε εμπρακτα τους συνανθρωπους τους λογω πεποιηθησεων και επαγγελματος/λειτουργηματος.

Έω μια φίλη διατροφολόγο. Θα της κάνω μια π[ροσφορά προς διαφήμιση στο νοιζ, και γενικά, και θα την βάλω να μετρήσει το BMI 100 παπάδων. Να δούμε τι θα λες μετα με τα τριψήφια (!!!!!) που θα βγάλει η γυναίκα! Θα θέλει 2 ζυγαρίες για τον καθένα...  ;D ;D ;D ;D ;D :-*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου