Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία, ποιός απο σας κάνει;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόλο που συμφωνώ 1000% με τη φιλοσοφία της δωρεάς οργάνων, θα ήθελα να σας κάνω το εξής ερώτημα:

 

Αν δηλωθώ ως δωρητής οργάνων, ποιος με διαβεβαιώνει ότι μετά από λίγο καιρό δε θα πάθω κάποιο θανατηφόρο..."ατύχημα";

 

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ... ::)

 

::) Χμμ, ναι... Μπορει να συνομωτησουν και οι δυναμεις του σκοτους για μια τετοια πραξη.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

::) Χμμ, ναι... Μπορει να συνομωτησουν και οι δυναμεις του σκοτους για μια τετοια πραξη.  ;D

 

Δε χρειάζεται...

Ένας πλούσιος επιχειρηματίας με κατεστραμμένη καρδιά και...άκρες, αρκεί.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει κάποιος να κάνει δήλωση κάπου επίσημα, οτι θέλει να γίνει δωρητής οργάνων?

Το να το ξέρει η οικογένεια του, ας πούμε, δεν αρκεί?

Ποτέ δεν καταλαβα την σκοπιμότητα αυτής της δήλωσης...ισως για στατιστικούς λόγους.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μεταμόσχευση οργάνων κάθε λεπτό μετράει. Αν (χτύπα ξύλο) πάθει κάποιος κάτι και πρέπει να περιμένουν την οικογένειά του να αποφασίσει για κάτι τέτοιο επι τόπου την ώρα που θα έχουν φάει το σοκ της απώλειας τη βάψαμε...άσε που πολλές φορές δεν τους βρίσκεις έγκαιρα  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρόλο που συμφωνώ 1000% με τη φιλοσοφία της δωρεάς οργάνων, θα ήθελα να σας κάνω το εξής ερώτημα:

 

Αν δηλωθώ ως δωρητής οργάνων, ποιος με διαβεβαιώνει ότι μετά από λίγο καιρό δε θα πάθω κάποιο θανατηφόρο..."ατύχημα";

 

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ... ::)

Μονάχα ένας Γιαννιώτης θα σκεφτόταν έτσι!  ;D ;D ;D ;D :P :P :P

 

Γενικά:

 

1. Το ποιός είναι δωρητής είναι μυστικό. Και γενικά δεν το λες και πολύ παραέξω. Οι δύο Νικόλες που έχουν κάνει ποστ εδω είναι και οι δύο... ;D Άρα... είμαστε μαμάκες που το λέμε. (και η αλήθεια έιναι ότι στην Αγγλία υπήρχε συμβουλή να μην το λένε παραέξω).

2. Το ποιός ΠΑΙΡΝΕΙ τα όργανα είναι επίσης μυστικό και δεν μπαίνει στη λίστα ο "έχων ποιο πολλά λεφτά".

 

Γενικά μιλάμε, έτσι...

 

Στην μπανανία, φυσικά, όλα να τα περιμένεις...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια πράγματα έχουν όντως συμβεί, απ'όσο ξέρω, αλλά δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί λόγο να μην προσφέρουμε κάτι που μπορεί να σώσει έναν άνθρωπο... Πάντως η μυστικότητα είναι λίγο... χμμμμ.... όχι κ τόσο καλή  ;D ;D ;D Αφού σου στέλνουν κάρτα δωρητή.... Κάνεις την αίτηση από ΚΕΠ.....

 

"Γεια σας θέλω μια αίτηση για δωρητή οργάνων.... όχι για μένα... ξέρετε..... για έναν φίλο μου....." ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το ποιός είναι δωρητής είναι μυστικό. Και γενικά δεν το λες και πολύ παραέξω. Οι δύο Νικόλες που έχουν κάνει ποστ εδω είναι και οι δύο... ;D Άρα... είμαστε μαμάκες που το λέμε. (και η αλήθεια έιναι ότι στην Αγγλία υπήρχε συμβουλή να μην το λένε παραέξω).

2. Το ποιός ΠΑΙΡΝΕΙ τα όργανα είναι επίσης μυστικό και δεν μπαίνει στη λίστα ο "έχων ποιο πολλά λεφτά".

 

Καλά καλα...

Ήδη έχω δει σε 2 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εκπομπές (μία εκ των οποίων, της Δρούζας) τον Έλληνα που πήρε την καρδιά του Αυστραλού που ξυλοκοπήθηκε/δολοφονήθηκε το καλοκαίρι στη Μύκονο.

 

Τι μυστικότητα μου λες μετά... :-\

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά, εδώ και καμιά ώρα διαβάζω για όλα αυτά τα πράγματα...... η κατάσταση στην Ελλάδα είναι τραγική.......... Εγώ δεν είχα ΙΔΕΑ ότι υπάρχει δωρεά μυελού οστών......... αυτό είναι φοβερό... μιλάμε για κάτι που πολύ δύσκολα θα βρεθεί συμβατό, και θα χρειαστεί μεταμόσχευση σε πολύ πολύ σοβαρές καταστάσεις...... πρακτικά for all i know κάποιος μπορεί να πεθαίνει ΤΩΡΑ σε κάποιο νοσοκομείο, γιατί δεν υπάρχει συμβατός δότης μυελού.... Κ εγώ που μπορεί να είμαι συμβατός, είμαι σπίτι μου διότι ποτέ δεν είχα καν ΑΚΟΥΣΕΙ ότι υπάρχει αυτό το πράγμα........!!!!!!! Εξαιρετικά τα campaigns του υπουργείου υγείας....

 

Επιπλέον, για το θέμα της δωρεάς οργάνων, νομίζω ότι (ακόμα και αν δεν κάνουμε αίτηση για κάρτες κλπ) καλό θα είναι να ενημερώσουμε τους γονείς μας, παιδιά μας, γυναίκες μας, άντρες μας κλπ ότι επιθυμούμε αν υπάρξει κάποτε αυτή η δυνατότητα ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΗ!!!! Θα είμαστε ΝΕΚΡΟΙ, μιλάμε για ΚΡΕΑΣ το οποίο μπορεί να σώσει ένα παιδάκι, έναν πατέρα, μια γιαγιά..... μπορεί να χαρίσει χρόνια, ή έστω λίγους μήνες.... κ εμείς δεν το δίνουμε γιατί;;;;; Δίνεις νεκρό ΚΡΕΑΣ, δίνεις κάτι ΑΧΡΗΣΤΟ για σένα...... και στον αποδέκτη φτάνει ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να περιμένει ποτέ.... Δίνεις σκουπίδια, και κάποιος κερδίζει ζωή, ένα παιδί κερδίζει τη μαμά του, μια γυναίκα κερδίζει τον άντρα της, ένα παιδί ξαναβρίσκει το μέλλον του........ Sounds like a good deal to me.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά, εδώ και καμιά ώρα διαβάζω για όλα αυτά τα πράγματα...... η κατάσταση στην Ελλάδα είναι τραγική.......... Εγώ δεν είχα ΙΔΕΑ ότι υπάρχει δωρεά μυελού οστών......... αυτό είναι φοβερό... μιλάμε για κάτι που πολύ δύσκολα θα βρεθεί συμβατό, και θα χρειαστεί μεταμόσχευση σε πολύ πολύ σοβαρές καταστάσεις...... πρακτικά for all i know κάποιος μπορεί να πεθαίνει ΤΩΡΑ σε κάποιο νοσοκομείο, γιατί δεν υπάρχει συμβατός δότης μυελού.... Κ εγώ που μπορεί να είμαι συμβατός, είμαι σπίτι μου διότι ποτέ δεν είχα καν ΑΚΟΥΣΕΙ ότι υπάρχει αυτό το πράγμα........!!!!!!! Εξαιρετικά τα campaigns του υπουργείου υγείας....

 

Επιπλέον, για το θέμα της δωρεάς οργάνων, νομίζω ότι (ακόμα και αν δεν κάνουμε αίτηση για κάρτες κλπ) καλό θα είναι να ενημερώσουμε τους γονείς μας, παιδιά μας, γυναίκες μας, άντρες μας κλπ ότι επιθυμούμε αν υπάρξει κάποτε αυτή η δυνατότητα ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΗ!!!! Θα είμαστε ΝΕΚΡΟΙ, μιλάμε για ΚΡΕΑΣ το οποίο μπορεί να σώσει ένα παιδάκι, έναν πατέρα, μια γιαγιά..... μπορεί να χαρίσει χρόνια, ή έστω λίγους μήνες.... κ εμείς δεν το δίνουμε γιατί;;;;; Δίνεις νεκρό ΚΡΕΑΣ, δίνεις κάτι ΑΧΡΗΣΤΟ για σένα...... και στον αποδέκτη φτάνει ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να περιμένει ποτέ.... Δίνεις σκουπίδια, και κάποιος κερδίζει ζωή, ένα παιδί κερδίζει τη μαμά του, μια γυναίκα κερδίζει τον άντρα της, ένα παιδί ξαναβρίσκει το μέλλον του........ Sounds like a good deal to me.... ;)

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου