Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογια H-S-H dimarzio σε stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι για να προσθέσω κάτι σχετικά με τα χρώματα και πως αντιστοιχούν σε κάθε εταιρία, καθώς ψάχνοντας βρήκα αυτό:

http://www.projectguitar.com/ref/wire.htm

 

 

Αλλά και για τους πιο περιπετειώδεις:

http://www.projectguitar.com/tut/pickupwiring.htm

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

φερνω παλι αυτο το τοπικ στην επιφανεια , για να παραθεσω 2 κλιπακια με τους μαγνητες της στρατ plus '97.

 

οι μαγνητες που φοραει αυτη τη στιγμη λοιπον , ειναι:

 

neck : diamrzio YJM

middle : fender (am.std. RWRP)

bridge : dimarzio virtual hot paf

 

το σχεδιαγραμμα που τελικα εφαρμοσα ειναι αυτο εδω.

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=lilhum_sing_lilhum_1v_2t_s   

 

μου αρεσε οπως εγινε τωρα.

να πω , οτι χθες παιζοντας για 1η φορα live αυτους τους μαγνητες , εμεινα ευχαριστημενος.

 

ακουστε τα 2 κλιπακια και πειτε την γνωμη σας παρακαλω.

ενα κλιπακι με καθαρο ηχο , και ενα με "crunch".

 

1.λογω ελλειψης χωρου και χρονου , τα κλιπακια ειναι "one take" , οποτε μπορειτε να αγνοησετε τις πρασιναδες

2.σε καθε κλιπακι ακουγονται οι θεσεις του 5θεσιου με τη σειρα , αρχιζοντας απο τον neck μαγνητη.

3. η ηχογραφηση εγινε με το 57αρι , μπροστα απο τον microcube.

 

8)

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

παροτι αυτο το θεμα ειναι παναρχαιο , ειπα να μην ανοιξω καινουριο , αφου ΠΑΛΙ προκειται για την ιδια stratocaster plus

για DI MARZIO μαγνητες

και

για κλιπακια.

 

ετσι λοιπον να πω οτι κρατησα μονο τον virtual hot paf

και εστειλα ενα mail στην dimarzio με προτεινομενους μαγνητες για την συγκεκριμενη κιθαρα.

ζητησα προταση για διπλο neck και single coil middle αναλογου output ωστε να μπορουν να δουλευουν τοσο ""κανονικα" οσο και σπλιταρρισμενοι.

 

σε λιγοτερο απο 24 ωρες ελαβα το παρακατω e-mail το οποιο και παραθετω με bold γραμματα.

 

1) I think you would do better with an Air Classic neck model (DP190). A PAF Pro may be a little too loud to balance well with the bridge pickup.

 

2) You might try a reverse-polarity Red Velvet (DP174S) in the middle.

 

επειτα ρωτησα για την σχετικη συνδεσμολογια.

αν ισχυει το 4 conductor wiring digramm που εχουν στο site τους , ωστε οι διπλοι να σπλιταρρουν αυτοματα στις θεσεις 2 & 4.

 

η απαντηση ηρθε σε 4 ωρες με e-mail και επισυναπτομενο αρχειο με την σωστη συνδεσμολογια των συγκεκριμενων μαγνητων.

 

The diagram on the websie is not correct for a standard DP174. The attached diagram is correct with a DP174 in the middle.

 

παρακατω θα βρειτε και το επισυναπτομενο.

 

 

 

 

dimarzio_HSH_strat_plus.GIF.00f4496e586faf26e516ad5722a82967.GIF

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου λοιπον ηρθαν οι μαγνητες , και εκανα ακριβως την συνδεσμολογια που μου προτειναν , ειχα την ευχαριστηση να ακουσω ωραια πραγματακια απο την στρατ καρφωμενη στον mark 3. ;D ;D

 

ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΜΩς ΔΕΝ ΕΙΧΕ Ο δ.......ς

και μου μπηκε στο μυαλο οτι αφου γινεται που γινεται , να εχω στην μεσαια θεση τους 2 διπλους ταυτοχρονα ΑΝΤΙ για τον μονό , και μαλιστα να σπλιταρρουν αν θελω με την προσθηκη ενος push pull ποτενσιομετρου.

 

μια και δυο λοιπον να ο δικος σου στον φιλο του ηλεκτρονικο με τον super strat switch ανα χειρας.

την βαζουμε κατω , σπαζοκεφαλιαζομαστε και το αποτελεσμα ειναι να γινει το δικο μας!!

 

το κερασακι στην τουρτα ηταν να βαλω και ενα μαυρο αυτοκολλητο στο pickguard ωστε να γινει μαυρο.

 

παραθετω τις απαραιτητες φωτο και φυσικα κλιπακια.

1377817971_0068.thumb.jpg.c787cab2da0cd67085799ad888321fb2.jpg

995602449_0069.thumb.jpg.459359a488e71504ab5e5a592cf3b897.jpg

210403435_0070.thumb.jpg.ce356e7c9118baa8a273ec226d154ae4.jpg

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κλιπακια λοιπον , χρησιμοποιηθηκε ο εξοπλισμος της 3ης φωτο:

 

strat -> rockman distortion generator (το αγαπημενο μου distortion) ->

boss CH-1 -> volume bespeco (μη βαρατε,θα παρω καλυτερο) -> digidelay -> mesa/boogie MARK 3 -> shure 57αρι -> m-audio profire 610 -> sonar 7 producer.

 

στα κλιπακια ακουγονται ολες οι θεσεις απο την neck μεχρι την bridge.

 

σπλιταρρισμενοι μαγνητες ,

μη σπλιταρρισμενοι μαγνητες ,

και drive μονο στις neck / neck & bridge / bridge θεσεις.

neck_to_bridge_SPLITTED.mp3

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξε και τα volume ,tone pots με μαυρα οπως εχω κανει εγω στην american deluxe μου και θα γινει πολυ πιο ωραια απο οτι με τα ασπρα ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου