Προς το περιεχόμενο

Συνδιασμός ξύλου για metal ήχο!


klimis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εχεις λεφτα τοτε το ΤD-20 της ROLAND με  D-DRUM η Τ-DRUM triggers ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη. Υπαρχουν και πιο φτηνα modules βεβαια αλλα οι δυνατοτητες του ΤD-20 για μενα τουλαχιστον ειναι ασυναγωνιστες αυτη τη στιγμη. Αποτελει μια πολυ καλη επενδυση για οποιον 8ελει να επενδυσει σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μπλέκεις κάπως. Θα πάρεις ένα module( alesis dm5,yamaha td3,td9 ή yamaha dtx...

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=electronic_drum_modules&oa=pra)

 

,καλώδιο και ένα trigger συνήθως και πιο δημοφιλή τα ddrum(πάρε τα ακριβότερα και όχι την φτηνότερη σειρά

 

http://www.thomann.de/gr/ddrum_d1600_kick_trigger.htm).

 

Από κει και πέρα λογικά θα χρειαστείς καλό μαφλάρισμα στην μπότα και χρόνο προσαρμογής και ρυθμίσεων. Καλύτερα δες και ξένα φόρουμ.

 

http://www.georgekollias.com/forum/showthread.php?t=663

http://www.derekroddy.com/forum/viewtopic.php?t=14314

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις λεφτα τοτε το ΤD-20 της ROLAND με  D-DRUM η Τ-DRUM triggers ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη. Υπαρχουν και πιο φτηνα modules βεβαια αλλα οι δυνατοτητες του ΤD-20 για μενα τουλαχιστον ειναι ασυναγωνιστες αυτη τη στιγμη. Αποτελει μια πολυ καλη επενδυση για οποιον 8ελει να επενδυσει σε αυτο.

 

Ε εντάξει είπα πως θέλω να επενδύσω άλλα όχι και τόσο! Για πες μου τη γνώμη σου γι'αυτά:

-Roland TD-3

 

Και triggers:

-Roland RT-10T για Τομς

-Roland TR-10S για ταμπούρο

-Roland TR-10K για κάσσα

 

Θα είναι κάτι ικανοποιητικό-μέτριο αυτός ο συνδιασμός?

Μπορώ να συνδέσω μετά με out σε απλά ηχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλός συνδυασμός είναι αλλά γιατί να τριγκάρεις και τα τομ,ταμπούρο?

 

Λέμε τώρα...

Και κάτι άλλο αν βάλω πχ στο ταμπούρο καταλαβαίνει τη δύναμη που βάζω ή δεν

έχει ασθητήρα τέτοιο και θα ακούγεται συνέχεια στην ίδια ένταση?

 

Και τι ενοείτε όταν λέτε ότι θα θέλει πατέντες η κάσσα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σταθερή ευαισθησία δεν αλλάζει κοινώς με το παίξιμο,δυναμικές και τέτοια. Χτυπάς ακούς,δεν χτυπάς δεν ακούς.  Αλλά το ταμπούρο ούτως ή άλλως το ακούς οπότε περιττό το βλέπω...

Η μπότα επειδή έχεις διπέταλο το δέρμα είναι ευαίσθητο σε double triggering και άλλα χαζά οπότε θέλει μαφλάρισμα αρκετό το batter δέρμα. :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο εγω μιλησα για TD 20 η εστω TD 12. Επειδη θα μπορει να επεμβει και να φτιαξει δυναμικες και επισης επειδη εχουν πολλες ρυθμισεις ωστε να ελαχιστοποιειται το διπλοτριγκερινγκ ακομα και στις πιο δυσκολες περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον "κλικαριστο" ήχο κασας που περιγραφεις τον έχω πετυχει παλλακις σε διαφορα προβάδικα με τυμπανα no name η στην καλυτερη με pearl export. Η συνταγή απλή.... ρίξε μεσα ολη τη μπουγάδα κόλλα και ενα fallam στο ψοφιο απο καιρο δερμα και that's it. Αν θελεις τετοιο ηχο μην σπαταλησεις τα λεφτα σου (αν και δικα σου ειναι, και οτι θελεις τα κάνεις) για masterworks.

 

Σοβαρα τώρα, παιξε σε birch με μετριο εως χοντρο κοθρο

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hwept αν υπαρχει εστω και κατι γυρω στα 8 Khz (κιλοχερτζ) σε αυτο που περιεγραψες τοτε πραγματικα θα ηθελα να παω σε αυτο το προβαδικο μαζι με τους myth busters...εκτως αν με τον ορο κλικ αλλο καταλαβαινω εγω και αλλο εσυ που ειναι κατι θεμιτο (ελπιζω να μην εννοουμε και οι 2 αλλο απ αυτο που εννοει ο ανθρωπος που εκανε το αρχικο post). Δεν ειμαι ειρωνικος απεναντι στον hwept προς αποφυγην παρεξηγησεως, ουτε προσπαθω να το παιξω ξερολας, απλα πιθανολογω πως το να παροτρυνουμε κοσμο να πετυχει κατι με zero budget και τοσο "αφαιρετικη λογικη" μαλλον δεν βοηθαει. Ασε που το να μπορουμε να καταφερουμε κατι τοσο ευκολα απλα και γρηγορα ενω αλλοι εχουν χρησιμοποιησει 5 rack περιφερειακα  και πειρα χρονων για να το πετυχουν τοτε αυτο αυτοματως η αναγει εμας σε ανθρωπους θαυματα και αυτους σε ηλιθειους η αλλιως μαλλον στραβα αρμενιζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου