Προς το περιεχόμενο

Συνδιασμός ξύλου για metal ήχο!


klimis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!

Σύμφωνα με το άρθρο http://www.noiz.gr/index.php?page=12 που βρήκα

φωτίστηκα λίγο άλλα δεν φτάνει.

 

Σκέφτομαι μέσα σε αυτήν την χρονιά

να παραγγείλω μία pearl masterworks (22x18) κάσσα για να μεγαλώσω το set μου.

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Τί συνδιασμό ξύλων να κάνω? Παίζω metal και έχω ψύχωση με τον ''click''

ήχο της metal!

 

Στο άρθρο λέει πώς με birch & maple θα είναι μία metal κάσσα.

Παρόλα αυτά δεν αναφέρει τα φύλλα και πόσα πρέπει να είναι

το κάθε ξύλο κ.λ.π.

 

Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας και βοηθήστε με να κάνω την σωστή

επιλογή!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω metal και έχω ψύχωση με τον ''click''

ήχο της metal!

 

ο "κλικ" ηχος που ακους ειναι κατα 99% αποτελλεσμα ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ και 1% ηχου της κασας (εξαλλου ειναι τοσο πολυ μπουκωμενες ή και τριγκαρισμενες οι κασες που ακους που δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια) καλο παντως ειναι να παρεις μια κασα με αρκετα plies ωστε να εχει μεγαλυτερο projection & πιο "στενο" και dry ηχο απο τη μανα της.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρές κάποιον που να έχει κάσα reference 22Χ18 με 2maple+6mahogany φύλλα και δοκίμασε(στείλε πμ). Κλικαριστό ήχο βγάζεις με την παραγωγή,με μαφλάρισμα της μπότας και με τα pad που βάζουν πάνω στο batter δέρμα. Το ζήτημα είναι ότι εαν μαφλάρεις την μπότα πλύ δεν θα ακούγεται ή θα ακούγεται σαν να ήταν 20άρα οπότε τζάμπα χρήματα αφού έχεις ήδη 20άρα. Επίσης πιο κλικαριστό ήχο ακούς και όταν παίζεις με ωτοασπίδες ή ακουστικά. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρές κάποιον που να έχει κάσα reference 22Χ18 με 2maple+6mahogany φύλλα και δοκίμασε(στείλε πμ). Κλικαριστό ήχο βγάζεις με την παραγωγή,με μαφλάρισμα της μπότας και με τα pad που βάζουν πάνω στο batter δέρμα. Το ζήτημα είναι ότι εαν μαφλάρεις την μπότα πλύ δεν θα ακούγεται ή θα ακούγεται σαν να ήταν 20άρα οπότε τζάμπα χρήματα αφού έχεις ήδη 20άρα. Επίσης πιο κλικαριστό ήχο ακούς και όταν παίζεις με ωτοασπίδες ή ακουστικά. ;D

 

Εντάξει ξέρω πως με πολλά μαφλαρίσματα θα χαλάσει ο ήχος, αλλά εγώ θέλω μία κάσσα που να είναι εγγύηση

για metal. Απο κει και πέρα θα κάνω πατέντες. Είμαι σίγουρος πως κάποια ξύλα είναι καλύτερα για metal,

απο κάποια άλλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βirch is the answer! :o ;D

Δοκίμασε μια pearl BRX 6φυλλη birch....

 

Παιδιά κάτι που ξέχασα να σας πω.. Μένω στην ΚΑΛΥΜΝΟ! Δεν υπάρχει πιθανότητα

να δοκιμάσω κανένα set εδώ. Δεν υπάρχει τίποτα.

 

Γι'αυτό άλλωστε άνοιξα και το θέμα! Αν μπορούσα να δοκιμάσω δεν θα χρειαζόμουν

βοήθεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν ειναι έτσι ο ήχος των pearl reference σίγουρα θα διαλέξω αυτά τα ξύλα!!

Άλλα όπως φαίνεται έχει mic και στην κάσσα...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θα ερθω και εγω να συμφωνησω με τους 2 προηγουμενους φιλους και να υπερτονισω (αν το παιρνει να τονιστει κι αλλο) οτι αυτο που ζητας απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ και δεν θα το βρεις σε ΚΑΜΙΑ ΦΥΣΙΚΗ κασα. Ναι μεν συμφωνω απολυτα με την κατευθυνση που σου δινει ο chembeast αλλα ακομα και σε αυτη την περιπτωση ενω θα εχεις ενα πολυ καλο ηχο φυσικης κασας,πολυ λιγο θα προσεγγιζει αυτο που εχεις στο μυαλο σου. Ο κλικ ηχος που ακους σε death metal bands η ακομα και σε μπαντεσ τυπου Metallica (And Justice For All και δωθε) ειναι καθαρα θεμα επεξεργασιας και παραγωγης στο στουντιο. Για να μη δωσεις τρελα λεφτα και απογοητευτεις θα σου προτεινα να το επανεξετασεις το ολο ζητημα και να στραφεις στα triggers που ειναι ο μονος φτηνος τροπος να προσεγγισεις και να αγγιξεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου. Και σε αυτη την περιπτωση δεν σε ενδιαφερει καν η ποιοτητα της κασας. Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα χει περασμένα από μικρόφωνα! Τι περιμένεις? Αν θες να ακούσεις τέτοια μπότα βάλε μικρόφωνο,μίκτη και ακουστικά ή τρίγκαρε και άκου πάλι με τα ακουστικά σου. Απλά δεν γίνεται. Στα τύμπανα άλλα ακους εσύ που παίζεις και άλλα οι από κάτω δηλαδή το κοινό. Εαν μαφλάρεις πολύ την μπότα θα ακούς κλικαριστό ήχο ή κάτι τέτοιο αλλά το κοινό δεν θα ακούει καθόλου ή ελάχιστα. Έχει κορυφαία τύμπανα άστα να αναπνέυσουν...και να αποδώσουν αυτό για το  οποίο φτιάχτηκαν. ;D ;D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θα ερθω και εγω να συμφωνησω με τους 2 προηγουμενους φιλους και να υπερτονισω (αν το παιρνει να τονιστει κι αλλο) οτι αυτο που ζητας απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ και δεν θα το βρεις σε ΚΑΜΙΑ ΦΥΣΙΚΗ κασα. Ναι μεν συμφωνω απολυτα με την κατευθυνση που σου δινει ο chembeast αλλα ακομα και σε αυτη την περιπτωση ενω θα εχεις ενα πολυ καλο ηχο φυσικης κασας,πολυ λιγο θα προσεγγιζει αυτο που εχεις στο μυαλο σου. Ο κλικ ηχος που ακους σε death metal bands η ακομα και σε μπαντεσ τυπου Metallica (And Justice For All και δωθε) ειναι καθαρα θεμα επεξεργασιας και παραγωγης στο στουντιο. Για να μη δωσεις τρελα λεφτα και απογοητευτεις θα σου προτεινα να το επανεξετασεις το ολο ζητημα και να στραφεις στα triggers που ειναι ο μονος φτηνος τροπος να προσεγγισεις και να αγγιξεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου. Και σε αυτη την περιπτωση δεν σε ενδιαφερει καν η ποιοτητα της κασας. Cheers!

 

Μου φαίνεται οως έχεις δίκιο!! Λέω να πάρω triggers να μου φύγει το άχτι! Μπορεί κάποιος να μου προτίνει

triggers και drum modules? (Έχω λεφτά.. Lol)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου