Προς το περιεχόμενο

Intel CPU E8500 3.16 GHz Vs. E8600 3.33 GHz


Insomniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνεχεια του προηγουμενου post μου, θα ηθελα να ρωτησω και για τον επεξεργαστη που σκεφτομαι να παρω..

 

Κατ'αρχην, λογω προσωπικου κολληματος (ή ξεροκεφαλιας, εστω :P) απορριπτω τους quad core, οποτε pls πειτε μου μονο γι αυτους τους δυο..

 

Ο Ε8600 κανει 70 ευρω παραπανω απ'τον Ε8500. Αξιζει τοση διαφορα για 0.17 MHz??

 

Να σημειωσω οτι τρεχω Cubase 4, Reason 3, Wavelab 5 και διαφορα, βαρια και απαιτητικα VST και VSTi.

 

Δεδομενου οτι θα φροντισω να φορτωσω το μηχανημα μου με 4GB ram, πιστευετε οτι αξιζει να παρω τον Ε8600 αντι του Ε8500?

 

Thanks προκαταβολικα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απόλυτη σιγουριά, καλύτερα να πάρεις έναν τετραπύρηνο παρά έναν διπύρηνο. Ίσως στα παιχνίδια οι διπύρηνοι κερδίζουν κατά κράτος, σε εφαρμογές όμως που αξιοποιούν επαρκώς το multiprocessing, όπως το sonar 8, θα δεις ότι είναι καλύτεροι οι 4. Ακόμα δε γνωρίζω, πόσο ομαλά λειτουργούν οι I7, αν και κατά πάσα πιθανότητα η επόμενη μου αγορά θα είναι αυτοί.

 

i7 με windows 7 ; hmmm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Intel Quad απ'οσο ξέρω είναι ουσιαστικά δυο διπύρηνοι μαζί ενώ οι i7 είναι πραγματικοί τετραπύρηνοι με αποτέλεσμα το Hyperthreading να δίνει ουσιαστικά οφέλη. Μέχρι τώρα φαίνονται ομαλότατοι από τα reviews που διαβάζω στο net.

 

Δες εδώ ενα review για τον E8600:

 

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2duo-e8600.html

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό που λες ισχύει. Οι Quad δεν είναι πραγματικοί τετραπύρηνοι. Plus, δεν έχουν hyperthreading. Τα windows ουσιαστικά εντοπίζουν 8 cores-threads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τους τετραπύρηνους πάντως ο i7 πετάει.

 

Έχω i7  σύστημα 2 μήνες περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τα windows βλέπουν 8 πυρήνες με το Hyperthreating και ο i7 2.6 έγινε άνετα overclock στα 3 απο το BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου