Προς το περιεχόμενο

Ποιό mp3 converter;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Wavelab δεν είναι κουραστικό. Θα το βάλεις να κάνει batch converting. Οπότε έχεις την ποιότητα του Wavelab.

 

Κατάλαβα.. . θέλει διάβασμα  ;D  ;D  ;D

 

Εάν εννοείς να τα κάνεις όλα ένα αρχείο mp3, τότε μπορείς και πάλι να χρησιμοποιήσεις το wavelab.

 

Προσέξτε, όταν παίζει το CD τα κομμάτια ναι μεν ακούγονται συνεχόμενα,

αλλά μπορώ να μεταπηδήσω στο επόμενο κλπ,

ενώ αν τα κάνω ένα τράκ, τότε δεν θα μπορώ.

 

Εκτός και αν το Wavelab μου δίνει και αυτή την δυνατότητα, και δεν το γνωρίζω.

Μπορείτε να μου πείτε απλά και μόνον αν τελικά μου δίνει αυτή την δυνατότητα;

Το "πώς" θα το βρώ ψάχνοντας ...

 

Ευχαριστώ

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν τα κομμάτια του CD είναι συνεχόμενα και το ένα κάνει fade out στο άλλο,

τότε τα mp3  σταματούν για 2'' όπως γίνετε με τα κανονικά κομμάτια που έχουν αρχή και τέλος.

Γνωρίζει κάποιος τι να κάνω ώστε να τα ακούω συνεχόμενα;

 

Είναι καθαρά θέμα του player όταν δεν έχεις κάποιο διάστημα χωρίς ήχο στο τέλος ή στην αρχή τραγουδιού. Δες στις ρυθμίσεις του playback, transition ή fade (κάπως έτσι είναι συνήθως).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Total Audio Converter με κλειστα ματια!!

 

Σου βγαζει και επιλογες οταν κανεις δεξι κλικ δηλαδη δε χρειαζεται ουτε καν να ψαχνεις που ειναι για να το ανοιξεις!

 

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α38, βασικά τίποτα από όλα αυτά που λες δεν το βλέπω σαν πρωτοποριακό feature... αυτό δεν εννοείς; http://www.exactaudiocopy.de Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον, είτε πράγματι υπάρχει ηχητική διαφορά με το error correction που περιγράφω παραπάνω, είτε όχι. Το φοβερό συν που έχει βέβαια: είναι δωρεάν. Άλλο μεγάλο συν: εξαιρετικό documentation...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την ποιότητα ανάγνωσης από CD, το WaveLab σου δίνει τη δυνατότητα να ορίσεις εσύ πόσες φορές θέλεις να διαβάσει το κάθε κομμάτι από το CD πριν το αντιγράψει στον σκληρό δίσκο . Επίσης, το jitter correction που υπάρχει και σε πολλά άλλα προγράμματα, είναι πρόσθετη λειτουργία που βοηθά στην ποιότητα.

 

Όσο για τις προδιαγραφές του τελικού αρχείου ήχου, για ΜΡ3, η ποιότητα των 320kbps είναι ίδια με την αρχική. Άλλο πρόγραμμα που προσφέρει επαγγελματική μετατροπή σε ΜΡ3 είναι το Audition της Adobe.

R+C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α38, βασικά τίποτα από όλα αυτά που λες δεν το βλέπω σαν πρωτοποριακό feature... αυτό δεν εννοείς; http://www.exactaudiocopy.de Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον, είτε πράγματι υπάρχει ηχητική διαφορά με το error correction που περιγράφω παραπάνω, είτε όχι. Το φοβερό συν που έχει βέβαια: είναι δωρεάν. Άλλο μεγάλο συν: εξαιρετικό documentation...

 

Δεν το κάνει με τον τρόπο που το κάνουν τα άλλα προγράμματα, και είναι πολυ πιο γρήγορο και ασφαλές..τα λάθη υπάρχουν σε όλα σχεδόν τα cds..ακόμα και αυτά που δεν είναι γρατζουνισμένα...επίσης οι ρυθμίσεις του είναι εκτεταμένες κάνοντάς το το καταλληλότερο για ripping και μπορεί να σου συμπληρώνει αυτόματα και ανάλογα τις ρυθμίσεις σου, τα tags στα αρχεία επικοινωνόντας με net...απλά επιλέγεις πατάς αlt+g και μεσα σε 2-5 δεύτερα εχει βρεί το 95% των ξένων αλμπουμς και έχει συμπληρώσει τίτλους κτλ...λειτουργεί και με πολλά ελληνικά αλμπουμς! δε συγκρίνεται με wavelab ktl...to wavelab δεν είναι φτιαγμένο για αυτή τη δουλειά...είναι sound editor με κάποιες δυνατότητες ripping..

 

τώρα, θα μου πείς "εγω θέλω απλά να ακούω κάποια mp3 στο αμάξι..." ok, σε αυτή την περίπτωση (και όχι σοβαρές ακροάσεις σε hifi συστήματα, δε θα ακούσεις κάποια διαφορά...ωστόσο θα κάνεις τη δουλειά σου πολύ πιο γρήγορα και με ασφάλεια...

 

 

 

 

Όσο για τις προδιαγραφές του τελικού αρχείου ήχου, για ΜΡ3, η ποιότητα των 320kbps είναι ίδια με την αρχική. Άλλο πρόγραμμα που προσφέρει επαγγελματική μετατροπή σε ΜΡ3 είναι το Audition της Adobe.

 

Αγαπητέ OculatisAbis, θα χαρακτήριζα τη συμπίεση στα 320kbps "χρηστική και πειστική" όταν ακούς μουσική στο δρόμο με φτηνά ακουστικά, ακόμα και απο hifi σε ορίσμενες πριπτώσεις κτλ...όμως δεν είναι σε καμία περίπτωση "ίδια με την αρχική" όπως αναφέρεις...ίδια με την αρχική είναι μόνο με lossless αλγορίθμους όπως το flac, to wavepack (.wv), και το ape. Επίσης ο χαρακτηρισμός "επαγγελματική μετατροπή σε mp3" είναι καθαρό marketing. To mp3 (και το mp3 pro) είναι formats που χρησιμοποιούνται κατα βάση απο τους καταναλωτές και σε καμία περίπτωση απο επαγγελματίες...Η πληροφορία που χάνεται με την κωδικοποίηση σε mp3 είναι τρομαχτικά μεγάλου όγκου και έχει ώς αποτέλεσμα εκτενείς αλλοιώσεις στις υψηλές συχνότητες (της ακουστής περιοχής) και στις χαμηλές, καθώς επίσης και της στερεοφωνίας, λόγω μεταβολών φάσης και άλλων φαινομένων που προκύπτουν απο την αφαίρεση του συχνοτικού περιεχομένου (lossy συμπιεσης mp3, ogg, ktl). Πίστεψε με...μουσικοτεχνολόγος είμαι.. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Easy CD-DA Extractor 8.2 το δούλευα κάποτε και είναι πολύ καλό (είχε αν θυμάμαι καλά και επιλογή

για την ταχύτητα που γυρίζει το CD, κάτι πολύ χρήσιμο σε γρατσουνισμενα CD).

τα windows media player 10-11κτλ μπορούν πλέων να κάνουν mp3 άρα για τους μη "επαγγελματίες" δεν χρειάζεται τίποτα άλλο και με μια συμπίεση από 192 και πάνω νομίζω είναι οκ για ακρόαση σε απλά μέσα αναπαραγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.. . θέλει διάβασμα  ;D  ;D  ;D

 

Προσέξτε, όταν παίζει το CD τα κομμάτια ναι μεν ακούγονται συνεχόμενα,

αλλά μπορώ να μεταπηδήσω στο επόμενο κλπ,

ενώ αν τα κάνω ένα τράκ, τότε δεν θα μπορώ.

 

Εκτός και αν το Wavelab μου δίνει και αυτή την δυνατότητα, και δεν το γνωρίζω.

Μπορείτε να μου πείτε απλά και μόνον αν τελικά μου δίνει αυτή την δυνατότητα;

Το "πώς" θα το βρώ ψάχνοντας ...

 

Απάντηση: αυτό που θέλεις, μπορεί να γίνει από το Wavelab, αλλά δεν θα το βρεις ψάχνοντας διότι δεν αφορά τις συλλογές αρχείων mp3. Δηλαδή, πρέπει να κατανοήσεις ότι ένα δισκάκι που περιέχει αρχεία mp3 δεν είναι audio δισκάκι αλλά data δισκάκι. Η δυνατότητα να υπάρχει ρυθμιζόμενο (άρα και μηδενικό) κενό ανάμεσα στα tracks είναι τμήμα του audio προτύπου και μόνον αυτού (και των βινυλίων βέβαια). Δηλαδή, μπορείς να πάρεις αρχεία mp3 ή αρχεία wav και να μοντάρεις τα περιεχόμενα ενός AUDIO δίσκου στο Wavelab ρυθμίζοντας το κενό ανάμεσα στα κομάτια σε ότι σου κάνει κέφι, ΑΛΛΑ το αποτέλεσμα θα είναι ένας AUDIO δίσκος και όχι ένας DATA δίσκος.

 

Είναι ένα από τα πολλά προβλήματα με τα mp3, γι' αυτό καμιά φορά κοροϊδεύω* ανθρώπους που έχουν ακούσει δισκάκια μόνο από mp3 και ποτέ στην πρωτότυπη μορφή τους.

 

 

* διευκρίνηση: εννοώ ότι στο παρελθόν είχα πολλούς δίσκους όπου αυτή η "συνέχεια" ανάμεσα στα tracks έδινε ένα συγκεκριμένο και μοναδικό χαρακτήρα στο δίσκο, αλλά αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κάποιος που τον έχει ακούσει σε mp3 - οι δίσκοι των Floyd είναι ένα τέτοιο παράδειγμα.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου