Προς το περιεχόμενο

Korg M1 Battery


theopas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εάν δεν έχεις σχέση με αυτό.

 

Προσοχή.

1) Κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.

2) Κίνδυνος βραχυκυκλώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν τίθεται θέμα να το ανοιξω μόνος μου (αν και ηλεκτρολόγος μηχανικός :) )...Έχω σχέση με τέτοια πράγματα απλά επειδή το όργανο είναι παλιό και δανεικό δεν του βάζω χέρι εγώ!!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ανοίξεις έχοντας το όργανο στην πρίζα. Είναι πολύ εύκολο να επαναφέρεις τους ήχους.

Όσο για την αλλαγή μπαταρίας πρέπει απλά να γυρίσεις τη μητρική ανάποδα έτσι ώστε να αποκτήσεις πρόσβαση σε αυτή. Είναι πολύ πιο εύκολο από όσο φαντάζει.

 

Βγάλε τις βίδες που συγκρατούν τη λεπτή λαμαρίνα στο κάτω μέρος του οργάνου και θα δεις οτι είναι πολύ εύκολο. Αν δεις οτι "δεν το 'χεις" ξαναβίδωσέ το απλά. Αν είσαι προσεκτικός δεν μπορεί να πάει τίποτα στραβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι λέτε στο παλικάρι να βάλει χέρι στο όργανο όσο είναι στην πρίζα για να μη χάσει τους ήχους του...

 

Αν έρθει σε επαφή το χέρι του με το τροφοδοτικό δε θα χάσει μόνο τους ήχους του...

 

Με το 01 που είχα και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα έκανα τα εξής:

 

Προμηθεύτηκα την κατάλληλη μπαταρία και άνοιξα το όργανο. Κατευθείαν με το που έφυγε η λαμαρίνα κατάλαβα που είναι η υποδοχή για την μπαταρία. Θα το δεις, είναι ένα στρογγυλό μεταλικό περίβλημα στο μέγεθος της μπαταρίας. Βγάζεις την παλιά, τοποθετείς την καινούρια, ανοίγεις το όργανο και όλες οι Banks του είναι άδειες.

 

Πέρνεις ένα καλώδιο midi, συνδέεις το όργανο με το Pc σου και μέσω κάποιου editor (ειδικά για Μ1 θα βρεις σίγουρα 2-3) μεταφέρεις με sysex τα αρχείο με τους preset ήχους το οποίο το έχεις κατεβάσει από το site που σου έγραψε παραπάνω ο Νίκος.

 

Τόσο απλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

για να μην ανοίγω νέο θέμα...η κακιά η ώρα επισκέφτηκε το Μ1 δευτερη φορά και θελει service γιατι εσπασε ενα κουμπακι από το numpad...Ξέρετε κανέναν μάστορα για τέτοια μηχανηματα στη θεσσαλονίκη που μπορεί να το επισκευάσει??

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντο στα bon studio(αντιπροσωπος KORG)...υπαρχει μια περπτωση να στο αναλαβουνε...εμενα δεν μου αλλαζαν για το Trinity V3 κουμπακι του play(seq)ευτυχος δουλευει απλα σαν να ξεκολησε ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου