Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούγονται τόσα και τόσα για την ποιότητα και  την ανθεκτικότητα των footswitches της Μ13 αλλά ακόμη δεν έχω δει κάπου στο ίντερνετ κάποιος να τα εχει αλλάξει με καλύτερα ..

 

Υπάρχει ένας τύπος που κάνει τέτοιο upgrade :

 

http://r3fx.com/store/index.php?route=product/product&path=37&product_id=63

 

Υπάρχει ίδια μοντα στα άλλα πετάλια της Line 6 (dl4, κτλ):

 

 

Εδώ ο τύπος της άνοιξε τα σωθικά! :

 

http://lionelcassin.blogspot.com/2009/12/rack-mounting-m13.html

 

 

 

 

Το θέμα είναι να χωράνε οι διακόπτες μέσα. Ετσι τους αλλάζουμε μόνοι μας, αφού τα M13 μας πια είναι εκτός εγγύησης  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 6 μήνες αργότερα...

νεος χρηστης m13!απο το σαββατο τα νεοτερα που θα δοκιμαστει και σε προβα πριν το live! :)

thanks και για το φοβερο review genius... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεος χρηστης m13!απο το σαββατο τα νεοτερα που θα δοκιμαστει και σε προβα πριν το live! :)

thanks και για το φοβερο review genius... ;)

 

You're welcome mate.  ;)

 

Θα χρειαστεί να την ψάξεις αρκετά, αλλά μην απογοητεύεσαι. Οπωσδήποτε δοκίμασε το fx loop της (με άλλα πετάλια), 4CM (αν έχει fx loop ο ενισχυτής σου) και παίξε με τις ρυθμίσεις των εφφέ της, αξίζει τον κόπο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o germino ειναι καθαρος χωρις λουπα...σε πρωτη φαση την πηρα για τα modulation effect αλλα μεσα στην μπαντα βλεπω αφου την μαθω,να μην εχω προβλημα ουτε με καποια απο τα drives-distortions... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o germino ειναι καθαρος χωρις λουπα...σε πρωτη φαση την πηρα για τα modulation effect αλλα μεσα στην μπαντα βλεπω αφου την μαθω,να μην εχω προβλημα ουτε με καποια απο τα drives-distortions... ;)

 

Σίγουρα, έχει μερικά πολύ αξιόλογα distortion, εμένα μου άρεσε πολύ το Tube Driver και, στο mix, είχα καταφέρει να κάνω το Rat να ακούγεται σαν το vintage Rat που είχα τότε. Χωρίς ίχνος θορύβου όμως.  ;)

 

Το ίδιο και με το Script Phaser.

 

Τα delays δεν τα συζητάμε, δύσκολα βρίσκεις τέτοια ποικιλία και ποιότητα σ'αυτά τα λεφτά (εννοώ, ακόμα και σε rack). Τα υπόλοιπα είναι λίγο θέμα γούστου, αλλά τελικά θα καταλήξεις σε καμμιά 15αριά που θα τα χρησιμοποιείς πιο συχνά.

 

Βρες αν δεν έχεις και το expression pedal της Line6, φαίνεται τσίπικο αλλά αντέχει. Εκεί πας σε άλλα κόλπα, στον έλεγχο των εφφέ. Και θα καταλάβεις και πόσο καλά είναι μερικά από τα wah, απρόσμενα καλά αν τα ρυθμίσεις σωστά.

 

Γενικά εξαιρετικό εργαλείο για όσους χρησιμοποιούν "πετάλια", kateme το καλύτερο και πιο έξυπνο μηχάνημα που έχει βγάλει η Line6 στην ιστορία της.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o germino ειναι καθαρος χωρις λουπα...σε πρωτη φαση την πηρα για τα modulation effect αλλα μεσα στην μπαντα βλεπω αφου την μαθω,να μην εχω προβλημα ουτε με καποια απο τα drives-distortions... ;)

 

με τετοιο ενισχυτη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις,ΕΙΔΙΚΑ μεσα στη μπαντα τα βρωμικα της Μ13 ειναι ταμαμ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για  να ειμαι σιγουρος,μια γρηγορη ερωτηση πριν αγορασω κατι..

εχω σαν εξωτερικη καρτα ηχου την m-audio firewire 410.

αν θελω να κανω update την m13 MONO με midi καλωδια,Θα πρεπει να εχω 2 καλωδια Midi και να συνδεσω το Midi in της m-audio με το Midi out της m13 και το midi in της m13 με το midi out της m-audio??

αν ναι πρεπει να πεταχτω μεχρι το πλαισιο που εχουν Midi καλωδια...

 

σε ξενο φορουμ μολις μου απαντησαν αυτο:

I did my update on the m13, with the midi interface of my tascam us-122.

 

Just used one cable for this, midi out from the interface to midi in of the m13.

It worked just fine.

 

For backing up my scenes just did it the other way around. One cable, Midi out on the m13, to midi in of the interface.

 

θα το δοκιμασω τωρα..

 

ολα οκ το εκανα.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου