Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος φτηνος + hi-gain + bedroom level = no way;


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry αλλά με πολλαπλά takes και hard panning και καμιά 100 βατ και κανά μπουστάρισμα και κανά eq και ένας βοξ μπορεί να βγάλει που και που καμιά ντεθιά.

Ο tiny terror έχει ιδιαίτερο ηχόχρωμα και είναι πολύ δυνατός παρά τα όσα γράφει

Νομίζω ότι το θέμα είναι πολύ απλό:

Υπάρχει high gain λαμπάτος σε ένταση δωματίου; Αν όχι τι να πάρει να είναι High gain και σε ένταση δωματίου; Φιλοσοφικές συζητήσεις για τι θα μπορούσε να κάνει αν πάρει κανά θηρίο, ή κανά μικρό και με 1002 πετάλια και και και έχουν γίνει πάρα πολλές εδώ μέσα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βαλε την gt8 στο στερεοφωνικο, ψαξε την και τελειωσες. Εχει οσα κιλα gain θες. Χωρις ψαξιμο ομως δεν θα γινει ΤΙΠΟΤΑ και ΠΟΤΕ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 150 βατ και πάλι είναι πολλά

 

Ναι αλλα το οτι ειναι πολλα δεν σημαινει πως δεν μπορει να παιξει χαμηλα.

 

2) Που άκουσες τον vypyr?

Δεν θυμαμαι, νομιζω κατι κλιπακια στο youtube...

 

Τέλος δυστυχώς λαμπάτος+high gain+bedroom level δεν ταιριάζουν. Ο high gain θέλει λάμπες και οι λάμπες δίνουν δύναμη. Αν θες λύση κεφαλή όλα σε ένα και  bedroom τότε πάρε κάποιον modelling.

 

Μα αυτο το εχω ξεκαθαρισει απο την αρχη. Αν προσεξες, δεν ρωτησα ποιον φτηνο λαμπατο higain ενισχυτη να παρω που να παιζει και σε σπιτι. Ειπα πως με δεδομενο πως ενας τετοιος ενισχυτης δεν υφισταται, κλινω προς modeling μερια, και απο οσα modeling εχω δοκιμασει ο HD 147 μου καθεται καλυτερα και απο ηχο, και απο versatility και απο ευκολια στη χρηση.

 

Επίσης κάπου είδα πριν ότι είπες ότι δεν έβγαλες ήχο με την gt8 και ο randall σου φάνηκε επιεικώς άθλιος, έχεις ψαχτεί καθόλου με τον ήχο σου, ή βαριέσαι; Γιατί αν βαριέσαι ΟΤΙ και να πάρεις επιεικώς άθλιο θα σου φανεί

Εχω ψαχτει αρκετα, αν οχι πολυ, για τον ηχο μου. Απλα δεν τα παω καλα με τις πεταλιερες με τα πολλα μπλιμπλικια πανω. Εδω ισα-ισα που τα καταφερνω στο Amplitube να βγαλω εναν ηχο της προκοπης, και αυτο γιατι εχει Graphics interface... Αντιθετα, με τον Line 6, αμεσως διαλεγω ενισχυτη - καμπινα - eq - fx - comp χωρις οθονιτσες κ μλκιες... Τωρα ο randall δεν μου αρεσε καθολου, επειδη ενω εχει το gain που χρειαζομαι εχει μια πολυ εως παρα πολυ μετρια χροια. Επισης το distortion μου φερνει περισσοτερο σε Overdrive. Και να μην πω και τη γνωμη μου για τα καθαρα του... Και δεν επαιξα ενα 5λεπτο και μετα τελος, αντιθετα ασχοληθηκα καμια ωρα τουλαχιστον, χωρις καποιο καλο αποτελεσμα...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον έχεις ακούσει ?

 

VOX AD30VTXL

 

Ειναι πολυ φτηνός και καλός για μες το σπίτι.

 

 

Τον ειχα σκεφτει και αυτον, μιας και εχει αρκετους καλους ηχους, αλλα ειναι προβλημα το κουβαλημα, γιατι αν ειναι θα επαιρνα την 2x12 εκδοση...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σκεφτόμουν να προτείνω κατι ανάλογο με το που είδα τον TSL60 στις αγγελίες.

Βέβαια μπορεί να μην σου κάνει η marshall χροιά αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Και αυτό το θέμα με την ένταση δωματίου και τους λαμπάτους το λύνεις με κανα 100-150αρι ευρώ

ακόμα με την αγορά ενος attenuator.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά με πολλαπλά takes και hard panning και καμιά 100 βατ και κανά μπουστάρισμα και κανά eq και ένας βοξ μπορεί να βγάλει που και που καμιά ντεθιά.

αν το σκεφτεις ομως αυτο που ακους στο δισκο (δλδ στον ηχο που προσπαθεις να προσεγγισεις) αυτη ειναι η ελαχιστη επεξεργασια που κανεις (ειδικα στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για 2 tracks,hard panning απο μπουσταρισμενο ενισχυτη μεσα απο μικροφωνο)

 

σε ποιο δισκο ακους αυτουσιο τον ενισχυτη που παιζει?

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σκεφτόμουν να προτείνω κατι ανάλογο με το που είδα τον TSL60 στις αγγελίες.

Βέβαια μπορεί να μην σου κάνει η marshall χροιά αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

 

Ναι, εχω ενα προβλημα με αυτο. Ενω οι Marshall με τρελαινουν σε classic rock και 80's metal, για τον ηχο που θελω δεν μ κανει...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το σκεφτεις ομως αυτο που ακους στο δισκο (δλδ στον ηχο που προσπαθεις να προσεγγισεις) αυτη ειναι η ελαχιστη επεξεργασια που κανεις (ειδικα στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για 2 tracks,hard panning απο μπουσταρισμενο ενισχυτη μεσα απο μικροφωνο)

 

σε ποιο δισκο ακους αυτουσιο τον ενισχυτη που παιζει?

 

αυτό σηκώνει συζήτηση γιατί άλλος θέλει να προσεγγίσει τον ωμό ήχο

και άλλος θέλει με τον amp του να είναι κοντά στον ήχο του cd

 

ας μην το συνεχίσουμε αυτό το θέμα το παλικάρι θέλει κανέναν

krankenstein αλλά δεν του βγαίνουν τα φράγκα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου