Προς το περιεχόμενο

amazaque vs flamed maple


Darky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πο-πο!καλα μηλαμε για κανονικη μαχη ετσι?δεν περημενα τετοιο πραμα για τα ξυλα  :o

 

και αφου τεληκα απο οτι βλεπω αυτοι που ας πουμε λογομαχητε ειστε ολοι με αρκετη εμπειρια στα ηλ. και οχι μονο οργανα και εχετε κανει τις επιλογες σας και τις στηριζεται με τα επιχειρηματα σας γιατι δεν κανετε σαφες στον κυριο που ανηξε και το θεμα,οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου του εκαστοτε οργανοπαιχτη τι ξυλα θελει!!

 

και για να μην παρεξηγηθω δεν θα υποδηξω σε κανενα τι θα πει αλλα επιδη και εγω δεν γνοριζω και πολλα απο αυτα για τα ξυλα και διαβαζωντας ψιλοχαθηκα και φανταζομαι οτι ισως ακομη και ο φιλος που ανηξε το θεμα

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και να γιατι τα κενα του joint σε παλιες (τυπου) strat και tele,

οπως και τα στραβα μπρατσα

 

εδω κανεις λαθος,τα κενα υπαρχουν γιατι δεν υπηρχαν cnc routers & τα neck pocket φτιαχνονταν με την τεχνικη..."οτι να'ναι ;D ;D" (κατι που αλλωστε ακομα κανει η Φεντερ.. ;D ;D),ειπαμε οτι μαζευει το ξυλο αλλα οχι πια και τοσο  :)(υπαρχουν αλλωστε και πολλες παλιες vintage Fender με tight neck pocket,οταν ειχε ορεξη ο Μεξικανος που τις εφτιαχνε και δεν βιαζόταν ;D)

 

Ο ήχος του ξύλου σε καμμία περίπτωση δεν είναι δυνατόν να "περάσει" στους μαγνήτες.

 

για να μη τρελλαθουμε και τελειως..... ::) ΦΥΣΙΚΑ και δεν μπορει ο μαγνητης να "διαβασει" τους παλμους του...ξυλου (φυσικη πρωτης δημοτικου μονο τα μεταλλα εχουν interaction με τους μαγνητες.. ;D),αυτο που "περναει" στον ενισχυτη μας ειναι παλι η "αντιδραση" των χορδων στο χτυπημα που κανουμε στο σωμα,οχι χτυπημα καθ' αυτο)

 

και φυσικα η ταλαντωση (αντιδραση) των χορδων ΕΧΕΙ σχεση με το ξυλο πανω στο οποιο ειναι τοποθετημενες μεσω της γεφυρας και του υπολοιπου hardware,απλα ειναι αστειο να πιστευουμε οτι ειναι 100% προδιαγεγραμμενη η συμπεριφορα  αυτη απο το ΕΙΔΟΣ του ξυλου μια και αυτο ΔΕΝ εχει σταθερες "ιδιοτητες".

 

αλλο πραγμα να πει καποιος οτι ενα ωραιο ,ελαφρυ σωμα θα δωσει ενα φ,χ,ψ ηχο και αλλο την υπερμπουρδα οτι αν βαλεις alder η κιθαρα θα εχει περισσοτερα ...μεσαια απο το αν βαλεις ash...ΤΙ alder & ΤΙ ash ρε μεγαλε? :)

 

τελος παντων το εχουμε καταξεσκισει το θεμα και για εκατομμυριοστη φορα (περιπου 1 εκτομμυριο φορες εχουμε κανει αυτη τη συζητηση και ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ οποτε ΓΙΑΤΙ την κανουμε? ;D ;D) το αποτελεσμα ειναι το ιδιο... ::) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk,Ok!

 

τοτε κανε το τεστ του "χτυπα ξυλο" χωρις χορδες

πανω στην κιθαρα.... ;D

 

Πριν ξεχασα να γραψω να κρατατε τις χορδες κατα το χτυπημα,

ωστε να μην κουνηθουν καθολου...

 

Θελεις και πιο απλο τεστ?

Συνδεσε ενα μαγνητη με ενα jack και απο εκει στον ενισχυτη κανονικα...

 

Βαλε τον μαγνητη να "παταει" πανω στο...γραφειο σου.

 

Ανοιξε gain κτλ...και χτυπα νοβοπαν,mdf,καρυδια,οτι ειναι το γραφειο σου...

 

Αυτος ο ηχος που θα βγει στο γουφερ απο ποιες χορδες επιρρεαζεται? ;D

 

-Το ποσο συρρικνωνεται το ξυλο μετα την κατασκευη (δημιουργωντας τα κενα που λεγαμε)

εξαρταται απο το ποσο ετοιμο ηταν για να γινει οργανο...

 

-Ποιο cnc?? Δηλαδη τοσα οργανα ολα αυτα τα χρονια,που εγιναν χωρις computerized τεχνολογια

γιατι δεν εχουν κενα,εγιναν μηπως με καλυτερα templates στις φρεζες??

 

Εγω δηλαδη που δεν τα χρησιμοποιω,και κανω τα joints σχεδον free hand,

γιατι δεν εχω "κενα"??

 

Θα'χω cnc εγκεφαλο η motorized βραχιονες στα χερια μου... ;D

 

-Μην "βαζετε λογια στο στομα μου" που δεν εχω πει,

εγω δεν μιλησα (ουτε και θα) για metal ξυλα,ουτε ειπα ποτε

οτι αν βαλεις το ταδε ξυλο θα'χεις ταδε ηχο....

 

Sf,σε καποιο απο τα πρωτα μου ποστ με κατηγορησες για "αναπαραγωγη"

οσον διαβαζω στο ιντερνετ....

Τωρα που γνωριστηκαμε καλυτερα,μπορω να πω το ιδιο για σενα...

 

Εγω ομως δεν σε κατηγορω γι'αυτο,ισα-ισα που επαυξανω,

γιατι τα μεταφερεις σε αυτους που δεν τα ξερουν..(και παντα ερχονται καινουριοι)

Ετσι οταν ακουσουν και την "αλλη πλευρα" (την οχι βιομηχανικη)

μπορει ο καθενας να κρινει μονος του.

:)

 

Sorry κι όλας, αλλά με τις λιγοστές γνώσεις που έχω, το τεστ που αναφέρεις Yann, δείχνει, νομίζω, μόνο το αν οι μαγνήτες είναι καλά potted ή οχι. Ο ήχος του ξύλου σε καμμία περίπτωση δεν είναι δυνατόν να "περάσει" στους μαγνήτες.

 

Ειπαμε,τα ξυλα ΔΕΝ εχουν ηχο...

Απλως αντιδρουν (το καθενα κομματι,οχι ειδος,διαφορετικα),

και ετσι επιρρεαζουν ΤΗ ΧΡΟΙΑ του ηχου,ΤΟ ΧΡΩΜΑ του συνολικα,

γι'αυτο και οι διαφορες σε ιδια οργανα.

 

Να'σαι σιγουρος οτι αν ο μαγνητης δεν ειναι καλα potted (κερωμενο πηνειο δηλαδη)

θα το καταλαβεις πρωτα απ'το feedback!!

Βγαλε τις χορδες σου,ανοιξε το gain,χτυπα τ'οργανο και ακου...

 

Μα πως περναει αυτο το χτυπημα στο γουφερ ρε παιδι μου.... ;D

 

 

Γενικα τωρα,πρεπει να ξεκαθαρισω τη θεση μου στο φορουμ,

αφου κατηγορηθηκα για ΑΓΡΑ ΠΕΛΑΤΩΝ...

 

ΔΕΝ εχω σκοπο να ασχοληθω με ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ οργανα στο μελλον,

αλλα με archtop και ακουστικα...

 

Καταλαβαινετε οτι εδω ουτε η διαφημιση κανει τιποτα,

ουτε η αγρα πελατων,αφου μιλαμε για μοναδικα οργανα

φτιαγμενα για απολυτους παικτες,

 

και εδω λειτουργει μονο το "word of mouth",

καμμια διαφημηση καμμια αγρα...

 

Καλημερα!

8)

 

 

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε gain κτλ...και χτυπα νοβοπαν,mdf,καρυδια,οτι ειναι το γραφειο σου...

 

αυτο ειναι κατι αντιστοιχο με το οταν "φωναζεις" στους μαγνητες.

 

σιγουρα ενα unpotted τυλιγμα θα "διαβαζει" περισσοτερα, αλλα και τα Potted κατι "πιανουν".

 

καποτε εκαναν/κανουν potting με εποξικες ρητινες ή κατι τετοιο.

E αυτο θα πρεπει να εισα πολυ βροντολαλος για να το "κουνησεις"...   ;D

 

 

Βασικα το μονο πραμα που "διαβαζουν" οι μαγνητες απο το "περιβαλλον" (και οχι απο τις χορδες), ειναι οι δονησεις που κατι προκαλει στο τυλιγμα τους.

 

Εγω δεν βλεπω κατι παραπανω.   :-\

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ΧΩΡΙΣ χορδες ΠΑΛΙ απο "μεταλλο" βγαινει ο ηχος (απο τα ποτς τα οποια ειναι συνδεδεμενα με τους μαγνητες και τα οποια φυσικα και "βγαζουν" ηχο (κανε ενα τεστ ανοιγοκλεινοντας τα βιαια και θα ακουσεις το "κλακ" που κανουν (ειδικα αν εχει τελε με metal plate)

 

Βασικα το μονο πραμα που "διαβαζουν" οι μαγνητες απο το "περιβαλλον" (και οχι απο τις χορδες), ειναι οι δονησεις που κατι προκαλει στο τυλιγμα τους.

 

+1000 ;)

 

Τελος παντως ας πιστευει ο καθενας οτι θελει να πιστευει ακρη δεν βγαζουμε....(& δεν εχει καμμια σημασια αλλωστε απο τι στιγμη που ειμαστε ευχαριστημενοι απο τα...οργανα μας ;D)

 

τα περι cnc δεν τα σχολιαζω ,ενα ΑΨΟΓΑ ρυθμισμενο cnc router θα εχει σιγουρα πολυ μεγαλυτερη ακριβεια απο οτιδηποτε χειροποιητο,για αυτο αλλωστε θεωρω οτι ΣΗΜΕΡΑ ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να υπαρχουν neck pocket gaps σε κιθαρες μαζικης παραγωγης (οχι πως επηρεαζουν τον ηχο αλλα ειναι ασχημα πως να το κανουμε) κατι που αλλωστε δεν συμβαινει σε ολες τις κινεζικες/κορεατικες κιθαρες (οπου προφανως πεφτει μαστιγιο στο εργοστασιο) αλλα οχι στις μεξικανικες (οπου μαλλον πινουν τεκιλα ;D) και στις αμερικανικες (αν και τα τελευταια χρονια τα πραγματα εχουν βελτιωθει).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον ειπα οτι αποφασισα

 

μπεμπεκοι :P ;D

 

Μα γιατί συνεχίζετε, το παλικάρι που έκανε την ερώτηση είπε ότι αποφάσισε..(τώρα με τι κριτήρια...)...Άρα flamed maple για κιθάρα, ΚΑΛΟ? ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ

Τώρα να ρωτήσω το φίλο Darky που αποφάσισε...όλη η κιθάρα απο flamed maple ή μόνο το καπάκι?

Επίσης φίλε Darky, ξέρεις τι είναι το flamed maple ή είσαι σχέτος ΜΠΛΙΜΠΛΙΚΟΣ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απλα ειναι αστειο να πιστευουμε οτι ειναι 100% προδιαγεγραμμενη η συμπεριφορα  αυτη απο το ΕΙΔΟΣ του ξυλου μια και αυτο ΔΕΝ εχει σταθερες "ιδιοτητες"...

 

...αλλο πραγμα να πει καποιος οτι ενα ωραιο ,ελαφρυ σωμα θα δωσει ενα φ,χ,ψ ηχο και αλλο την υπερμπουρδα οτι αν βαλεις alder η κιθαρα θα εχει περισσοτερα ...μεσαια απο το αν βαλεις ash...Τ

 

Ρε παίδες αφού μες τις άκρες όλοι το ίδιο πράμα λέμε λέμε. Γιατί το κουράζουμε τόσο;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες αφού μες τις άκρες όλοι το ίδιο πράμα λέμε λέμε. Γιατί το κουράζουμε τόσο;

 

γιατι το θεμα ειναι κατι σαν το "Μεσανατολικο"...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το θεμα ειναι κατι σαν το "Μεσανατολικο"...  ;)

 

Κάτη σανν τιν Πεδύα που ακούο στιν τυλαιώρασυ;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου