Προς το περιεχόμενο

amazaque vs flamed maple


Darky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά οι "τυχαιότητες" στην κατανομή της πυκνότητας, με όποιον τρόπο αυτή εκφράζεται στα ξύλα,  δεν έχουν να κάνουν μόνο μεταξύ των διαφόρων ειδών αλλά και μεταξύ του ίδιου είδους, ακόμη και στο ίδιο κομμάτι ξύλο...

 

...ακριβως! 

 

αυτα προσπαθουσα να εξηγησω και παραπανω, αλλα o bloody με "εστησε στον τοιχο". no hard feelings, pal  :)

 

btw, μολις παρατηρησα οτι οσο κι αν ποσταρουμε στην ανακυκλωση δεν αυξανει ο αριθμος των Posts...  (δεν το ηξερα... :-[)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρώτον δεν ειρωνεύτηκα (και ειδικά εσένα).

 

Ζητώ συγνώμη τότες  :)

 

 

 

Αποφάσισε φίλε μου boukas...προτιμάς τα εξωτικά μου ξύλα ή τη θεωρία του χάους του Alderbody? :P

 

Λοιπόν άλλη μια φορά μια παλιότερη τοποθέτησή μου:

-Είναι δεδομένο ότι υπάρχουν διαφορές μεταξύ των διαφόρων ειδών ξύλων οκ? Οκ.

-Αλλά υπάρχουν διαφορές και μεταξύ των ίδιων των ειδών οκ? Οκ.

 

Το θέμα είναι αν μπορούν αυτές οι διαφορές μεταξύ των διαφορετικών ειδών, να μπορούν να συγκριθούν και με τις διαφορές μεταξύ του ιδίου είδους. Μπορούν; Μπορούν. Ζωντανοί οργανισμοί είναι, ποτέ δε θα είναι οι ίδιοι (θα μπορούσα να το ξεχέσω εντελώς και να κάνω λόγο και για τα σταυρεπικονιούμενα είδη, όπου για να αναπαραχθούν χρειάζεται η συννένωση γύρης διαφορετικών ποικιλιών και να δικαιολογήσω έτσι εν μέρει τη "θεωρεία του χάους", αλλά εκεί θα γινόταν ο κακός χαμός  ;D ). Μέσα στον γενικό μέσο όρο υπάρχουν και τεράστιες διακυμάνσεις.

Ε εξαιτίας αυτών των διακυμάνσεων δεν μπορεί να βγαίνει ο άλλος και να λέει θέλω ατάκα βάζω alder θέλω ζεστασιά βάζω mahogany και τέρμα το καλύψαμε.

Τόσο απλά είναι. Κάνε όποια αλλαγή θες στην κιθάρα και στο τέλος αν θες αλλάζεις και τα ξύλα

 

Για μένα τα ξύλα παίζουν ρόλο στην κατασκευαστική ποιότητα του οργάνου. Πχ πριν κάμποσο καιρό είδα δομικά προβλήματα σε harley benton (ξεβίδωνες βίδα και έφευγαν και κοτζαμ κομμάτια ξύλου λες και ήταν από φελό). Ναι θα σκάσω 500€ για ένα Α ποιότητας μαόνι, όχι για να έχω πιο ζεστό ήχο από ένα χειρότερης ποιότητας, αλλά έστω για την ψυχολογική μου κάλυψη, ότι η κιθάρα θα είναι τούμπανο κατασκευαστικά!

 

 

audiokostas αν θες εξήγησε αυτό

Για το θέμα επιστημονικής ανάλυσης επιρροής του ξύλου σε έγκυρο περιοδικό είναι τόσο απλουστευμένο ως αίτημα ή παράγων αποδοχής όσο και το "με μαόνι παίζω/ακούγεται καλύτερα".

Μπορείς να μου πεις τι εννοείς; Θεωρείς ότι μια εμπεριστατωμένη έρευνα σαν αυτές που δημοσιεύονται στα επιστημονικά περιοδικά και δεν μιλάω για το national geografic, αλλά διάφορα ακαδημαϊκών εκδόσεων, έχουν την ίδια σημασία με τον κάθε κολλημένο χοντροκέφαλο (και πρώτον και καλύτερο εμένα);

Η σύγκριση των ηλεκτρικών (λάμπες καλώδια χορδές) με τα ξύλα είναι λίγο άκαιρη, αν και τελικά λέει ότι λέω. Ότι δηλαδή ακόμη και στα ίδια είδη ξύλου, υπάρχουν αρκετές φορές σοβαρές διακυμάνσεις.

 

 

 

Τες πα άκρη δε βγαίνει, το είπα στην αρχή, η κολοκυθόπιτα είναι τεράστια, όπως τον βολεύει τον καθένα  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α!, και κατι ακομα που αφησα ασχολιαστο:

 

Ωραίο παράδειγμα..ας υποθέσουμε ότι της αλλάζουμε το μπράτσο και της βάζουμε ένα από Strato θα αλλάξει ο ήχος? Όχι.

 

Αμ θα αλλαξει...  Οταν εφτιαχνα την Tele μου, μεχρι να ετοιμαστει το μανικΗ (προσπαθουσα να το πεισω οτι πλεον δεν καθονται πανω του πουλακια και δεν το κατουραν οι σκυλοι... ;D) ειχα βαλει επανω το μανικΗ της Strat μου, plain maple κι εκεινο, ιδιο στυλ ταστα/radius/nut/κλειδια.

Ο ηχος ειχε μεγαλη διαφορα, αλλα βεβαια ηταν in the (Tele) ballpark...

Σ' αυτο επαιξε ρολο η μορφολογια του (στρογγυλεμενο end στο τετραγωνισμενο pocket της Tele) και φυσικα η ...μητερα φυση.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oooooooυ!! :o

Παλι το χα'σα το παρτυ...

 

Κατ'αρχην να ξαναποσταρω το κομμενο ποστ,

και αν οντως και κατα γενικη ομολογια παραπληροφορει,ας με σβησετε απ'το φορουμ...

Παρακαλω:

 

 

Παράθεση από: Alchemist στις 00:42 - 05/02/09

 

Να κάνω μια (ενδεχομένως ηλίθια) ερώτηση;

Αφού δύο κομμάτια ξύλου από τον ίδιο κορμό μπορεί να έχουν διαφορές όπως λέγεται εδώ, τότε πώς μπορεί κανείς να βάλει σε κατηγορίες τα διάφορα είδη ξύλων;

Πέρα φυσικά από τα πολύ διαφορετικά είδη (π.χ. ash και μαόνι), ποιά ουσιαστική διαφορά μπορεί να χαρακτηριστεί ότι έχει ένα κομμάτι flame maple και ένα κομμάτι quilted maple αν ακόμη και κομμάτια ίδιου τύπου έχουν διαφορές;

 

Θέλω να καταλήξω ότι το ένα σκέλος αναιρεί το άλλο. Ή τα ξύλα έχουν δεδομένες ηχητικές συμπεριφορές που καθορίζονται ακριβώς ανάλογα με την παραμικρή απόκλιση στον τύπο του ξύλου ή δεν υπάρχουν σοβαρές διαφορές ανάμεσα σε ξύλα της ίδιας "οικογένειας".

 

 

Καθολου ηλιθια,

τις "κορυφες" και "καμπυλες" (πες το απλα) του προσωπικου τους eq...!

 

..και ας το σκεφτουμε σαν eq,νομιζω θα ειναι ευκολα κατανοητο.

 

Τα δυο σκελη συνδεονται:

Οι ηχητικες ιδιοτητες που ολοι ξερουμε απο το marketing ισχυουν,

αλλα μονο σε συνθηκες εμποριου και αμεσης καταναλωσης (με μικρο χρονο αποθηκευσης)

οταν ομως παλιωσει περισσοτερο,αλλαζουν τα πραγματα...

 

Η ελαχιστη υγρασια εχει φυγει (η φυσικη,καμμια σχεση με την ατμοσφαιρικη,

και ας ειναι και στην Ολλανδια για 20 χρονια)

το ξυλο (που και αυτο αποτελειται απο κυτταρα που αδειαζουν με το χρονο)

εχει συρρικνωθει οσο χρειαζεται,(και να γιατι τα κενα του joint σε παλιες (τυπου) strat και tele,

οπως και τα στραβα μπρατσα)

και τοτε,δειχνει τον ηχητικο χαρακτηρα του...

 

Αυτο που εχει να κανει τοτε ο κατασκευαστης,

ειναι να ταιριαξει τα αναλογα ξυλα για το ζητουμενο αποτελεσμα.

 

Και δεν μιλαω για "κουρδισμα"...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κουρδισμα των ξυλων,

ουτε των "καπακιων" στα ακουστικα οργανα!!!

(Το "tuning" σημαινει στα Αγγλικα και διαμορφωση η κατι τετοιο...οχι ομως κουρδισμα ρε παιδια... ;D )

 

Τα διαφορα maple,ειναι τοσο διαφορετικα,

οσο και οι χωρες η οι περιοχες που μεγαλωσαν.

Οπως και οι συνθηκες που μεγαλωσαν.

Οπως και το καθε δεντρο,

οπως ο καθενας μας!

:)

 

Αυτο ηταν το ποστ,κρινετε το...(αν δεν ξανακοπει απ'τη λογοκρισια!)

 

Επισης,να προτεινω και ενα βιβλιο:

 

Understanding Wood by R.Bruce Hoadley

 

Ισως το εχουν δει καποιοι στο ιντερνετ,δεν ξερουν ομως τι περιεχει

αν δεν το εχουν αγορασει...περιεχει κατι σαν το παραπανω ποστ...

 

Οπως και το "Identifying wood" του ιδιου συγγραφεα-επιστημονα!

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, τα πράγματα είναι απλά. Ο ποιητής yann τη μια φορά μετά την άλλη, αντί να μοιραστεί τις γνώσεις του, παραπέμπει σε "κατ' ιδίαν επιδείξεις κλπ κλπ"

 

Εν ολίγοις, εδώ έχουμε ένα θέμα μικρής σημασίας.... (σύγκριση 2 ξύλων εν των οποίων μάλιστα το ένα είναι τρέχα-γύρευε....) και ο yann παρεμβαίνει για να γράψει τις ίδιες χιλιοτραγουδισμένες παπαρδέλες (βλ. και ποστ του Bloody_Sunday παραπανω) που προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω εδώ και δεκαετίες. Και δεν θα μεπείρανζε να τις γράφει. Αλλά κανείς δεν μπορεί να μου βγάλει από το μυαλό ότι απλά πετάει φίδια, για να πουλήσει "μαστοριλίκι" και να κανονίσει τις κατ' ιδίαν "συζητήσεις και επιδείξεις".

 

Δεν είναι κακό κύριοι κάποιος να κάνει μια δουλειά και η δουλειά αυτή να είναι συναφής με το περιεχόμενο του forum και αυτό να είναι γνωστό. Αλλά πρέπει να γίνεται "στα ίσια", προσφέροντας πραγματική γνώση (και πραγματικές υπηρεσίες) και όχι παπαρολογώντας με κάθε ευκαιρία επικαλούμενος την "αυθεντία" του.

 

Τέλος,

1.

Μπορώ και παραμπορώ. Μην γίνεσαι αφελής.

 

Με την ευχή μου. Γράψε όπου θέλεις.

Αλλά να θυμάσαι ότι η διαφορά του noiz.gr από το cosmopsolitan είναι ότι εδώ δεν γράφουμε ότι μας κατεβαίνει στην κεφαλή.

 

Αυτα,ειναι σοβαρες κατηγοριες,Χαριλατρον...

 

Αυτα,ας μας τα επιβεβαιωσει οποιος "συνφορουμιτης" δεχτηκε προταση μου...

 

Δεν δουλευω για τον καθενα (εκτος των υπηρεσιων μου σε καταστηματα)

 

οποτε να'σαι σιγουρος οτι δεν "κυνηγαω" πελατες...

 

Και δεν μπορει εκ φυσεως,ΕΝΑΣ ανθρωπος να εξυπηρετησει περισσοτερους

απ'οσους αντεχει σε μια δουλεια σαν και αυτη...

 

Μαλλον με μπερδευεις με μαζικους παραγωγους...

 

Εγω,οργανοποιος ειμαι,οχι βιομηχανος...

 

Ουτε "τσιρακι" κανενος! 8)

 

Δεν μας ειπες γιατι εισαι εσυ εδω Χαριλατρον..

νομιζω για να "πουλας μουρη" με τις παραπανω γνωσεις που εχεις απο αλλους,

οπως και εγω,και ολοι με λιγο γνωση παραπανω...

 

Μη στραβωνεις που καποιος ξερει 2 πραγματα περισσοτερα απο σενα

σε ενα θεμα,εσυ ξερεις περισσοτερα σε αλλο...

 

Επισης,ιεραρχια και πειθαρχια στα μαθητουδια σου,οχι σε μενα...

Δεν ανηκω στην ομαδα του φορουμ...

Ειμαι "καλεσμενος" εδω (στο σπιτι σου δηλαδη) και απαιτω την αναλογη συμπεριφορα,

εγω νομιζω οτι αν μη τι αλλο,δεν συμπεριφερθηκα ετσι...

 

Και να θυμασαι το ΜΕΓΑΛΟ ρητο μας:

ΜΗΔΕΝΑ ΠΡΟ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΜΑΚΑΡΙΖΕ!

:)

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα "γενικο" ποστ

για οσους δεν "παραδεχονται"

οτι το ξυλο παιζει ρολο στο ηχοχρωμα ενος ηλεκτρικου οργανου:

 

Ανοιξε το gain σου στο συνηθισμενο επιπεδο.

 

Γυρνα το οργανο πλατη,και χτυπα οπως λεμε χτυπα ξυλο σε διαφορα σημεια...

 

Αυτο που θα ακουσεις στον ενισχυτη σου,ειναι αυτο που περναει απο το ξυλο

στους μαγνητες....(οχι με κανενα 15βατ ενισχυτακι,ειπαμε,ετσι?)

 

Αν δεν ακουσεις το χτυπημα απ'το γουφερ,εισαι τελειως "ηλεκτρικος"...

Αν το ακουσεις,θα καταλαβεις ευκολα οτι αυτος ο ηχος περναει απ' το μαγνητη

μεσω αναδρασης (του πηνειου),οχι λογω μαγνητισμου...

 

Τωρα,αν ακουγεται δυνατα,χτυπα και στο headstock...

Αν ακουστει το ιδιο ζωηρα,σημαινει τι?...

 

Αν παλι το σκαφος κανει "μπαμ" και το headstock "ψοφιμι"??

;D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα,αν ακουγεται δυνατα,χτυπα και στο headstock...

Αν ακουστει το ιδιο ζωηρα,σημαινει τι?...

 

Πες μας και τι σημαίνει... Εγώ παρακολουθώ τα ποστς σου και με ενδιαφέρει να καταλάβω πώς βλέπεις τα πράγματα. Πιτσιρικάς είμαι, και διαμορφώνω άποψη, γι' αυτό θέλω να τις ακούω όλες... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιτσιρικάς είμαι, και διαμορφώνω άποψη, γι' αυτό θέλω να τις ακούω όλες... ;)

 

Στην επόμενη Μπυροποσία θα σε πάρω στην άκρη να σε μυήσω στα μυστικά του brutal  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ακουσεις το χτυπημα απ'το γουφερ,εισαι τελειως "ηλεκτρικος"...

Αν το ακουσεις,θα καταλαβεις ευκολα οτι αυτος ο ηχος περναει απ' το μαγνητη

μεσω αναδρασης (του πηνειου),οχι λογω μαγνητισμου...

 

Sorry κι όλας, αλλά με τις λιγοστές γνώσεις που έχω, το τεστ που αναφέρεις Yann, δείχνει, νομίζω, μόνο το αν οι μαγνήτες είναι καλά potted ή οχι. Ο ήχος του ξύλου σε καμμία περίπτωση δεν είναι δυνατόν να "περάσει" στους μαγνήτες.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου